Pink Floyd - Meddle (Album, 1971): oprawa graficzna przedniej okładki
Atom Heart Mother [1970]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Dark Side Of The Moon [1973]
AlbumStudyjny31 października 1971
  • od stycznia do sierpnia 1971 roku
  • - Abbey Road Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Air Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Morgan Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - EMI Studios (Londyn, Wielka Brytania)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Meddle to szósty studyjny album angielskiej grupy rockowej Pink Floyd, wydany 31 października 1971 roku przez Harvest Records. Został wyprodukowany w okresie między zobowiązaniami koncertowymi zespołu, od stycznia do sierpnia 1971 roku. Album został nagrany w wielu miejscach w Londynie, w tym w Abbey Road Studios i Morgan Studios.

Bez materiału do pracy i bez jasnego określenia kierunku, w jakim zmierza album, grupa opracowała serię nowatorskich eksperymentów, które ostatecznie zainspirowały charakterystyczny dla albumu utwór "Echoes". Mimo, że wiele późniejszych albumów zespołu zostanie ujednoliconych przez centralny temat z tekstami napisanymi głównie przez Rogera Watersa, Meddle był to wysiłek grupowy z udziałem każdego z członków i jest uważany za album przejściowy pomiędzy grupą inspirowaną przez Syda Barretta z końca lat 60. i powstającym Pink Floyd. Okładka, zawierająca zbliżone ujęcie ucha pod wodą, podobnie jak w przypadku kilku poprzednich albumów, została zaprojektowana przez Hipgnosis, chociaż Storm Thorgerson był niezadowolony z efektu końcowego.

Płyta została dobrze przyjęta przez krytyków muzycznych po jej wydaniu. Jednakże, pomimo komercyjnego sukcesu w Wielkiej Brytanii, brak rozgłosu ze strony amerykańskiej wytwórni doprowadził do słabej sprzedaży przy pierwszym wydaniu.

Mimo, że utwory mają różne nastroje, album Meddle jest ogólnie uważany za bardziej spójny niż jego poprzednik z 1970 roku, Atom Heart Mother. Po, w dużej mierze instrumentalnym "One of These Days", następuje "A Pillow of Winds", który wyróżnia się tym, że jest jedną z niewielu cichych, akustycznych piosenek miłosnych w katalogu Pink Floyd. Te dwie piosenki mieszają się ze sobą za sprawą wietrznych efektów dźwiękowych, przewidując technikę, która zostanie później użyta w Wish You Were Here. Tytuł "A Pillow of Winds" został zainspirowany grami Mahjong, w które Waters, Mason i ich żony grali na południu Francji.

Piosenka "Fearless" zawiera nagrania tłumu z boiska klubu Liverpool F.C. śpiewającego "You'll Never Walk Alone", ich hymn, który kończy utwór wyciszeniem. "San Tropez", dla kontrastu, to utwór popowy o wpływach jazzu, o zmiennym tempie, skomponowany przez Watersa w jego coraz bardziej rozpowszechnionym stylu pisania swobodnych, niekonwencjonalnych piosenek. Piosenka została zainspirowana podróżą zespołu na południe Francji w 1970 roku. Pink Floyd w nietypowy sposób pokazał swoje poczucie humoru za pomocą "Seamus", pseudo-bluesowego utworu z udziałem psa Steve'a Marriotta (którym opiekował się Gilmour) wyjącego do muzyki. Chociaż "Seamus" często przewyższa sondaże najgorszych piosenek, jakie stworzył Pink Floyd, zespół ponownie używał zwierzęcych dźwięków na albumie Animals.

Ostatnim utworem na płycie jest 23-minutowe "Echoes". Zespół spędził około sześciu miesięcy przy utworze w trzech studiach (Morgan, AIR i Abbey Road). Utwór otwiera "ping" Wrighta. "Echoes" zostało nagrane prawie w całości w Air Studios i ukończone w lipcu 1971 r. W tle utworu słychać ton Sheparda. "Echoes" nadało również nazwę kompilacyjnemu albumowi Echoes: The Best of Pink Floyd, na którym znalazła się mocno skrócona wersja utworu tytułowego.

Zobacz również

Pink Floyd - A Momentary Lapse of Reason
A Momentary Lapse of Reason
Album, 1987
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Pink Floyd - Obscured by Clouds
Obscured by Clouds
Album, 1972
  1 za 25.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pink Floyd - Meddle1971
Winyl, LP, Wallet Gatefold, Niemcy
Harvest
1C 062-04 917
Pink Floyd - Meddle1994
CD, Reedycja, Remastering, Stereo, Wielka Brytania i Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
EMI United Kingdom
7243 8 29749 2 5, CDEMD 1061
Pink Floyd - Meddle
CD, Reedycja, Wielka Brytania
Harvest
CDP 7 46034 2
Pink Floyd - Meddle
Winyl, LP, Repress, Stereo, Gatefold, Niemcy
Harvest
1C 072-04 917

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja200,000  2 x Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta