Pink Floyd - The Piper at the Gates of Dawn (Album, 1967): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
A Saucerful of Secrets [1968]
AlbumStudyjny4 sierpnia 1967
  • od 21 lutego do 21 maja 1967 roku
  • - EMI Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

The Piper at the Gates of Dawn to debiutancki album studyjny angielskiego zespołu rockowego Pink Floyd, wydany 4 sierpnia 1967 roku przez wytwórnię Columbia. Jedyny album wykonany pod kierownictwem członka założyciela Syda Barretta, bierze swój tytuł z rozdziału siódmego opowiadania The Wind in the Willows (1908) (pol. O czym szumią wierzby Kennetha Grahame'a i został nagrany w EMI Studios w Londynie od lutego do maja 1967 roku z producentem Normanem Smithem. W skład zespołu w tym czasie wchodzili Syd Barrett (wokal główny, gitara główna), Nick Mason (perkusja), Roger Waters (bas, wokal) i Richard Wright (klawisze, wokal). Barrett był również głównym autorem piosenek zespołu, choć dwa utwory na płycie zostały przypisane całemu zespołowi, zaś jeden napisał Waters. Album został wyprodukowany przez Normana Smitha, który w przyszłości będzie producentem jeszcze dwóch wydawnictw Pink Floyd.

W Stanach Zjednoczonych album został wydany w październiku przez wytwórnię Tower Records, ze zmienioną listą utworów, która pominęła trzy nagrania i zawierała brytyjski, pozaalbumowy singiel "See Emily Play". W Wielkiej Brytanii nie wydano żadnego singla z albumu, ale w Stanach Zjednoczonych ukazał się w tej formie utwór "Flaming". Dwa nagrania z albumu, "Astronomy Domine" i "Interstellar Overdrive", były przez długi okres stałymi elementami setlist zespołu podczas występów na żywo, pozostałe natomiast zostały wykonane na koncertach tylko kilka razy. Od momentu wydania album został okrzyknięty psychodelicznym albumem rockowym, kluczowym w dziejach muzyki.

W 1973 roku album ten został połączony z drugim wydawnictwem zespołu A Saucerful of Secrets (1968) i wydany jako A Nice Pair, aby zaprezentować nowym fanom wczesne kompozycje zespołu po sukcesie The Dark Side Of The Moon (1973). Specjalne limitowane edycje The Piper at the Gates of Dawn zostały wydane z okazji trzydziestej, czterdziestej i pięćdziesiątej rocznicy istnienia zespołu, przy czym niektóre z nich zawierały dodatkowe utwory. W 2012 roku, płyta The Piper at the Gates of Dawn została umieszczona pod numerem 347 na liście "500 Greatest Albums of All Time" (pol. "500 Największych Albumów Wszech Czasów") magazynu Rolling Stone.

Zobacz również

Pink Floyd - Ummagumma
Ummagumma
Album, 1969
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Pink Floyd - Another Brick In The Wall (Part II)
Another Brick In The Wall (Part II)
Singiel, 1979
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pink Floyd - The Piper at the Gates of Dawn1994
CD, Wielka Brytania i Europa
EMI
7243 8 31261 2 5, CDEMD 1073
Pink Floyd - The Piper At The Gates Of Dawn
CD, Reedycja, Remastering, Digisleeve, Europa
Parlophone
50999 028935 2 5

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Włochy50,000  Złota płyta