Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Miami Vice jest amerykańskim serialem kryminalnym stworzonym przez Anthony'ego Yerkovicha i wyprodukowanym przez Michaela Manna dla NBC. W serialu wystąpili Don Johnson jako James "Sonny" Crockett i Philip Michael Thomas jako Ricardo "Rico" Tubbs, dwaj detektywi Metro-Dade Police Department pracujący pod przykrywką w Miami. Michael Mann wyreżyserował adaptację filmową serii, która ukazała się 28 lipca 2006 roku. Planowane jest również wznowienie serii w 2020 roku, z oryginalną obsadą.

W przeciwieństwie do standardowych procedur policyjnych, show czerpał w dużej mierze z kultury i muzyki nowej fali lat 80. Serial zyskał sławę dzięki integracji muzyki i efektów wizualnych. Został on nazwany jednym z "Top 50 TV Shows". Magazyn People stwierdził, że Miami Vice było "pierwszym widowiskiem, które od czasu wynalezienia kolorowej telewizji wyglądało naprawdę nowocześnie i inaczej".

Miami Vice jest znany z innowacyjnego wykorzystania muzyki stereo, szczególnie niezliczonych przebojów pop i rock lat 80. i charakterystycznej, syntezatorowej muzyki instrumentalnej Jana Hammera. Podczas gdy inne programy telewizyjne wykorzystywały muzykę stworzoną specjalnie na jej potrzeby, Miami Vice wydawało 10.000 dolarów lub więcej za jeden odcinek, aby nabyć prawa do oryginalnych nagrań. Umieszczenie zaś piosenki pojawiającej się w serialu napędzało sprzedaż wytwórni płytowych i artystów. Co ciekawe, niektóre gazety, takie jak na przykład USA Today, umieszczały co tydzień listę piosenek, które były zawarte w kolejnym epizodzie.

Spośród pokaźnej listy artystów muzycznych, których utwory pojawiły się w poszczególnych odcinkach, niektórzy wystąpili gościnnie w serialu, jako postacie epizodyczne. Byli to: Phil Collins, Miles Davis, Power Station, Glenn Frey, Suicidal Tendencies, Willie Nelson, Ted Nugent, Frank Zappa, The Fat Boys, Sheena Easton, Gloria Estefan oraz Gene Simmons. Jedną z ikonicznych scen z serialu jest ujęcie Crocketta i Tubbsa jadących nocą ulicami Miami przy akompaniamencie utworu Phila Collinsa "In the Air Tonight".

Jan Hammer przypisuje producentowi wykonawczemu Michaelowi Mannowi możliwość dużej swobody twórczej w tworzeniu muzyki do serialu. Współpraca zaowocowała pamiętnymi utworami instrumentalnymi, w tym tytułowym tematem show, który w listopadzie 1985 roku wspiął się na szczyt list przebojów Billboardu. Oryginalna ścieżka dźwiękowa z Miami Vice (omawiany profil płyty), zawierająca piosenkę tematyczną oraz "Smuggler's Blues" Glenna Frey'a i "You Belong to the City" (przebój nr 2), pozostawała na szczycie amerykańskiej listy przebojów przez 11 tygodni w 1985 roku, czyniąc ją w tym czasie najbardziej udaną telewizyjną ścieżką dźwiękową. Piosenka tematyczna cieszyła się tak dużą popularnością, że w 1986 roku zdobyła również dwie nagrody Grammy. Została również wybrana przez czytelników TV Guide jako piosenka tematyczna nr 1 wszech czasów. "Crockett's Theme", kolejna powracająca melodia z serialu, stała się hitem nr 1 w kilku krajach europejskich w 1987 roku.

W trakcie emitowania serialu wydano trzy oficjalne albumy z oryginalną muzyką z poszczególnych odcinków. Hammer wydał również kilka albumów z muzyką z tej serii. Wśród nich są: Escape from Television (1987), Snapshots (1989), a po wielu prośbach fanów, Miami Vice: The Complete Collection (2002).

Zobacz również

Różni wykonawcy - Top Star Festival
Top Star Festival
Kompilacja, 1971
  1 za 9.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Różni wykonawcy (ścieżka dźwiękowa) - Miami Vice1985
CD, Stany Zjednoczone
MCA Records
MCAD-6150
Różni wykonawcy - Miami Vice (Music From The Television Series)1985
Winyl, LP, Niemcy
MCA Records
254 453-1

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Stany Zjednoczone4,000,000  4 x Platynowa płyta luty 1986