Pet Shop Boys - Please (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Actually [1987]
AlbumStudyjny24 marca 1986
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Please to pierwszy album angielskiej grupy muzyki elektronicznej Pet Shop Boys, wydany w marcu 1986 roku przez wytwórnię Parlophone w Europie oraz EMI w Ameryce Północnej. Materiał był rejestrowany od listopada 1985 roku do stycznia 1986, przy czym nagranie utworu "West End Girls" odbyło się w sierpniu 1985. Sesje miały miejsce w londyńskim studiu Advision Studios, pod nadzorem producenta Stephena Hague'a. Wszystkie piosenki zostały napisane przez Neila Tennanta i Chrisa Lowe'a z wyjątkiem "Two Divided by Zero" autorstwa Tennanta i Bobby'ego Orlando oraz "Love Comes Quickly" Tennanta/Lowe'a i Stephena Hague'a. Według duetu tytuł albumu został tak dobrany, że ludzie musieli pójść do sklepu płytowego i powiedzieć Can I have the Pet Shop Boys album, "Please"? (Czy mogę dostać album Pet Shop Boys, "Proszę"?).

Przeboje pochodzące z albumu Please to między innymi "West End Girls", "Opportunities (Let's Make Lots of Money)", "Suburbia" i "Love Comes Quickly". Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych "West End Girls" odniosło duży sukces, sam zaś album sprzedał się do tej pory na całym świecie w około 3 milionach egzemplarzy, notując obecność w pierwszej dziesiątce list przebojów w co najmniej siedmiu krajach.

Materiał

Please jest muzycznie prostszy, ale lirycznie tak samo bogaty jak późniejsze prace Pet Shop Boys. Instrumentale są porównywalne do innych techno popowych z tego okresu. Podobnie jak w przypadku wielu wczesnych albumów PSB, teksty zostały uznane za androgyniczne. Historie w nich zawarte odnoszą się w równym stopniu do związków gejowskich i heteroseksualnych. Tennant, w szczególności, cieszył się tą dwuznacznością i odmawiał komentowania swojej własnej seksualności, aż do ujawnienia się na krótko przed wydaniem Very w 1993 roku.

Utwór "Suburbia" został dramatycznie zremiksowany na potrzeby wydania singla. "Violence" został później ponownie nagrany przez Pet Shop Boys na koncert charytatywny w klubie nocnym The Haçienda na początku lat 90-tych. Ta wersja, znana jako "Haçienda Version", została wydana jako jedna ze stron B do "I Wouldn't Normally Do This Kind Of Thing", a następnie udostępniona na albumie kompilującym strony B Alternative oraz na 2-płytowej reedycji albumu Very z 2001 roku. Pet Shop Boys później zsamplowali wersję "Love Comes Quickly" z Please do swojej piosenki "Somebody Else's Business", która pojawiła się na albumie Disco 3. "Tonight Is Forever" zostało później przerobione przez Lizę Minnelli na jej, wyprodukowanym przez Pet Shop Boys, albumie Results.

Aczkolwiek niektórzy komentatorzy zauważyli, że "Two Divided by Zero" sampluje zabawkę Speak & Spell amerykańskiej firmy Texas Instruments z lat 80-tych, jest to mit. Neil Tennant stwierdził w wywiadzie w dokumencie BBC Radio About Pet Shop Boys, że sampel użyty w "Two Divided by Zero" był w rzeczywistości gadającym kalkulatorem, który kupił swojemu ojcu. Był to kalkulator japońskiej firmy Sharp - Elsi Mate model EL-640.

Oprawa graficzna

Okładkę albumu Please cechuje wielki minimalizm. Na środku znajduje się bowiem niewielkie zdjęcie muzyków otoczone morzem bieli, co było postrzegane przez niektórych obserwatorów designu jako reakcja na tradycyjną oprawę płyt. Z nowymi pudełkami CD w tamtym czasie, które były z konieczności mniejsze niż projekty widziane na 12" albumach, zdjęcie wielkości paszportu jest dalekie od standardowych okładek. Rzeczywisty rozmiar zdjęcia jest taki sam jak negatywu fotograficznego 35mm. Warto jednak dodać, że na wydaniach na płycie kompaktowej zdjęcie zajmuje o wiele większy obszar niż na winylowych. Na wkładce wydań LP znajdowało się natomiast 98 małych fotografii artystów, zarówno razem jak i solo.

Wydania

Album Please ukazał się oryginalnie w 1986 roku od razu na trzech różnych nośnikach: winylu, CD oraz kasecie magnetofonowej. W Chile dostępny był pod tytułem West End Girls. W Polsce po raz pierwszy pojawił się jako nieoficjalne wydawnictwo kasetowe na początku lat 90-tych, z zupełnie inną oprawą graficzną. Wydawcą była wytwórnia Takt Music, z której, po latach i za sprawą zarobionych na kasetach pieniądzach, powstała funkcjonująca do dziś tłocznia płyt TAKT.

Please został ponownie wydany 4 czerwca 2001 roku (podobnie jak większość albumów grupy do tego czasu) jako Please/Further Listening 1984-1986. Wersja ta została nie tylko cyfrowo zremasterowana, ale także dołączono do niej drugi dysk zawierający strony B i wcześniej niepublikowane materiały z okresu, kiedy album został wydany. Kolejna reedycja nastąpiła 9 lutego 2009 roku i zawiera tylko 11 utworów z oryginalnego albumu. Wraz z jej ukazaniem się zaprzestano wydawania reedycji 2 CD z 2001 roku. 2 marca 2018 roku ukazało się nowe zremasterowane wydanie Further listening, z zawartością wydania z 2001 roku.

Odbiór krytyczny

Stephen Thomas Erlewine z serwisu AllMusic wysoko ocenił album w swojej retrospektywnej recenzji, przyznając mu 4 na 5 możliwych gwiazdek. Krytyk stwierdził: Debiutancki album Pet Shop Boys Please, będący zbiorem nieskazitelnie dopracowanego i bezbłędnie wyprodukowanego, syntezatorowego dance-popu, nakreśla podstawowe elementy brzmienia duetu. Przy pierwszym przesłuchaniu większość utworów sprawia wrażenie wymówek na parkiet, napędzanych zimnymi, melodyjnymi riffami klawiszy i pulsującymi automatami perkusyjnymi. Niemniej jednak, kompozycje, na których opierają się bity są zaskakująco mocne, z chwytliwymi melodiami, które wydają się lekkie z powodu cienkiego głosu Neila Tennanta. Teksty Tennanta były wciąż w fazie formowania się, a połowa płyty nie potrafiła przekroczyć formalnych ograniczeń dance-popu[1].

Adnotacje

  1. Erlewine, Stephen Thomas: "Please - Pet Shop Boys | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Pet Shop Boys - Was It Worth It?
Was It Worth It?
Singiel, 1991
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - Yes
Yes
Album, 2009
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pet Shop Boys - Please1986
Winyl, LP, Wielka Brytania
Parlophone
PCS 7303, 24 0520 1, PSB1
Pet Shop Boys - Please / Further Listening (1984-1986)2001
2 CD, Remastering, Slipcase, Rosja
Parlophone, Gala Records
0946357150 2 6

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat3,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży