Pet Shop Boys - Release (Album, 2002): oprawa graficzna przedniej okładki
Nightlife [1999]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Fundamental [2006]
AlbumStudyjny1 kwietnia 2002
  • od września 2000 do listopada 2001 roku
  • - Sony Music Studios, London (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Studio PSB (Redmond, Stany Zjednoczone)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Release to ósmy studyjny album angielskiego synth-popowego duetu Pet Shop Boys, wydany 1 kwietnia 2002 roku przez wytwórnię Parlophone. Materiał powstawał w Londynie w okresie od września 2000 do listopada 2001 roku i został zarejestrowany w należącym do zespołu studiu Studio PSB. Dodatkowe nagrania odbyły się w Sony Music Studios, a końcowy miks miał miejsce w Olympic Studios. Produkcją zajął się osobiście zespół, we współpracy z niemieckim producentem Chrisem Zippelem przy utworze "London". Album osiągnął miejsce #7 w Wielkiej Brytanii oraz #3 w Niemczech i uzyskał na Wyspach status srebrnej płyty.

Prawdopodobnie częściowo z powodu skromnego sukcesu komercyjnego tego albumu, a może częściowo z powodu zwyczaju dystansowania się muzycznie od swoich ostatnich prac, Tennant i Lowe powrócili do swoich tanecznych korzeni. Rok po wydaniu Release, Pet Shop Boys opublikowali Disco 3, który zawierał remiksy niektórych utworów z Release wraz z nowym materiałem, nad którym pracowali w czasie pisania/produkowania materiału na ten album.

Wydawnictwo to ponownie pojawiło się na liście przebojów UK Albums Chart na pozycji #30 w 2017 roku po reedycji albumu w serii Further Listening 2001-2004.

Tło powstania i materiał

Pierwotnie planowano, że po ukazaniu się poprzedniego albumu studyjnego Nightlife, jesienią 2000 roku zespół wyda kolekcję swych największych przebojów z dwoma nowymi utworami "Positive Role Model" i "Somebody Else's Business"[1]. Podczas nagrywania nowych utworów do tej kompilacji zdecydowano się jednak na produkcję pełnego wydawnictwa z nowym materiałem.

Album ten stanowił znaczące odejście od poprzedniej twórczości, będąc napędzanym przez gitary i pianino. Jednakże, był tworzony podobnie jak poprzednie wydawnictwa, z większością utworów głównie zaprogramowanych na komputerach. Jednak samplowane lub syntezatorowe gitary i dźwięki perkusji często brzmią "prawdziwie". Były gitarzysta The Smiths, Johnny Marr, został sprowadzony w późniejszym okresie sesji, aby zagrać na prawdziwych gitarach elektrycznych i akustycznych w siedmiu z dziesięciu utworów albumu w Londynie, a "Home and Dry" został ukończony w Dublinie, w Irlandii. Poza utworem "London", nagranym w Berlinie z producentem Chrisem Zipplem, Pet Shop Boys sami wyprodukowali album, a następnie zlecili jego zmiksowanie Michaelowi Brauerowi, który zmiksował dwa pierwsze albumy Coldplay.

Wydanie

Oryginalna wersja albumu miała jedenaście utworów, ale "I Didn't Get Where I Am Today" został usunięty z albumu przed wydaniem i później stał się bonusowym utworem na singlu "Flamboyant" z 2004 roku. Inne utwory nagrane podczas sesji do albumu, które skończyły jako strony B, to "Between Two Islands", "Searching for the Face of Jesus", "Sexy Northernner" i "Always"[1]. Inny utwór, "Time on My Hands", pojawił się na Disco 3 w 2003 roku.

Przy pierwszym wydaniu, limitowana seria z okładkami z efektem wypukłych metalicznych elementów (kwiaty) była dostępna w czterech kolorach: szary (mak), niebieski (stokrotka), różowy (róża) lub czerwony (orchidea). W USA limitowana seria zawierała również bonusową płytę CD z remiksami i nowymi utworami. Okładka została zaprojektowana przez Grega Foley'a z nowojorskiej grupy projektowej Visionaire i była nominowana do nagrody Grammy za najlepszą oprawę graficzną.

Teledyski

Reżyserami wszystkich trzech teledysków do singli z albumu są z zawodu fotografowie: Wolfgang Tillmans wyreżyserował "Home and Dry", Bruce Weber wyreżyserował "I Get Along" (po jego wcześniejszej pracy nad teledyskami "Being Boring" i "Se a vida é"), a Martin Parr wyreżyserował "London". Teledysk Tillmansa, składający się prawie w całości z nagrań myszy sfilmowanych na stacji Tottenham Court Road w londyńskim metrze, jest uważany przez niektórych za znacznie osłabiający komercyjny potencjał głównego singla, z powodu uznania go za prawie nie do pokazania przez MTV i inne kanały wideo.

Odbiór krytyczny

Album Release w większości przypadków spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków: na agregacie recenzji Metacritic otrzymał ocenę 77 punktów na 100. Stephen Thomas Erlewine z serwisu AllMusic wysoko oceniając płytę, w następujący opisał to nowe wydawnictwo Pet Shop Boys: Dla większości artystów, przymiotnik "dojrzały" wydawałby się epitetem, ale w tym przypadku jest to dokładny opis tej eleganckiej, elokwentnej, świadomej muzyki - to dojrzałość osiągnięta przez doświadczenie i światowość, a nie wygórowane konto bankowe. Na tym poziomie, jest to najbardziej dojrzały popowy album wydany w tej dekadzie, wykazujący się wyrafinowanym wyczuciem rzemiosła i celowości, łączący szczególne uczucia piosenki z odpowiednią produkcją. Ciężko nazwać Release albumem swoich czasów, ponieważ prawie w ogóle nie poddaje się trendom, ale jest świadomy swoich czasów - album, który dumnie nie nadąża za modą, ale wie, czym ona jest, wie, co czuje, wie, co znaczy modernizm dla kogoś, kto przeżył swoje życie z ciężarem bycia modnym, kto zawsze czuł przymus bycia na czasie - i czuje, że to pragnienie zanika wraz z wiekiem[2].

Adnotacje

  1.   12"Interviews – Diary Literally 25". Absolutely Pet Shop Boys. petshopboys.net.
  2. Erlewine, Stephen Thomas: "Release - Pet Shop Boys | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Pet Shop Boys - It's Alright
It's Alright
Singiel, 1989
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Pet Shop Boys - Very
Very
Album, 1993

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:21
5:49
6:26
3:46
3:55
4:17
4:50
3:15
5:04
3:13

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pet Shop Boys - Release2002
2 CD, CD-Extra, Specjalna edycja, Azja
Parlophone
7243 5 41486 0 6
Pet Shop Boys - Release2002
CD, Wielka Brytania i Europa
Parlophone
538 1502, 7243 5 38150 2 8, 7243 5381502 8, 7243-53815028

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta
  Stany Zjednoczone73,000