Scorpions - Virgin Killer (Album, 1976): oprawa graficzna przedniej okładki
In Trance [1975]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Taken by Force [1977]
AlbumStudyjny9 października 1976
 • w 1976 roku
 • - Dierks Studios (Pulheim Stommeln, Niemcy)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Virgin Killer to czwarty studyjny album niemieckiej grupy rockowej Scorpions. Został wydany na początku października 1976 roku nakładem wytwórni RCA oraz RCA Victor i był pierwszym wydawnictwem zespołu, który przyciągnął uwagę poza Europą. Materiał został nagrany w studiu Dierks Studios należącego producenta płyty, Dietera Dierksa, które znajdowało się w Stommeln w Zachodnich Niemczech. Tytuł jest określany jako odniesienie do czasu jako zabójcy niewinności. Oryginalna okładka zawierała zdjęcie nagiej dziewczynki, która wzbudzała kontrowersje w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. W wyniku tego album został ponownie wydany z inną oprawą graficzną w niektórych z nich.

Virgin Killernie cieszył się większym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, ale był dość popularny w Japonii[1], gdzie osiągnął miejsce #32 na tamtejszej liście przebojów[2]. Album był kolejnym krokiem w przejściu zespołu od muzyki psychodelicznej do hard rocka[3]. Krytyk Vincent Jeffries z AllMusic stwierdził z perspektywy czasu, że album był pierwszym z czterech studyjnych wydawnictw, które naprawdę zdefiniowały Scorpions i ich niezwykle metaliczne brzmienie, które miało stać się bardzo wpływowe[4]. Tytułowy utwór i "Pictured Life" zalicza również do wyróżniających się kompozycji Scorpions wszech czasowych. Członek zespołu, Uli Jon Roth uznaje Virgin Killer i poprzednie wydawnictwo In Trance za swoje ulubione albumy Scorpions[5].

Oprawa graficzna i kontrowersje

Oryginalna okładka albumu przedstawia nagą, dziesięcioletnią dziewczynkę[6] z efektem rozbitego szkła przesłaniającym jej genitalia. Obraz zaprojektował Steffan Böhle[7], który był wówczas menedżerem produktu w zachodnioniemieckim oddziale RCA Records[5]. Basistą zespołu był Francis Buchholz, który w wywiadzie przeprowadzonym na początku 2007 roku wspomina, że modelką przedstawioną na okładce była albo córka, albo siostrzenica projektanta okładki[8]. Zdjęcie zostało wykonane przez Michaela von Gimbuta[9]. Rudolf Schenker, gitarzysta rytmiczny zespołu, przedstawił następujący opis okoliczności, które kryją się za okładką albumu:

Nie my wpadliśmy na taki pomysł. To była wytwórnia płytowa. Chłopaki z wytwórni mówili: Nawet jeśli będziemy musieli iść do więzienia, nie ma wątpliwości, że to wypuścimy. W piosence "Virgin Killer", czas jest zabójcą niewinności. Ale potem, kiedy musieliśmy zrobić o tym wywiady, powiedzieliśmy: Weźcie posłuchajcie tekstów, a wtedy będziecie wiedzieć, o czym rozmawiamy. Używamy tego tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę. To jest to, co robimy. Nawet dziewczyna, kiedy poznaliśmy ją 15 lat później, nie miała problemu z okładką. Dorastanie w Europie, seksualność, oczywiście nie z dziećmi, było bardzo normalne. Teksty naprawdę mówią wszystko. Czas jest zabójcą "dziewictwa". Dziecko przychodzi na świat bardzo naiwne, traci tę naiwność, a potem wchodzi w to życie, tracąc to wszystko, wpadając w kłopoty. To była podstawowa myśl o tym wszystkim[10].

