Pet Shop Boys - Introspective

   Informacje o płycie

   Introspective to trzeci studyjny album angielskiego duetu synth-popowego Pet Shop Boys. Został wydany 10 października 1988 roku przez wytwórnię Parlophone. Jest to drugi najlepiej sprzedający się album duetu po Very (1993), który rozszedł się w ponad 4,5 miliona egzemplarzy na całym świecie.

   Płyta została tak nazwana, ponieważ "wszystkie piosenki, chociaż jest to album taneczny, są introspekcyjne". Być może największą zmianą w brzmieniu Pet Shop Boys widoczną na tym albumie jest rosnące wykorzystanie prawdziwej orkiestry, szczególnie na wyprodukowanym przez Trevora Horna utworze "Left to My Own Devices", którego produkcja trwała miesiącami.

   Album był niezwykły w tym sensie, że całkowicie odwrócił typowy proces wydawania singli przez duet. Zamiast wydać album z utworami o regularnej długości (3-5 minut), a następnie dłuższe remiksy tych utworów na kolejnych singlach, Introspective został wydany jako album składający się z utworów, które trwały sześć minut lub więcej. Utwory z albumu, które zostały wydane w formie singli, zostały wydane jako krótsze, bardziej przyjazne dla radia miksy. Spośród czterech utworów na płycie, które ukazały się jako single - "Left to My Own Devices", "Domino Dancing", "Always on My Mind" (który ukazał się przed wydaniem albumu) oraz "It's Alright"- żaden nie został wydany jako singiel radiowy w takiej samej formie, w jakiej pojawił się na płycie.

   Warto również zauważyć, że z siedmiu utworów na płycie (piąty utwór jest mieszanką dwóch utworów), tylko dwa zostały napisane specjalnie na potrzeby tego projektu - "Left to My Own Devices" i "Domino Dancing". "Always on My Mind" i "It's Alright" to covery, "I Want a Dog" to utwór, który wcześniej pojawił się jako B-side singla "Rent", a "I'm Not Scared" to ich własna wersja utworu, który napisali wcześniej dla popowej grupy Patsy Kensit Eighth Wonder. "Always on My Mind" zostało ponownie nagrane na potrzeby tego albumu i zmiksowane z "In My House", nowym, acid-house'owym utworem na albumie, który rozszerzył teksty do utworu.

   Introspective został ponownie wydany w 2001 roku (podobnie jak sześć pierwszych albumów duetu) jako Introspective/Further Listening. Wydana ponownie wersja została zremasterowana cyfrowo i dołączono do niej drugą płytę z utworami B-sides i wcześniej niepublikowanym materiałem z okresu, w którym ukazał się oryginalny album. Kolejne wydanie nastąpiło 9 lutego 2009 roku, pod tytułem Introspective: Remastered. Ta wersja zawiera tylko sześć utworów. Wraz z wydaniem w 2009 roku, dwupłytowe wydanie z 2001 roku zostało przerwane. W dniu 2 marca 2018 roku, dwupłytowa wersja albumu została ponownie wydana, tym razem z nowo zremasterowanymi wersjami utworów. Został on również wydany w formie cyfrowej do pobrania i na winylu.

   Zobacz również

   Pet Shop Boys - Disco
   Disco
   Kompilacja, 1986
     2 w magazynie  Zobacz
   Pet Shop Boys - Behaviour
   Behaviour
   Album, 1990
     1 za 39.00 zł  Kup teraz
   Pet Shop Boys - Discography (The Complete Singles Collection)
   Discography (The Complete Singles Collection)
   Kompilacja, 1991
     1 w magazynie  Zobacz

   Lista utworów

   Tytuł / WykonawcaCzas
   8:16
   6:15
   7:40
   7:23
   9:05
   9:24

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
   Kanada100,000  Platynowa płyta
   Szwajcaria25,000  Złota płyta
   Niemcy250,000  Złota płyta
   Hiszpania100,000  Platynowa płyta
   Finlandia32,840
   Wielka Brytania600,000  2 x Platynowa płyta
   Szwecja50,000  Złota płyta
   Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta

   Góra