Scorpions - Animal Magnetism (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Lovedrive [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Blackout [1982]
AlbumStudyjny31 marca 1980
  • od października 1979 do lutego 1980 roku
  • - Manta Sound (Toronto, Kanada)
  • - Dierks Studios (Pulheim Stommeln, Niemcy)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Animal Magnetism jest siódmym studyjnym albumem niemieckiej grupy rockowej Scorpions, wydanym w marcu 1980 roku przez wytwórnie Harvest w Europie oraz Mercury w Ameryce Północnej. Materiał został nagrany w zachodnioniemieckim Dierks Studios oraz kanadyjskim Manta Sound w okresie od października 1979 roku do lutego 1980 roku, a nad całością czuwał producent Dieter Dierks, który współpracuje z zespołem od 1975 roku. Pochodząca z tego albumu kompozycja "Lady Starlight", to jedyny utwór w całej dotychczasowej dyskografii Scorpions (według stanu z 2018 roku), który zawiera aranżację na smyczki i instrumenty dęte. Amerykański przemysł fonograficzny (RIAA) nagrodził Animal Magnetism złotą płytą 8 marca 1984 roku, a platynową 28 października 1991 roku. Z albumu wydane zostały cztery single: "Lady Starlight", "Make It Real", "The Zoo" oraz "Hey You".

W zremasterowanej edycji od wytwórni EMI z 2001 roku znalazł się dodatkowy utwór "Hey You" (rzadki singiel), śpiewany przez Rudolfa Schenkera (choć Klausa Meine wciąż słychać na wspierającym wokalu). Utwór został pierwotnie nagrany podczas sesji Lovedrive w 1978 roku i wydany dwa lata później jako singiel, razem z nagraniem "The Zoo" jako stroną B. Krótszy remiks z 1989 roku został użyty w reedycji z 2001 i 2015 zamiast dłuższej oryginalnej wersji.

Projekt okładki

Okładka albumu została stworzona przez Storma Thorgersona z firmy projektowej Hipgnosis i podobnie, jak to było z wcześniejszymi wydawnictwami Scorpions, wzbudzała kontrowersje. Jednak w odróżnieniu od kilku poprzednich albumów, nie spowodowały one zastąpienia okładki alternatywną wersją. Przywołując zdjęcie okładki, Thorgerson zauważył: To było zabawne. Chyba tego nie rozgryźliśmy. Po prostu wiedzieliśmy, że gdzieś tam jest coś niegrzecznego[1].

Ówczesny basista Scorpions, Francis Buchholz, wspomina, że Hermann wymyślił tytuł albumu Animal Magnetism i wszystkim nam się spodobał, bo był ciekawy. Więc mieliśmy tego gościa, Storma, który robił okładki do albumów dla Pink Floyd, myślę, że zrobił tę z facetem z płomieniami. Więc Storm wpadł na pomysł stworzenia okładki tej płyty, osobiście mi się ona nie podobała, ale reszta zespołu była nią zachwycona. Podobał mi się jednak pies[2].

Odbiór krytyczny

Recenzje albumu Animal Magnetism były z reguły przychylne, chociaż krytycy nie uznali tej płyty, za wybitne dzieło. David Fricke z magazynu Rolling Stone stwierdził w 1980 roku, że:

Choć Animal Magnetism nie do końca był takim "killerem" jak ubiegłoroczny Lovedrive, to jednak siódmy amerykański album tej niemieckiej grupy, wciąż trafia w dziesiątkę z szalonymi rockowymi kawałkami jak "Falling In Love" i raczej komercyjnym "Make It Real". Tytułowy utwór i "The Zoo" to dziwny finał: dwie najbardziej przytłaczające elegie, jakie słyszałem od czasu, gdy Black Sabbath wypuścił na wolność "War Pigs".

Recenzent podsumował płytę stwierdzając, że to, czego może im brakować w muzycznych innowacjach, Scorpionsi nadrabiają mocą[3].

Barry Weber z serwisu AllMusic zaznaczył, że ... płyta jest nieco rozczarowująca w porównaniu do poprzedniej, Lovedrive. Dobrze napisane piosenki na tym albumie uratowały go przed totalną katastrofą i jest oczywiste, że zespół nie był pewien, co dokładnie umieścić na tej płycie - wiele z tych utworów brzmi jak by wyszły spod pióra innej grupy rockowej i po prostu nie współgrają ze sobą tak jak powinny[4].

Adnotacje

  1. Steven Cerio: "Wywiad ze Stormem Thorgersonem".
  2. Syrjälä, Marko: "Wywiad z Francisem Buchholzem". Metal-rules.com.
  3. Fricke, David (26 Czerwiec 1980): "Album Reviews: Scorpions - Animal Magnetism". Rolling Stone.
  4. Weber, Barry: "Scorpions Animal Magnetism review".

Zobacz również

Scorpions - Still Loving You
Still Loving You
Singiel, 1984
Scorpions - Wind Of Change
Wind Of Change
Singiel, 1990
  2 od 15.00 zł  Kup teraz
Scorpions - Best Of Scorpions
Best Of Scorpions
Kompilacja, 1979

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:51
2:57
3:59
3:05
6:16
4:13
3:37
5:31
5:59
3:50

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Scorpions - Animal Magnetism
CD, Stany Zjednoczone
Mercury
314 534 785-2
Scorpions - Animal Magnetism
Winyl, LP, Reedycja, Stany Zjednoczone
Mercury
SRM 1-3825

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Kanada50,000  Złota płyta 1985
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta 28 października 1991