Rainbow - Straight Between The Eyes (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Difficult To Cure [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Bent Out Of Shape [1983]
AlbumStudyjny10 czerwca 1982
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Straight Between the Eyes to szósty studyjny album brytyjskiego zespołu hard rockowego Rainbow, wydany w 1982 roku przez wytwórnię Mercury w Stanach Zjednoczonych oraz Polydor w pozostałych regionach świata. Materiał został nagrany w grudniu 1981 roku w Le Studio w Quebec w Kanadzie. Jego produkcją ponownie zajął się Roger Glover. Był on także, wraz z Ritchiem Blackmorem oraz Joe Lynn Turnerem, autorem większości kompozycji. Wydawnictwo dotarło do #5 pozycji brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart oraz uzyskało na tym rynku status srebrnej płyty.

Skład zespołu, który nagrał ten album, był taki sam, jak ten, który w poprzednim roku stworzył Difficult to Cure, z wyjątkiem Davida Rosenthala, który zastąpił Dona Aireya na klawiszach. Tytuł pochodzi podobno od zdania Jeffa Becka, opisującego Jimiego Hendrixa Blackmore'owi[1]. Autorem grafiki na okładce jest brytyjski artysta Jeff Cummins i studio graficzne Hipgnosis. Oczy są tematem przewodnim oprawy graficznej i pojawiają także na tylnej okładce oraz etykietach oryginalnego wydania winylowego. Miało ono także teksty piosenek wydrukowane na wewnętrznej wkładce.

W wywiadzie udzielonym w kwietniu 1982 roku brytyjskiemu magazynowi rockowemu Kerrang!, Blackmore powiedział o "MISS Mistreated", Cóż, żeby uniknąć nieporozumień, napis „Miss” jest trzykrotnie większy niż „mistreated”, ale spodziewam się, że ktoś, kto pozostanie bezimienny, podejdzie do nas i powie: Napisałem tę piosenkę![1]. Tym kimś był David Coverdale, z którym Blackmore był współautorem utworu "Mistreated" na album Deep PurpleBurn z 1974 roku. Blackmore miał ten problem z Coverdalem już wcześniej, gdy wykonanie "Mistreated" znalazło się na koncertowym albumie Rainbow On Stage.

Teledyski zostały nakręcone do piosenek "Stone Cold" i "Death Alley Driver", w których wykorzystano grę wideo Turbo firmy Sega. Od czasu do czasu były one jeszcze emitowane w programie VH1Metal Mania, ale od 2005 roku już się nie pojawiły. Można je znaleźć na YouTube lub na kolekcji wideo zespołu The Final Cut z 1985 roku.

Trasa koncertowa promująca to wydawnictwo zawierała gigantyczną parę ruchomych mechanicznych oczu jako część zestawu scenicznego, z reflektorami świecącymi ze źrenic. Zostało to uwiecznione na wydaniu wideo Live Between the Eyes. Trasa, choć rozległa, nie obejmowała Wielkiej Brytanii, co zraziło brytyjskich fanów.

Adnotacje

  1.   12Bonutto, Dante (22 Kwiecień 1982): "The Rainbow Story" Kerrang! (14). s. 21–23.

Zobacz również

Rainbow - Difficult To Cure
Difficult To Cure
Album, 1981
  1 w magazynie  Zobacz
Rainbow - Down To Earth
Down To Earth
Album, 1979
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Rainbow - The Very Best of Rainbow
The Very Best of Rainbow
Kompilacja, 1997
  1 za 27.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Rainbow - Straight Between The Eyes1982
Winyl, LP, Holandia
Polydor
2391 542
Rainbow - Straight Between The Eyes
CD, Reedycja, Niemcy
Polydor
521 709-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Finlandia25,000  Złota płyta 1982
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta 1982