Różni wykonawcy (ścieżka dźwiękowa) - Natural Born Killers - Music From And Inspired By Natural Born Killers - An Oliver Stone Film (Album, 1994): oprawa graficzna przedniej okładki
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Natural Born Killers: A Soundtrack for an Oliver Stone Film jest ścieżką dźwiękową do filmu Natural Born Killers (pol. Urodzeni mordercy), wyprodukowaną przez Trenta Reznora z zespołu Nine Inch Nails i wydaną nakładem wytwórni Nothing Records w sierpniu 1994 roku. Reznor podobno stworzył ją przy pomocy przenośnego narzędzia Pro Tools w swoim pokoju hotelowym, podczas trasy Self Destruct Tour jego grupy[1][2]. Album osiągnął w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty w październiku.

O swoim specyficznym podejściu do skompilowania materiału, Reznor powiedział dla MTV takie słowa:

Zasugerowałem Oliverowi [Stone'owi], aby spróbować przekształcić ścieżkę dźwiękową w kolaż dźwięków, w taki sposób, w jaki film wykorzystywał muzykę: edytować, dodawać dialogi i robić z nich coś interesującego, a nie zawrzeć na niej jedynie zgraję wcześniej wydanego materiału[3].

Niektóre piosenki zostały napisane specjalnie na potrzeby filmu lub ścieżki dźwiękowej, jak np. "Burn" Nine Inch Nails, który ukazał się także jako promujący soundtrack singiel.

Zawartość

Film poza kompozycjami widniejącymi na liście utworów, zawiera także "Bombtrack" i "Take the Power Back" Rage Against the Machine, "Cyclops" Marilyn Manson, "Anthem" Leonarda Cohena, "The Heat" i "In Doubt" Petera Gabriela, "If You Were the Woman and I Was the Man" Cowboy Junkies, cover "The Way I Walk" Roberta Gordona i "Ghost Town" The Specials, ale te kompozycje nie znalazły się na ścieżce dźwiękowej. Pojawia się również sample "Leader of the Pack" The Shangri-Las oraz "No No Man-Part 1" Stevena "Jesse" Bernsteina.

Natomiast utwory "Route 666", "Totally Hot", "Sex Is Violent", "Hungry Ants", "Fall of the Rebel Angels", "Batonga In Batongaville" i "Allah, Mohammed, Char, Yaar" zostały zmontowane z różnych nagrań i dialogów z filmu.

Scena w łazience z filmu zawiera nieudokumentowany materiał z piątego albumu grupy Melvins, Houdini, a dokładniej surrealistyczny utwór perkusyjny "Spread Eagle Beagle". Genezę tego utworu otaczają różne pogłoski, w tym jedna, jakoby jego autorem był Kurt Cobain z formacji Nirvana.

W scenie przedstawiającej pierwsze spotkanie Mickey'a i Mallory jako sitcomową parodię zatytułowaną "I Love Mallory", słychać również kolejne utwory: "Happy-Go-Lively" Lauriego Johnsona, "Happy Families" Sama Fonteyna, "Pizzicato Playtime" Sama Fonteyna i "Domestic Fun" Ernesta Tomlinsona.

Odbiór krytyczny

Fenomenalnie niesamowita partytura Bernarda Herrmanna do Vertigo, przełomowa syntezatorowa atmosfera Vangelisa w Blade Runner, ponadczasowa suita Ojca ChrzestnegoNino Roty - każdy samozwańczy miłośnik gatunku ścieżki dźwiękowej może blednąć na myśl o zrobieniu miejsca na półce obok tych klasyków dla tej wściekłej, różnorodnej kompilacji muzycznej[4] napisał Andrew Collins w magazynie Q, ale, hej, jak mówi Mickey, "To są lata 90", a gdybyś był albumem z muzyką do filmu, byłbyś Natural Born Killers[4].

Kilka słów o samym filmie

Natural Born Killers to amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Olivera Stone'a z Woodym Harrelsonem, Juliette Lewis, Robertem Downeyem Jr., Tomem Sizemore i Tommym Lee Jonesem. Film opowiada historię dwóch ofiar traumatycznego dzieciństwa, które stały się kochankami i masowymi mordercami i są nieodpowiedzialnie gloryfikowane przez media.

Film oparty jest na oryginalnym scenariuszu Quentina Tarantino, który został mocno zmieniony przez Stone'a, pisarza Davida Veloza i współpracownika producenta Richarda Rutowskiego. Tarantino otrzymał uznanie za swoją historię, choć później zrezygnował z tego filmu. Film wyprodukowali Jane Hamsher, Don Murphy i Clayton Townsend, a producentami wykonawczymi byli Arnon Milchan, Thom Mount i Stone.

Film miał swoją premierę 26 sierpnia 1994 roku w Stanach Zjednoczonych, a także był pokazywany na Festiwalu Filmowym w Wenecji 29 sierpnia 1994 roku. Był to sukces kasowy, który przy budżecie produkcyjnym wynoszącym 34 miliony dolarów wyniósł ponad 50 milionów dolarów, ale spotkał się z mieszanym odbiorem krytyki. Niektórzy krytycy chwalili fabułę, aktorstwo, humor i połączenie akcji i romansu, inni zaś uznali film za zbyt brutalny i obrazowy. Znany z brutalnych treści i inspirujących do zbrodni "naśladowców", film został uznany przez Entertainment Weekly w 2006 roku za ósmy najbardziej kontrowersyjny film w historii[5].

Adnotacje

  1. Hillburn, Robert (28 sierpnia 1995): "Hurtling Down 'Killers' Road With Trent Reznor at the Wheel". Los Angeles Times.
  2. "An Interview with Charlie Clouser". Scene Magazine (Wrzesień 1995).
  3. "Box Set: NIN On "Doing The Soundtrack For Natural Born Killers"". MTV.com.
  4.   12Collins, Andrew (grudzień 1994): "Recenzja płyty". Q.
  5. "25 Most Controversial Movies Ever" Entertainment Weekly. 9 June 2006.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:43
2:48
2:19
4:00
3:24
3:09
1:11
5:00
0:58
0:47
2:04
4:23
4:58
2:22
4:05
2:19
1:10
3:12
4:34
0:43
1:21
3:54
1:05
2:59
1:07
3:48
4:15

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Różni wykonawcy (ścieżka dźwiękowa) - Natural Born Killers - Music From And Inspired By Natural Born Killers - An Oliver Stone Film1994
CD, Częściowo zmiksowane, Europa
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Interscope Records, Nothing Records
6544-92460-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta 4 listopada 1994