Pet Shop Boys - Bilingual (Album, 1996): oprawa graficzna przedniej okładki
Very [1993]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Nightlife [1999]
AlbumStudyjny2 września 1996
 • w latach 1995 - 1996
 • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
 • - Sarm Hook End
 • - Axis Studios (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - The State House Of Broadcasting And Sound Recording, Moscow
 • - Bass Hit Studios
 • - Bunk Junk & Genius
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Bilingual to szósty album studyjny angielskiego synth-popowego duetu Pet Shop Boys, wydany 2 września 1996 roku przez wytwórnię Parlophone. Materiał został zarejestrowany w latach 1995-96 w kilku studiach nagraniowych, między innymi w Londynie, Nowym Jorku oraz Moskwie. Jego produkcją zajął się zespół osobiście wraz z kilkoma producentami, dla których była to pierwsza współpraca z tymi muzykami. Autorami wszystkich kompozycji, poza "Se a vida é (That's the Way Life Is)", byli Neil Tennant i Chris Lowe.

Wydawnictwo zdołało dotrzeć jedynie do czwartego miejsca na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, czyli niżej niż poprzednie pięć albumów, z których wszystkie znalazły się w pierwszej trójce. Ukazało się także pięć singli promujących nową płytę, notujących obecność w Top 20, a jeden z nich dotarł także do Top 10. Album uzyskał w Wielkiej Brytanii status złotej płyty i szacuje się, że rozszedł się na całym świecie w nakładzie 1.5 mln egzemplarzy.

Historia powstawania materiału

Bilingual kontynuuje mocno instrumentalne aranżacje i poboczne wokale, które Pet Shop Boys zaczęli dodawać do swojej muzyki już podczas tworzenia albumu Very. Jak sugeruje tytuł, utwory na płycie mają wpływy z całego świata, szczególnie z Ameryki Łacińskiej. Po ukazaniu się Very, Pet Shop Boys odbyli tournee po Ameryce Południowej i byli pod wpływem beatów i rytmów związanych z muzyką latynoamerykańską. Trzy z utworów mają dwujęzyczne teksty, łączące język angielski z hiszpańskim i portugalskim.

Pod koniec 1995 roku zespół zakończył kontrakt z amerykańskim oddziałem EMI i podpisał go z Atlantic Records. Rozpoczęto odświeżoną kampanię marketingową mającą na celu promocję zespołu w Stanach Zjednoczonych, zarówno poprzez emisję audycji radiowych, jak i występy klubowe[1].

Album został nagrany w studiu Bunk Junk & Genius w Sarm West i Sarm Hook End w Londynie, w Axis i Bass Hit w Nowym Jorku oraz w State House of Broadcasting and Sound Recording w Moskwie[2].

Utwór "It Always Comes as a Surprise" zawiera próbkę wokalną Astrud Gilberto z kompozycji "Corcovado (Quiet Nights of Quiet Stars)" Stana Getza z albumu Getz Au Go Go z 1964 roku, zaś w "Metamorphosis" pojawia się tekst "somebody spoke and I went into a dream" (pol. "ktoś przemówił, a ja przeniosłem się w sen"), który został zaczerpnięty z nagrania "A Day in the Life" grupy The Beatles, z ich albumu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band z 1967 roku.

Promocja

W ramach promocji powstały cztery single i wszystkie odniosły sukces, a trzy z nich - "Before", "Se a vida é (That's the Way Life Is)" i "A Red Letter Day" - zdobyły na Wyspach pierwszą dziesiątkę listy przebojów. Czwarty, angielsko-hiszpański utwór "Single-Bilingual", znalazł się na pozycji #14.

W 1996 roku, przed wydaniem albumu, wokale Tennanta znalazły się na dwóch nagraniach koncertowych brytyjskiej grupy Suede, które zostały wydane jako B-side'y singla "Filmstar". Jednym z nich był cover utworu Pet Shop Boys "Rent", a drugim duet z wokalistą Suede Brettem Andersonem w utworze "Saturday Night". Ponadto Pet Shop Boys współpracowali z Davidem Bowie przy kompozycji "Hallo Spaceboy", który w lutym 1996 roku znalazł się na #12 miejscu na liście UK Singles Chart. Pod koniec 1996 roku piosenka "Up Against It" stała się hitem radiowym w Szwecji i kilku innych krajach, ale nigdy nie została wydana jako singiel CD.

W 1997 roku Pet Shop Boys zdecydowali się wykonać serię koncertów w Savoy Theatre w Londynie. W celu ich promocji wydali coverową wersję "Somewhere" z musicalu West Side Story i nazwali ją "Pet Shop Boys Somewhere". Singiel trafił do brytyjskiej pierwszej dziesiątki, a album Bilingual został ponownie wydany w formacie "Special Edition", a na nim pojawił się nowy singiel i bonusowa płyta z remiksami i B-side'ami.

