Pet Shop Boys - Elysium (Album, 2012): oprawa graficzna przedniej okładki
Yes [2009]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Electric [2013]
AlbumStudyjny5 września 2012
 • pomiędzy 2011 a 2012 rokiem
 • - Record One (Sherman Oaks, Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Capitol Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Live Drum Tracks Studios
 • - Soundeq Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Elysium to jedenasty studyjny album angielskiego synth-popowego duetu Pet Shop Boys. Wydany 5 września 2012 roku, jest ich ostatnim wydawnictwem z wytwórnią Parlophone. Materiał został nagrany w 2012 roku w Los Angeles oraz w Hollywood i wyprodukowany przez Andrew Dawsona i Pet Shop Boys. Oprawę graficzną zaprojektował Mark Farrow. Autorami wszystkich utworów są Neil Tennant oraz Chris Lowe. "Hold On" zawiera motywy autorstwa George'a Friderica Handela.

Elysium zadebiutowało w Wielkiej Brytanii na miejscu #9 na zestawieniu UK Albums Chart, sprzedając 10.418 kopii w pierwszym tygodniu[1]. W Stanach Zjednoczonych weszło na listę Billboard 200 na pozycji #44 z pierwszotygodniową sprzedażą 7.000 kopii[2]. Wydawnictwo to pojawiło się również w tym kraju na pozycji drugiej na zestawieniu Billboardu Dance/Electronic Albums.

Tło powstania

Pet Shop Boys zaczęli pisać piosenki na album w Berlinie w ciągu pięciu tygodni na początku 2011 roku. Większość albumu została napisana podczas trasy koncertowej Progress Live z Take That od maja do lipca 2011 roku. W styczniu 2012 roku Pet Shop Boys pojechali do Los Angeles, aby przez trzy miesiące pracować z amerykańskim producentem Andrew Dawsonem. Duet był zainteresowany współpracą z Dawsonem po zobaczeniu jego nazwiska wśród twórców albumów Kanye Westa: 808s & Heartbreak (2008) i My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)[3]. Chris Lowe opisał Elysium jako mające ten sam klimat co Behaviour (1990), ale dźwiękowo myślę, że jest bardzo inny. Duet rozważał nazwę Happy Sad jako tytuł albumu, ale wymyślił Elysium podczas spaceru w Elysian Park w Los Angeles. Według Neila Tennanta, lirycznie album może być interpretowany jako o byciu nami na naszym etapie życia, robieniu tego, co robimy[3].

Gdy próbowaliśmy wymyślić tytuł, ciągle powtarzałem, że gdybyśmy byli Georgem Michaelem, nazwalibyśmy ten album Deep, ponieważ on ma tendencję do nadawania rzeczom bezpośrednich tytułów. I jest głęboki pod względem brzmienia - ma dużo subbasów - jest głęboki pod względem tematu, sposobu w jaki jest wyrażany. Ale myślę, że jest to najpiękniejszy album Pet Shop Boys.

Neil Tennant o albumie[3].

Wydanie i promocja

Elysium zostało wydane w Japonii 5 września 2012 roku, następnie w Niemczech i większości Europy, Australii i Nowej Zelandii 7 września. Wielka Brytania, Francja, Ameryka Południowa zobaczyły płytę 10 września, a Stany Zjednoczone i Kanada otrzymały je 11 września. Istnieją dwa formaty CD: pojedynczy CD i specjalne wydanie dwupłytowe, które zawiera instrumentale każdej piosenki. Podwójny album winylowy został wydany w ograniczonych ilościach, który również zawiera wersje instrumentalne[4].

Teaser wideo został wydany w czerwcu 2012 roku do utworu "Invisible". Krótki film został nakręcony przez Briana Bressa, a w piosence pojawiają się wokale wokalisty Jamesa Fauntleroya II oraz weteranów Orena, Maxine i Julii Waters[5]. Pierwszy oficjalny singiel z albumu, "Winner", został wydany cyfrowo 3 lipca 2012 roku[6], a następnie w sierpniu 2012 roku jako czterościeżkowa CD i cyfrowa EP-ka[7][8]. EP "Winner" zawiera niealbumowe utwory "A Certain 'Je Ne Sais Quoi'", "The Way Through the Woods" i cover Bee Gees "I Started a Joke"[8]. Druga cyfrowa EP "Winner" zawierająca remiksy Andrew Dawsona, Johna Dahlbäcka i Niki & The Dove została wydana tydzień później[8].

