Pink Floyd - Obscured by Clouds (Album, 1972): oprawa graficzna przedniej okładki
Soundtrack From The Film "More" [1969]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumŚcieżka dźwiękowa2 czerwca 1972
  • od 23 lutego do 6 kwietnia 1972 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 25.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Obscured by Clouds jest siódmym studyjnym albumem angielskiego zespołu progresywnego rocka Pink Floyd, wydanym 2 czerwca 1972 roku przez wytwórnie Harvest oraz Capitol Records. Jest on oparty na ich ścieżce dźwiękowej do francuskiego filmu La Vallée, autorstwa Barbeta Schroedera. Wydawnictwo zostało nagrane w dwóch sesjach we Francji, podczas pobytu zespołu w tym kraju w trakcie trasy koncertowej i wyprodukowany przez członków zespołu. Realizacja nagrań odbyła na przestrzeni dwóch miesięcy, od 23 lutego do 6 kwietnia 1972 roku, w dwóch studiach: w Strawberry, Stockport w Anglii oraz w Château d'Hérouville we Francji.

Płyta jest krótsza niż część ich poprzedniego materiału i mocno wykorzystuje gitarę akustyczną. Lirycznie piosenki koncentrują się wokół miłości, która jest wspólnym motywem przewodnim w filmie, którym album się inspiruje. Jedynym singlem pochodzącym z albumu był "Free Four". Obscured by Clouds był postrzegany jako chwilowa odskocznia dla zespołu, który rozpoczął pracę nad kolejnym albumem, The Dark Side Of The Moon (1973). Praca ta jest często pomijana w kanonie zespołu, głównie ze względu na sukces ich późniejszego materiału. Mimo to album osiągnął szóstą pozycję w Wielkiej Brytanii i #46 w USA, a retrospektywne opinie zarówno fanów jak i krytyków były pozytywne, przy czym niektórzy recenzenci zwracali uwagę na podobieństwa do ich późniejszego materiału.

Okładka albumu była, podobnie jak kilka innych Pink Floyd, zaprojektowana przez Storma Thorgersona i Aubreya Powella z Hipgnosis. Składa się ona z fotografii mężczyzny siedzącego na drzewie, która została pozbawiona ostrości aż do punktu całkowitego zniekształcenia. Studio Hipgnosis obejrzało kilka zdjęć z filmu na projektorze 35mm i polubiło efekt wizualny, gdy slajd się zaciął. Schroeder powiedział później, że zespół nie chciał, aby okładka była szczególnie wyrafinowana, ponieważ The Dark Side of the Moon musiałby z nią konkurować, ale Thorgerson nalegał, aby poświęcić jej należytą uwagę, jak każdej innej płycie Floydów.

Zobacz również

Pink Floyd - Animals
Animals
Album, 1977
  1 w magazynie  Zobacz
Pink Floyd - Meddle
Meddle
Album, 1971
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Pink Floyd - Another Brick In The Wall (Part II)
Another Brick In The Wall (Part II)
Singiel, 1979
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pink Floyd - Obscured by Clouds1995
CD, Reedycja, Remastering, Argentyna
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
EMI
7243 8 35609 2 9

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja195,900
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta