Scatman John - Scatman's World (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
AlbumStudyjny10 lipca 1995
  • pomiędzy 1994 a 1995 rokiem
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Scatman's World to pierwszy studyjny album amerykańskiego muzyka pod scenicznym pseudonimem Scatman John, nagrany po światowym sukcesie jego debiutanckiego singla "Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop)". Materiał został zarejestrowany w latach 1994-95 w niemieckim studiu Catania Music Studios, a gotowe wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni RCA na początku lipca 1995 roku. Dziewięć lat wcześniej, Scatman, którego prawdziwe nazwisko brzmi John Larkin, nagrał swoją pierwszą płytę John Larkin (1986), utrzymaną w stylu awangardowego jazzu.

Scatman's World jest w pewnym sensie albumem koncepcyjnym dotyczącym wyimaginowanego utopijnego społeczeństwa o nazwie "Scatland". Artysta mówi o tym obszernie w informacjach na okładce: Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest Scatland, nie musisz patrzeć zbyt daleko; jest ona pomiędzy twoimi najgłębszymi marzeniami a najśmielszymi pragnieniami.

Piosenki na płycie dotyczą różnych elementów amerykańskiego społeczeństwa, a wiele z nich czerpie z osobistych doświadczeń Scatmana. "Popstar" jest ironicznym kawałkiem o płytkiej naturze sławy, "Quiet Desperation" zajmuje się problemem bezdomnych, a "Time (Take Your Time)" jest wstrząsającą kompozycją traktującą o czasie, który spędził w klubie AA.

Punktem kulminacyjnym albumu jest "Song of Scatland", ballada poświęcona wyimaginowanemu królestwu, która została wydana jako singiel. "Hi, Louis" zamyka właściwą płytę tradycyjnym scattingiem przy akompaniamencie jazzowego pianina i ze stałym rytmem. Tytuł nagrania jest także nawiązaniem do Louisa Armstronga, któremu później Scatman złożył hołd w utworze "Everybody Jam!".

Scatman's World był bardzo popularny na arenie międzynarodowej, szczególnie w Japonii, gdzie osiągnął #2 pozycję na tamtejszej liście przebojów i utrzymał się na niej przez 40 tygodni[1], sprzedając w sumie ponad 1.560.000 egzemplarzy[2]. Płyta zajęła także #9 miejsce wśród najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów w tym kraju, które nie zostały nagrane przez japońskiego artystę. Scatman's World był natomiast numerem jeden w Finlandii i zanotował w sumie obecność w Top 10 pięciu światowych zestawień. Nie pojawił się jednak na listach w Stanach Zjednoczonych, ani w Wielkiej Brytanii. W Polsce wydawnictwo to zdobyło status Złotej Płyty.

Adnotacje

  1. "スキャットマンズ・ワールド/スキャットマン・ジョン-レビュー一覧-ORICON STYLE ミュージック (Scatman's World/Scatman John - Lista recenzji - ORICON STYLE Muzyka)". Oricon.co.jp.
  2. Oricon Album Chart Book: Complete Edition 1970-2005. Oricon Entertainment (2006). ISBN. 4-87131-077-9.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Scatman John - Scatman's World1995
CD, Niemcy
RCA
74321 28994 2

Opinie

Scatman's World jest niedocenianym arcydziełem muzyki tanecznej. Każda piosenka jest tak niezwykle chwytliwa, są drastyczne zmiany gatunków, momentami jest szalenie niepoważnie, ale o to w tym wszystkim chodzi. Po przesłuchaniu jej w całości, aż chce się wracać do niektórych nagrań.

Na pewno wielkim przebojem na albumie jest Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop) i to nie ulega wątpliwości. Niektórzy natomiast uważają, że najsłabszym nagraniem na płycie jest Song of Scatland, ale według mnie ta ballada wcale nie jest taka zła, a ja momentami słyszę tam nawet wokal w stylu Ozzy'ego Osbourne'a :)

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Francja185,000  Złota płyta
  Japonia1,560,000
  Polska50,000  Złota płyta
  Szwecja50,000  Złota płyta