Rainbow - Difficult To Cure (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Down To Earth [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Straight Between The Eyes [1982]
AlbumStudyjny3 lutego 1981
  • - Sweet Silence Studios
  • - Kingdom Sound (Syosset, Stany Zjednoczone)
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Difficult to Cure to piąty studyjny album brytyjskiego zespołu hardrockowego Rainbow, wydany na początku lutego 1981 roku przez wytwórnię Polydor. Został nagrany w duńskim studiu Sweet Silence Studios w Kopenhadze oraz w nowojorskim Kingdom Sound w Stanach Zjednoczonych. Było to drugie wydawnictwo tej formacji wyprodukowane przez Rogera Glovera, zaś sam album stanowił dalszą komercjalizację brzmienia grupy. Ritchie Blackmore, będący autorem większości kompozycji na tej płycie, wyraził w tamtym okresie swoje uznanie dla zespołu Foreigner i ich stylu, który próbował przenieść na to wydawnictwo[1].

Nagrywanie materiału zostało rozpoczęte jeszcze z wokalistą Grahamem Bonnetem jako członkiem zespołu, dochodząc aż do zarejestrowania wczesnej wersji "I Surrender", zanim ten zdecydował się na opuszczenie grupy z powodu niezadowolenia z rezultatów. Amerykański wokalista Joe Lynn Turner, wcześniej występujący w formacji Fandango (jako Joseph Arthur Linquito), został zatrudniony i zaśpiewał na gotowych już ścieżkach muzycznych. Turner stwierdził, że z tego powodu jego wokal brzmi w wyższych tonacjach niż zwykle[2].

Okładka albumu (zaprojektowana przez studio Hipgnosis) była pierwotnie przeznaczona do użycia na wydawnictwie Black Sabbath z 1978 roku Never Say Die![3]. Utwór "I Surrender", którego autorem był Russ Ballard, będzie najwyżej notowanym singlem zespołu w Wielkiej Brytanii, osiągając tam miejsce #3 na liście przebojów UK Singles Chart.

Oryginalne wydania na winylu i kasetach z 1981 roku miały tytuł piątego utworu opisany jako "Vielleicht Das Nachster Zeit (Maybe Next Time)". Było to błędne tłumaczenie z niemieckiego, które zostało poprawione na późniejszych wznowieniach. Jednak "poprawiona" wersja nadal nie jest poprawna gramatycznie, gdyż niemiecki tytuł "Może następnym razem" powinien brzmieć "Vielleicht beim nächsten Mal".

Śmiech na końcu ostatniego utworu to próbka głosu Olivera Hardy'ego. Na oryginalnym LP, śmiech jest niekończącą się pętlą, co umożliwia specjalne żłobienie rowka na winylu, podczas gdy na CD zapętla się kilka razy, zanim zanika.

Adnotacje

  1. Makowski, Pete (25 Lipiec 1981): "Hotter Than July" Sounds. s. 14, 15, 48.
  2. Bonutto, Dante (6 Maj 1982): "The Rainbow Story Pt. 2" Kerrang! (15). s. 22.
  3. "Ozzy – The Real Story: The Album Covers (Mojo 2005)". gilmourdesign.co.uk/.

Zobacz również

Rainbow - The Very Best of Rainbow
The Very Best of Rainbow
Kompilacja, 1997
  1 za 27.00 zł  Kup teraz
Rainbow - Down To Earth
Down To Earth
Album, 1979
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Rainbow - Difficult To Cure1981
Winyl, LP, Niemcy
  1 w przygotowaniu Zobacz
Polydor
2391 506
Rainbow - Difficult To Cure
CD, Reedycja, Repress, Niemcy
Polydor
800 018-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Finlandia25,000  Złota płyta 1981
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta 1981