Wydania

Bilingual ukazał się oryginalnie w 1996 roku przede wszystkim na płycie kompaktowej oraz kasecie magnetofonowej. W tym roku dostępne było także w Wielkiej Brytanii jedno wydanie na winylu od Parlophone ‎o numerach katalogowych: PCSD 170, 7243 8 53102 1 8. Obecnie jego cena to minimum 500 zł. Album doczekał się jak do tej pory tylko jednego wznowienia na czarnym krążku w 2018 roku (#0190295823689).

Przez kolejne dziesięć lat od momentu pierwszego wydania, Bilingual był kilkakrotnie wznawiany na CD ze zremasterowanym dźwiękiem. Oprócz wspomnianej wcześniej specjalnej edycji z 1997 roku, z dodatkową płytą z remiksami, ukazało się jeszcze jedno wydawnictwo dwupłytowe w 2001 roku, w ramach serii Further Listening zatytułowane Bilingual / Further Listening 1995–1997. Zawierało ono oryginalny album, uzupełniony o bonusową płytę z utworami, remiksami i niepublikowanym wcześniej materiałem.

Odbiór krytyczny

W pozytywnej recenzji serwisu AllMusic album otrzymał trzy z pięciu możliwych gwiazdek, a recenzent stwierdził: Podobnie jak jego tytuł, Bilingual jest mieczem obosiecznym. Pomijając jego seksualne konotacje i koncentrując się na jego muzycznych implikacjach - Bilingual to bogaty, różnorodny album, który zagłębia się głęboko w łacińskie rytmy. Nie jest to szalona, uproszczona fuzja, gdzie polifoniczne rytmy są po prostu przeszczepione na syntezatory i dyskotekowy puls. Zamiast tego, Bilingual to niezwykle subtelny album, z przesuwającymi się rytmami i wdzięcznymi, niedopowiedzianymi melodiami[3]. Dodał także: Głos i teksty Neila Tennanta są zróżnicowane, sugerując więcej niż faktycznie mówią. Co więcej, Bilingual składa się z najbardziej optymistycznego, szczęśliwego zestawu utworów, jakie kiedykolwiek nagrali Pet Shop Boys. Czy to gładkie disco "Before", czy natarczywe rytmy "Se a Vida E", Bilingual jest pełen radosnych, choć stonowanych dźwięków. Jest to kolejny dowód na to, że nawet jeśli Pet Shop Boys nie zajmują czołowych miejsc na listach przebojów tak często, jak to miało miejsce pod koniec lat 80-tych, to tworzą albumy, które są bardziej odważne i udane niż wtedy, gdy byli jednym z najlepszych aktów, okupującymi listy przebojów swoimi singlami[3].

J. D. Considine w recenzji dla magazynu Spin stwierdził: Coraz częściej pojawiają się wpływy brazylijskie, które są subtelne, tak jak w stylizowanym na bossa nova utworze "It Always Comes as a Suprise". I jest tu mnóstwo klubowego materiału: Billboardowy taneczny hit "Before", ekstatyczny house'owy kawałek "Saturday Night Forever". Ale Bilingual otwiera również nowe możliwości w takich utworach jak "Se a Vida e", w których puls perkusji pięknie równoważy manieryczną swobodę głosu Neila Tennanta - nowy sposób na odgrywanie jego zwykłej wewnętrznej/zewnętrznej dynamiki emocjonalnej. Tylko tutaj, po raz pierwszy w eonach, brzmi on szczęśliwie. Nawet pełen nadziei[4].

Adnotacje

 1. Mirkin, Steven (10 Sierpień 1996): "Pet Shop Boys Reopen On Atlantic With 'Bilingual'". Billboard. s. 14–15. ISSN. 0006-2510.
 2. "Bilingual" (Notatki z wydania) [liner notes]. Parlophone #CDPCSD170 (1996). 1996.
 3.   12AllMusic: "Bilingual - Pet Shop Boys | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 4. Considine, J. D. (październik 1996): "Pet Shop Boys: Bilingual" Spin (Vol. 12 nr 7). s. 131-132.

Zobacz również

Pet Shop Boys - Go West
Go West
Singiel, 1993
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - Behaviour
Behaviour
Album, 1990
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - It's Alright
It's Alright
Singiel, 1989
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:37
3:48
4:03
4:58
4:01
6:07
5:09
4:16
4:30
4:32
3:48
3:59

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pet Shop Boys - Bilingual1996
CD, Europa
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Parlophone
7243 4 89702 2 0
Pet Shop Boys - Bilingual / Further Listening (1995-1997)2001
3 CD, Reedycja, Edycja limitowana, Wielka Brytania i Europa
Parlophone
7243 5 30512 2 8, 530 5122

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania108,054  Złota płyta
  Japonia100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone149,000
Podsumowanie regionów
Cały świat1,500,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży