Prince and the Revolution - Around The World In A Day (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
AlbumStudyjny22 kwietnia 1985
 • od lutego do grudnia 1984 roku
 • - Paisley Park Studios (Chanhassen, Stany Zjednoczone)
 • - Capitol Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Sunset Sound (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Mobile Audio
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Around the World in a Day to siódmy studyjny album amerykańskiego artysty Prince'a i drugie wydawnictwo, w którym pojawia się jego zespół The Revolution. Został wydany 22 kwietnia 1985 roku przez wytwórnie Paisley Park Records i Warner Bros. Records. Materiał rejestrowany był w okresie od lutego do grudnia 1984 roku w kilku amerykańskich studiach nagraniowych, m.in.: Paisley Park Studios (Minneapolis), Capitol Studios (Los Angeles) oraz Sunset Sound (Hollywood). Odchodząc nieco od komercyjnego brzmienia jego poprzedniej produkcji, niezwykle udanego Purple Rain (1984), album ten zamiast tego ukazał Prince'a eksperymentującego z psychodelicznymi stylami i bardziej opulentnymi teksturami. Zgodnie z życzeniem Prince'a, wytwórnia płytowa wydała album z minimalną reklamą, wstrzymując publikację towarzyszących mu singli do prawie miesiąca po premierze albumu[1].

Around the World in a Day został wydany z mieszanym przyjęciem po sukcesie Purple Rain, choć mimo to sprzedał się stosunkowo dobrze i stał się drugim numerem jeden Prince'a i Revolution na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200. Dwa z jego czterech singli dotarły natomiast do pierwszej dziesiątki zestawienia Billboard Hot 100: "Raspberry Beret" i "Pop Life". Po śmierci Prince'a, "Raspberry Beret" ponownie wszedł na Billboard Hot 100 jako przebój w Top 40, osiągając pozycję #33[2]. Around the World in a Day otrzymał status podwójnie platynowej płyty, nadany przez amerykański przemysł muzyczny (RIAA) 2 lipca 1985 roku.

Tło powstania

Nagrania do Around the World in a Day zostały rozpoczęte w sesjach poprzedzających te z Purple Rain[3]. Po sześciu miesiącach trasy koncertowej, która towarzyszyła temu bestsellerowemu albumowi, Prince powrócił do nagrywania[3]. Pierwotną inspiracją dla brzmienia albumu było demo nagrane przez Davida Colemana, brata członka zespołu Revolution Lisy Coleman, które ostatecznie stało się utworem tytułowym[3].

Album utrzymany był w gęstym, psychodelicznym stylu, wykorzystującym niekonwencjonalne instrumenty i tajemnicze teksty[3]. Jego brzmienie i okładka autorstwa Douga Hendersa były wielokrotnie porównywane do albumu The BeatlesSgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band[4][1]. Prince wypowiedział się w jednym z wywiadów na temat okładki albumu, jego psychodelicznego brzmienia i porównań:

Wpływem nie byli Beatlesi. Byli świetni w tym, co robili, ale nie wiem, jak by to dzisiaj wyglądało. Okładka powstała, ponieważ pomyślałem, że ludzie są zmęczeni patrzeniem na mnie. Kto chce kolejne jego zdjęcie? Ja chciałbym tylko tyle zdjęć mojej kobiety, a potem chciałbym coś prawdziwego. To, co byłoby trochę bardziej happeningowe niż kolejne zdjęcie, to gdyby istniał jakiś sposób, w jaki mógłbym się zmaterializować w ludzkich ciałach, kiedy odtwarzają płytę. Nie mam nic przeciwko [nazwaniu albumu psychodelicznym], ponieważ to był jedyny okres w najnowszej historii, który dostarczał piosenek i kolorów. Led Zeppelin, na przykład, sprawiłby, że czułbyś się inaczej przy każdej piosence[5].
Odbiór krytyczny

Mimo wyciszonej promocji i materiału na albumie, który nie był tak przyjazny dla radia jak Purple Rain, Around wciąż miał dwa amerykańskie hity z pierwszej dziesiątki i status podwójnie platynowej płyty, choć początkowo spotkał się z mieszanym przyjęciem krytyków.

W pozytywnej retrospektywnej recenzji, Pitchfork opisał album jako odważny i głęboko osobisty projekt, eksplorujący dźwięki i pomysły, które były niemal szokujące, gdy pochodziły od ikony popu w szczytowym momencie[6]. Simon Price napisał dla The Guardian, że album kiedy do niego wracasz, zawsze brzmi lepiej, niż zakładałeś[7].

Adnotacje

 1.   12Freeman, Kim (Maj 4, 1985): "Radio Is Mixed On Prince Album" Billboard (18). s. 1, 72.
 2. https://hiphopdx.com, HipHopDX- (2016-04-30): "Hip Hop Single Sales: Prince, Desiigner & Drake". HipHopDX.
 3.   1234Light, Alan (Kwiecień 29, 2016): "Prince / The Revolution: Around the World in a Day". Pitchfork (website).
 4. Palmer, Robert (date): "Records: Prince's 'Around the World'". ISSN. 0362-4331.
 5. Karlen, Neal (Wrzesień 12, 1985): "Prince Talks: The Silence Is Broken" Rolling Stone.
 6. Light, Alan (29 kwietnia 2016): "Prince / The Revolution: Around the World in a Day". Pitchfork Media.
 7. Price, Simon (22 kwietnia 2016): "Prince: every album rated – and ranked". The Guardian.

Zobacz również

Prince And The Revolution - Purple Rain
Purple Rain
Album, 1984
Prince And The Revolution - Kiss
Kiss
Singiel, 1986
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Prince - Purple Rain
Purple Rain
Singiel, 1984

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:28
4:42
6:48
3:33
2:48
3:42
3:43
5:29
8:18

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Prince and the Revolution - Around The World In A Day1985
Winyl, LP, Australia
Paisley Park
25286-1

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta