Pink Floyd - Ummagumma (Album, 1969): oprawa graficzna przedniej okładki
A Saucerful of Secrets [1968]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Atom Heart Mother [1970]
AlbumStudyjny7 listopada 1969
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Ummagumma to czwarty album angielskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Jest to podwójny album, wydany 7 listopada 1969 roku przez Harvest Records w Wielkiej Brytanii i przez Capitol Records na całym świecie. Pierwsza płyta składa się z nagrań koncertów w Mothers Club w Birmingham i College of Commerce w Manchesterze, które zawierały część ich normalnej koncertowej setlisty z tego okresu, natomiast druga zawiera solowe kompozycje każdego z członków zespołu nagrane w studio Abbey Road. Okładka została zaprojektowana przez regularnych współpracowników Floydów, Hipgnosis i zawiera szereg zdjęć zespołu połączonych w celu uzyskania efektu Droste (rekurencyjny obraz).

Mimo że album został dobrze przyjęty w momencie wydania i znalazł się w pierwszej piątce na brytyjskich listach przebojów, od tego czasu jest postrzegany niekorzystnie przez zespół, który w wywiadach wyrażał o nim negatywne opinie. Mimo to album został kilkakrotnie wznowiony na płycie CD, wraz z pozostałą częścią ich katalogu. Album uzyskał certyfikat złota w USA w lutym 1974 roku i platyny w marcu 1994 roku.

Tytuł albumu Ummagumma z 1969 roku, wydanego przez zespół Pink Floyd podobno pochodzi od slangowego terminu z Cambridge określającego seks, powszechnie używanego przez przyjaciela Pink Floyd, Iaina "Emo" Moore'a.

W momencie wydania, Ummagumma otrzymała przychylne recenzje. International Times szczególnie pozytywnie odniósł się do albumu na żywo, a recenzent określił go jako "prawdopodobnie jedno z najlepszych nagrań na żywo, jakie kiedykolwiek słyszałem". Brytyjski magazyn Vox umieścił koncertową połowę tego albumu na liście "The Greatest Live Albums Ever".

W 2009 roku, z okazji 40. rocznicy wydania albumu, Storm Thorgerson (grafik odpowiedzialny za stworzenie okładki) sprzedał ograniczoną liczbę litografii okładki z autografami. Chociaż kampania reedycyjna z 2011 roku Why Pink Floyd...? zaprezentowała wszystkie czternaście albumów zremasterowanych w 2011 roku, tylko studyjny dysk Ummagummy został zremasterowany - płyta na żywo jest poprzednią wersją z 1994 roku. Zarówno koncertowy, jak i studyjny album został ponownie wydany w 2016 roku przez wytwórnię Pink Floyd Records.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pink Floyd - Ummagumma1987
2 CD, Stany Zjednoczone
Capitol Records
CDPB 7 46404 2
Pink Floyd - Ummagumma - Studio Album1994
CD, Remastering, Wielka Brytania
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
EMI United Kingdom
8312142

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta marzec 1994