Rainbow - Rising (Album, 1976): oprawa graficzna przedniej okładki
Ritchie Blackmore's Rainbow [1975]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Long Live Rock 'N' Roll [1978]
AlbumStudyjny15 maja 1976
  • w lutym 1976 roku
  • - Musicland Studios (Monachium, Niemcy)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 25.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Rising (znany również jako Rainbow Rising) to drugi studyjny album brytyjsko-amerykańskiego zespołu rockowego Rainbow, wydany w połowie maja 1976 roku nakładem wytwórni Oyster oraz Polydor. Materiał został nagrany w monachijskim studiu Musicland Studios w lutym tego roku, a jego producentem był Martin Birch. Autorami wszystkich kompozycji są Ritchie Blackmore oraz Ronnie James Dio. Album dotarł do #11 pozycji brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart oraz trzy lata później otrzymał na tym rynku status złotej płyty.

Oryginalne wydanie winylowe było gatefoldem, zawierającym zdjęcie zespołu w środku, wraz z typową wkładką wytwórni Polydor. Pierwsze wydanie CD miało nieco inny miks niż LP, włączając w to dłuższe opóźnienie przed wejściem zespołu po solówce Tony'ego Careya w "Tarot Woman", oraz dłuższe zakończenie w "Run with the Wolf". W utworze "Stargazer" wokale zostały zmiksowane bez opóźnienia, usunięto dodatkowy syntezator i niektóre dźwięki fazowe. Podczas remasteringu w 1999 roku przywrócono oryginalny winylowy miks.

Historia powstania

Lider zespołu Ritchie Blackmore zachował tylko Ronniego Jamesa Dio ze składu obecnego na poprzednim albumie i zatrudnił perkusistę Cozy'ego Powella, basistę Jimmy'ego Baina i klawiszowca Tony'ego Careya, aby uzupełnić brakujących muzyków[1]. Nagrany w Monachium w mniej niż miesiąc, album był nadzorowany przez producenta rockowego i inżyniera Martina Bircha. Zespół na tym albumie był pierwotnie opisany jako Ritchie Blackmore's Rainbow w USA[2], ale ostatecznie został nazwany Rainbow. W 1996 roku Cozy Powell powiedział magazynowi Record Collector, że duża część albumu została nagrana w jednym lub dwóch podejściach, z kilkoma późniejszymi overdubami (dograniami), co wyjaśnia dlaczego nie istnieją wersje alternatywne lub demo, tylko oryginalne lub surowe miksy.

Okazały kawałek, 8-minutowy i 26-sekundowy utwór "Stargazer", z udziałem Monachijskiej Orkiestry Filharmonicznej, pierwotnie posiadał klawiszowe intro, o czym świadczy wersja "Rough Mix" z edycji Deluxe z 2011 roku.

Niewiele utworów z albumu znalazło się na koncertach zespołu: "Stargazer" i "Do You Close Your Eyes", napisane przed inauguracyjną trasą po USA pod koniec 1975 roku, pojawiły się na wszystkich koncertach w 1975 i 1976 roku, podczas gdy "A Light in the Black" został porzucony na początku trasy w 1976 roku, choć został ponownie wprowadzony do zestawu podczas japońskich występów. "Starstruck" był grany w skróconej formie, zazwyczaj jako część "Man on the Silver Mountain".

Odbiór krytyczny

Według serwisu muzycznego AllMusic i biografii zespołu autorstwa Eduarda Rivadavii, Rising uchwycił Blackmore'a i Dio u szczytu ich twórczych możliwości...(to) kronika zarówno neo-klasycznych metalowych kompozycji gitarzysty w ich najbardziej ambitnym wydaniu, jak i rosnącego zafiksowania wokalisty na fantastycznych tematach lirycznych - motyw, który charakteryzował całą jego późniejszą karierę[3].

Muzycy Rob Halford z Judas Priest i Snowy Shaw złożyli hołd albumowi w ostatnich latach, a Shaw opisał go jako arcydzieło oraz ważny kamień milowy. Stwierdził także, że płyta ta przedstawiła odbiorcom więcej fantasy heavy rocka z tematami w stylu lochów i smoków[4][5].

W numerze 4 magazynu Kerrang! (okładka datowana na październik 1981 roku), Rising został uznany za największy heavy metalowy album wszech czasów[6]. W 2017 roku płyta ta zajęła 48. miejsce na liście "100 Greatest Metal Albums of All Time" magazynu Rolling Stone[7].

Po kilku reedycjach, wersja deluxe albumu została w końcu wydana w Japonii 5 kwietnia 2011 roku jako dwupłytowe SHM-CD (Super High Material CD) Deluxe Remastered Edition (Polydor, #UICY-75022/3). Ta limitowana reedycja została wydana tylko w kartonowym gatefoldzie (stylizacja na mini LP) zawierającym "high-fidelity" proces produkcji SHM-CD (kompatybilny ze standardowymi odtwarzaczami CD) i była częścią serii reedycji dwóch albumów Rainbow w kartonowym etui zawierającym Rainbow Rising i Down to Earth. Oba zawierają unikalny dla Japonii pasek obi oraz dodatkową wkładkę. Edycja Deluxe Edition została następnie szerzej wydana na innych rynkach, a w 2013 roku w Wielkiej Brytanii uzyskała status platynowej płyty.

Adnotacje

  1. Saulnier, Jason (1 Czerwiec 2010): "Tony Carey Interview". Music Legends.
  2. "Blackmore's Rainbow – Rainbow Rising". Discogs.com.
  3. Rivadavia, Eduardo: "Rainbow - Biography & History". AllMusic.
  4. Booth, Alison: "RAINBOW "Rising" At 40: Interview With Snowy Shaw". Metal Shock Finland.
  5. Booth, Alison: "RAINBOW "Rising" At 40: Interview With Rob Halford". Metal Shock Finland.
  6. Bukszpan, Daniel (2003): The Encyclopedia of Heavy Metal. Barnes & Noble Publishing. s. 190. ISBN. 978-0-76074-218-1.
  7. Epstein, Dan (21 Czerwiec 2017): "100 Greatest Metal Albums of All Time". Rolling Stone. Wenner Media LLC.

Zobacz również

Rainbow - Down To Earth
Down To Earth
Album, 1979
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Rainbow - Ансамбль Rainbow
Ансамбль Rainbow
Kompilacja, 1988
Rainbow - Difficult To Cure
Difficult To Cure
Album, 1981
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Rainbow - Rising
CD, Remastering, Reedycja, Europa
Polydor
823 655-2
Rainbow - Rising
CD, Reedycja, Remastering, Repress, Europa
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
Polydor
547 361-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta 1979