Drugi singiel "Leaving", wydany 12 października 2012 roku[9], zawierał niealbumowe utwory "Hell" i "In His Imagination", demo z 2003 roku zatytułowane "Baby", remiks Dusty Kida, dwa remiksy Andrew Dawsona i trzy remiksy samego duetu[10].

"Memory of the Future" został wydany jako trzeci i ostatni singiel albumu 31 grudnia 2012 roku. Siedmiocalowy miks został przygotowany przez Stuarta Price'a, jak również remiksy od Price'a, Ulricha Schnaussa, DJ Waldo i Digital Doga. Zawiera on również trzy niealbumowe utwory: "Listening", "One Night" i "Inside"[11].

Elysium zostało ponownie wydane 20 października 2017 roku (wraz z wydanym w 2009 roku Yes) jako Elysium/Further Listening 2011-2012. Oprócz zremasterowanego albumu z oryginalną listą utworów, reedycja zawierała również drugi dysk ze stronami B, demami i remiksami z epoki[12].

Odbiór krytyczny

Elysium otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Na Metacritic, który przypisuje znormalizowaną ocenę w skali 100 do recenzji z mainstreamowych publikacji, album otrzymał średnią ocenę 67, na podstawie 20 recenzji[13]. Simon Price z The Independent on Sunday napisał, Jeśli Elysium ma słabość, to jest nią absolutny brak dudniących disco-popowych potworów. Kiedy już to zaakceptujesz i poddasz się spokojnemu pięknu syntezatorowych tekstur Chrisa Lowe'a, szybko zdasz sobie sprawę, że Neil Tennant jest w szczytowej formie lirycznej[14]. Robert Christgau z MSN Music zauważył, że chociaż album może wydawać się zbyt powściągliwy, duet jest spokojny o los swojej sławy i kont emerytalnych. A niedopowiedziane beaty pasują do ich elizjańskiej równowagi[15]. Kevin Ritchie z Now opisał album jako jeden z najbardziej pogodnych i dźwiękowo spójnych wysiłków duetu do tej pory, dodając, że piosenka "Hold On" stanowi przykład tego, dlaczego Elysium jest jednym z najpiękniejszych popowych albumów tego roku[16]. Jon Clark z Drowned in Sound postrzegał album jako spójny i silny wysiłek, który może równać się z niektórymi z najlepszych w katalogu [duetu], nazywając go mądrym i konsekwentnym hołdem dla życia gwiazdy pop[17]. Nick Levine z BBC Music skomentował, że chociaż Elysiumnie jest tak topowy jak albumy Petsów pokroju Introspective z 1988 lub Very z 1993, to może to być najcieplejszy, najmądrzejszy album Pet Shop Boys do tej pory. David Jeffries z AllMusic określił Elysium jako interesujący, kwaśny i skierowany do wtajemniczonych posłaniec zza kulis, przerywany kilkoma wielkimi momentami, które brzmią jak całkowicie zlecone[18].

