Scorpions - Lovedrive (Album, 1979): oprawa graficzna przedniej okładki
Taken by Force [1977]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Animal Magnetism [1980]
AlbumStudyjny2 stycznia 1979
  • od maja do sierpnia 1978 roku
  • - Dierks Studios (Pulheim Stommeln, Niemcy)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 79.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Lovedrive to szósty studyjny album niemieckiego zespołu Scorpions, wydany w 1979 roku. Uznawany przez niektórych krytyków za szczyt kariery, Lovedrive był znaczącą ewolucją brzmienia zespołu, ukazującą jego "klasyczny styl", który miał być później rozwijany na kilku kolejnych albumach. Lovedrive scementował "formułę Scorpionsów" tworzenia utworów hard rockowych w połączeniu z melodyjnymi balladami.

Lovedrive był pierwszym albumem zespołu, który został wydany przez Harvest/EMI po odejściu zespołu z wytwórni RCA i okazał się wielkim komercyjnym przełomem, osiągając miejsce 55 na Billboardzie Top 200, na którą to listę żaden z poprzednich pięciu albumów w ogóle nie zdołał wskoczyć. RIAA przyznała płycie status złotej płyty 28 maja 1986 roku, a album okazał się również przełomem w Wielkiej Brytanii, gdzie był pierwszym albumem Scorpions, który znalazł się na liście przebojów i osiągnął 36 lokatę.

Jest to pierwszy album z Matthiasem Jabsem na gitarze głównej, a co za tym idzie, pierwsza płyta z "klasycznym" składem zespołu. Jabs zastąpił Uli Jona Rotha, który założył swój własny zespół, Electric Sun.

Michael Schenker, młodszy brat gitarzysty rytmicznego Rudolfa, który właśnie rozstał się z UFO, nagrał główne partie gitarowe w "Another Piece of Meat", "Coast to Coast", "Holiday", "Loving You Sunday Morning" i "Lovedrive". Na początku niemieckiej trasy Scorpions w lutym 1979 roku ogłoszono, że Michael powrócił do zespołu i grupa niechętnie rozstała się z Matthiasem Jabsem. Jednak w kwietniu 1979 roku, podczas trasy koncertowej we Francji, Michael zrezygnował z zespołu, co doprowadziło do natychmiastowego powrotu Jabsa po intensywnych negocjacjach.

Oryginalna okładka albumu przedstawiała dobrze ubranego mężczyznę i kobietę siedzących z tyłu samochodu. Kobieta ma odsłoniętą prawą pierś, połączoną z ręką mężczyzny rozciągniętą gumą. Na tylnej okładce znaleźli się ten sam mężczyzna i ta sama kobieta, ale trzymający zdjęcie zespołu. Kobieta ma tam całkiem odsłoniętą lewą pierś, bez gumy. Okładkę stworzył Storm Thorgerson z firmy projektowej Hipgnosis, która zajmowała się tworzeniem okładek albumów sporej ilości mainstreamowych grup, w tym m.in. Pink Floyd. Okładka wywołała pewne kontrowersje w USA po wydaniu albumu, z późniejszymi tłoczeniami albumu noszącymi już jedynie prosty wzór niebieskiego skorpiona na czarnym tle. Oryginalna niecenzurowana grafika została przywrócona dla serii remaster.

W wywiadzie z 2010 roku wokalista Klaus Meine skomentował okładkę albumu, stwierdzając: "Po prostu nie wiedzieliśmy, że to będzie problem w Ameryce, to był tylko seks i rock 'n' roll. To dziwne, że w Ameryce niektóre z tych okładek były problemem, ponieważ w latach 80-tych, kiedy mieliśmy tu koncertować, zawsze mieliśmy cycki, które migały do nas z przodu sceny. Nigdzie indziej na świecie, tylko tutaj".

Zobacz również

Scorpions - Best
Best
Kompilacja, 1999
Scorpions - Wind Of Change
Wind Of Change
Singiel, 1990
  2 od 15.00 zł  Kup teraz
Scorpions - In Trance
In Trance
Album, 1975
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Scorpions - Lovedrive1983
Winyl, LP, Reedycja, Europa
  1 za 79.00 zł  Kup teraz
Harvest, Fame
1A 038-1575071, 1A 038 1575071, 038 1575071
Scorpions - Lovedrive
CD, Wielka Brytania i Europa
EMI Electrola, Harvest
CDP 7 467332

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Niemcy250,000  Złota płyta 1984
  Francja100,000  Złota płyta 1993
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta 1986