Robert Plant - Pictures at Eleven (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
The Principle of Moments [1983]
AlbumStudyjny28 czerwca 1982
  • od września 1981 do 1982 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Pictures at Eleven to debiutancki solowy album byłego wokalisty zespołu Led ZeppelinRoberta Planta, wydany w pod koniec czerwca 1982 roku. Materiał był nagrywany od września 1981 do 1982 roku, w walijskim studiu Rockfield Studios, a produkcją płyty zajął się muzyk osobiście. Wydawnictwo jest jedynym z solowych albumów Planta, który pojawił się w wytwórni płytowej Led Zeppelin Swan Song. Do czasu ukazania się kolejnego materiału, The Principle of Moments z 1983 roku, Swan Song przestanie już funkcjonować, a artysta założy własną wytwórnię Es Paranza, której dystrybutorem będzie Atlantic Records.

Wszystkie utwory zostały napisane przez Roberta Planta i Robbiego Blunta, z wyjątkiem "Burning Down One Side", "Fat Lip" i "Far Post", których autorem jest także Jezz Woodroffe. Wokalista formacji Genesis, Phil Collins zagrał na bębnach w sześciu z ośmiu utworów albumu, zaś były perkusista Rainbow, Cozy Powell pojawił się w "Slow Dancer" i "Like I've Never Been Gone". Tytuł płyty jest często słyszanym zwrotem w wiadomościach telewizyjnych w USA, który następuje po krótkim ogłoszeniu interesującej historii, która zostanie pokazana później podczas programu informacyjnego stacji o godzinie 23:00.

Wydania

Album Pictures at Eleven ukazał się oryginalnie 28 czerwca 1982 na winylu, kasecie magnetofonowej oraz ośmiościeżkowym kartridżu. Pierwsze wydanie na płycie kompaktowej pojawiło się w 1985 roku. Rhino Records wydało natomiast na CD zremasterowaną edycję albumu, z bonusowymi utworami, 20 marca 2007 roku. Do dzisiaj wydawnictwo to nie doczekało się wznowienia ze zremasterowanym dźwiękiem na płycie winylowej.

Notowania i odbiór krytyczny

Album Pictures at Eleven zajął wysoką, drugą pozycję na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart. Tam też uzyskał status srebrnej płyty. W Stanach Zjednoczonych wydawnictwo to zadebiutowało na miejscu #49 i ostatecznie dotarło aż do #5 lokaty zestawienia Billboard 200. W 1982 roku album uzyskał na tym rynku certyfikat złotej płyty, a osiem lat później, w 1990 platynowej.

We współczesnej recenzji dla magazynu Rolling Stone Kurt Loder napisał, że nawet jeśli w tych rowkach nie dzieje się nic nowego, sam formalny dreszczyk emocji związany ze słyszeniem kogoś, kto dokładnie wie, co robi, sprawia, że Pictures at Eleven jest wydarzeniem samym w sobie, mimo swoich skromnych ambicji[1].

Robert Christgau z The Village Voice był pod wrażeniem umiejętności odtworzenia wrażeń słuchowych podobnych do tych z płyt Led Zeppelin przy pomocy nudniejszych muzyków i bardziej chwytliwych dźwięków, ale ostatecznie uznał tę muzykę za nieco nieistotną[2].

Mike DeGagne z serwisu AllMusic, w swej retrospektywnej recenzji stwierdził: Najbardziej widoczną cechą charakterystyczną ośmiu utworów na płycie jest fakt, że Plant jest w stanie uciec od większości swojej przeszłości i nadal jest zmotywowany muzycznie. Nie uzależniając się zbytnio od dni Led Zeppelin, wytycza nowy kierunek, nie zmieniając ani nie ukrywając swojego odrębnego stylu wokalnego[3].

Adnotacje

  1. Loder, Kurt (16 sierpnia 1982): "Pictures At Eleven - Rolling Stone". Rolling Stone.
  2. Christgau, Robert (1 marca 1983): "Consumer Guide". The Village Voice.
  3. DeGagne, Mike: "Pictures at Eleven - Robert Plant | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Robert Plant | Alison Krauss - Raising Sand
Raising Sand
Album, 2007
Robert Plant - Now And Zen
Now And Zen
Album, 1988

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Robert Plant - Pictures at Eleven
CD, Stany Zjednoczone
Swan Song
SS 8512-2
Robert Plant - Pictures At Eleven
Kaseta, Stereo, Polska
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Warner Music Poland
7567-90340-4

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta 24 sierpnia 1983
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta 27 sierpnia 1982
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta 17 grudnia 1990