Krytyk The Guardian Jude Rogers opiniował, że połowa albumu przypomina refleksyjne arcydzieło z 1990 roku, Behaviour, z piosenkami o starzeniu się [...] i ucieczce [... ] wywierając przejmujące impulsy, ale druga połowa wydaje się gorzka i frywolna, stwierdzając, że producent Dawson dostarcza lekki połysk LA, ale nie niebiański kierunek, na który duet zasługuje[19]. W recenzji dla The Observer, Phil Mongredien wymienił "Your Early Stuff" i "Ego Music" jako zalety, zauważając jednocześnie, że gdzie indziej [duet jest] zbyt często na autopilocie, aby było to coś więcej niż tylko kolejny solidny album Pet Shop Boys[20]. Pomimo, że uznając otwierający album "Leaving" za doskonały, Laurence Green z musicOMH czuł, że reszta albumu nigdy nie materializuje się w sposób, w jaki byś chciał. Green kontynuował, Jeśli Elysium jest skażone lekkim posmakiem rozczarowania, to jest to rozczarowanie złagodzone częściowo przez przywołanie Behaviour[21]. Dan Lucas z Under the Radar pochwalił pracę klawiszowca Lowe'a na albumie, stwierdzając, Nie ma może wyróżniającej się linii muzycznej, która pozostanie na długo w pamięci, ale nawet bardziej naiwne melodie, takie jak "Winner" ciągle się zmieniają, nigdy nie stają się nudne. Skrytykował jednak wokalistę Tennanta, twierdząc, że jego linie wokalne często nie pasują do piosenek[22]. Douglas Wolk z Pitchfork napisał, że dojrzałym darem Tennanta jako tekściarza jest sentymentalność złagodzona chytrością, i udaje mu się to kilka razy, ale stwierdził, że zbyt wiele z Elysium [...] źle trafia w swoją subtelność[23]. Andy Gill z The Independent wyraził, że Elysium jest zaksięgowane przez dwie najlepsze piosenki, jakie Pet Shop Boys napisali od lat ["Leaving" i "Requiem in Denim and Leopardskin"], ale pomiędzy nimi nie jest za dobrze, nazywając "Hold On" najgorszą piosenką na albumie[24].

Adnotacje

 1. Jones, Alan (17 Wrzesień 2012): "Official Charts Analysis: The XX's Coexist sells 58k". Music Week.
 2. Caulfield, Keith (25 Lipiec 2013): "Pet Shop Boys Earn Highest Charting Album in Nearly 20 Year". Billboard.
 3.   123"Pet Shop Boys: Elysium, track by track interview". The Daily Telegraph (19 Wrzesień 2012).
 4. "Elysium release dates". petshopboys.co.uk (28 Lipiec 2012).
 5. "Invisible". petshopboys.co.uk (11 Czerwiec 2012).
 6. "Winner". petshopboys.co.uk (3 Lipiec 2012).
 7. "Winner released". petshopboys.co.uk (3 Sierpień 2012).
 8.   123"Winner released in UK". petshopboys.co.uk (6 Sierpień 2012).
 9. "Leaving Europe". petshopboys.co.uk (12 Październik 2012).
 10. "Leaving pre-order". petshopboys.co.uk (30 Wrzesień 2012).
 11. "Memory of the future". petshopboys.co.uk (14 Listopad 2012).
 12. "Elysium/Further listening: 2011–2012 (2017 remaster)". petshopboys.co.uk (20 Październik 2017).
 13. "Elysium by Pet Shop Boys Reviews and Tracks". Metacritic.
 14. Price, Simon (9 Wrzesień 2012): "Album: Pet Shop Boys, Elysium (Parlophone)". The Independent.
 15. Christgau, Robert (11 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys/Bob Dylan". MSN Music.
 16. Ritchie, Kevin (6 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys – Elysium". ISSN. 0712-1326.
 17. Clark, Jon (6 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys – Elysium". Drowned in Sound.
 18. Jeffries, David: "Elysium – Pet Shop Boys". AllMusic.
 19. Rogers, Jude (6 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys: Elysium – review". The Guardian.
 20. Mongredien, Phil (9 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys: Elysium – review". The Observer.
 21. Green, Laurence: "Pet Shop Boys – Elysium". musicOMH.
 22. Lucas, Dan (12 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys: Elysium (Astralwerks)". Under the Radar.
 23. Wolk, Douglas (25 Wrzesień 2012): "Pet Shop Boys: Elysium". Pitchfork (website).
 24. Gill, Andy (8 Wrzesień 2012): "Album: Pet Shop Boys, Elysium (Parlophone)". The Independent.

Zobacz również

Pet Shop Boys - Bilingual
Bilingual
Album, 1996
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - Go West
Go West
Singiel, 1993
  1 za 9.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - Always On My Mind
Always On My Mind
Singiel, 1987

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:47
5:02
3:46
2:32
5:02
5:07
3:04
3:16
3:52
4:28
4:46
5:45

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pet Shop Boys - Elysium2012
CD, Wielka Brytania i Europa
Parlophone
P304 3912, 5099930439122