W oddzielnym wywiadzie Schenker zauważa również, że uważał okładkę za "świetną rzecz" i że namawiał zespół, by naprawdę się za nią opowiedział, ponieważ czuł, że ludzie "będą myśleć inaczej", gdy spojrzą na teksty i zrozumieją, że okładka jest tylko "symbolem tekstu"[11]. W wywiadzie udzielonym w 2008 roku Schenker dodał: Nigdy więcej nie zrobilibyśmy czegoś takiego[6]. Były główny gitarzysta zespołu, Uli Jon Roth, zauważa, że okładki "starych albumów Scorpions" były "zazwyczaj robione przez innych ludzi"[5]. Od tego czasu wyraził żal z powodu oryginalnej oprawy graficznej:

Patrzenie na to zdjęcie dzisiaj sprawia, że mam dreszcze. To było zrobione w najgorszym możliwym smaku. Wtedy byłem zbyt niedojrzały, by to zobaczyć. Wstyd mi. Powinienem był zrobić wszystko, co w mojej mocy, by to powstrzymać. Myślę, że to wytwórnia płytowa wpadła na ten pomysł. Nawiasem mówiąc, teksty były zapożyczeniem od Kiss, którego właśnie wspieraliśmy na trasie. Wygłupiałem się i zagrałem riff tej piosenki na sali prób i spontanicznie zaimprowizowałem, bo to dziewiczy zabójca! próbując zrobić mniej więcej odwrotne wrażenie - wcielenie się w Paula Stanleya. Klaus od razu powiedział: To wspaniale! Powinieneś coś z tym zrobić. Wtedy miałem do wykonania zadanie skonstruowania sensownego zestawu tekstów wokół tytułu, co w pewnym stopniu udało mi się zrobić. Ale ta piosenka ma zupełnie inne znaczenie niż to, co ludzie na początku by założyli. Virgin Killer jest niczym innym, jak demonem naszych czasów, mniej współczującą stroną społeczeństw, w których żyjemy dzisiaj - depczącą serce i duszę niewinności[12].

W 2008 roku fotograf Michael von Gimbut podkreślił, że jego żona, matka i siostra modelki oraz trzy asystentki były obecne podczas zdjęć i oświadczyły: Wtedy kochaliśmy i chroniliśmy dzieci i nie spaliśmy z nimi[6].

Alternatywna oprawa graficzna albumu Virgin Killer zespołu Scorpions
Alternatywna oprawa graficzna amerykańskiego wydania.

Okładka wywołała kontrowersje, gdyż album mógł być sprzedawany w kilku krajach tylko w czarnym plastiku[6], a w niektórych okładka została zastąpiona alternatywną grafiką przedstawiającą muzyków[3]. Oryginał znajduje się na różnych listach zestawiających "najgorsze okładki albumów". Magazyn Cracked uznał go numerem jeden listy "Worst Album Cover of All-Time"[13], podczas gdy Gigwise.com wymienia go jako #1 na swojej liście "The 50 Most Controversial Album Covers of All Time!" z marca 2008 roku. Podobnie, została ona nazwana przez UGO Networks jedną z "Weirdest Album Covers" (pol. "Najdziwniejszych Okładek Albumowych")[14] i umieszczona na pozycji #6 na liście "All-Time Worst Album Covers" (pol. "Najgorszych Okładek Albumowych wszech czasów") magazynu two.one.five[15].

Nie był to ostatni raz, kiedy zespół wzbudzał kontrowersje swoimi okładkami płyt. Ich kolejny album, Taken by Force, pierwotnie zawierał zdjęcia, które przedstawiały dzieci bawiące się bronią na cmentarzu wojskowym we Francji, a niektórzy uznali to za obraźliwe[5]. Ich album Lovedrive z 1979 roku również zawierał "dziwaczną okładkę", która przedstawia kobietę na tylnym siedzeniu samochodu z gumą do żucia na piersi[6]. Obydwie okładki zostały zastąpione przez alternatywny projekt[16][1]. Wokalista Klaus Meine wyjaśnia, że zamiłowanie zespołu do kontrowersyjnej okładki wynika z chęci "przekraczania granic", a nie obrażania niektórych ludzi czy chęci pojawiania się w nagłówkach, co byłoby głupie, kontrastując z wcześniejszą wypowiedzią gitarzysty Rudolfa Schenkera: Używamy tego tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę[17][10].

Adnotacje

 1.   12Weber, Barry: "Scorpions / Biography & History". AllMusic.
 2. Sharpe-Young, Garry: "Scorpions discography". Rockdetector.
 3.   12Berelian, Essi (London 2003): The Rough Guide to Rock. Rough Guides. s. 909. ISBN. 1-84353-105-4.
 4. Anderson, Jason: "Virgin Killer - Scorpions | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 5.   1234Syrjälä, Marko: "Interview with Uli Jon Roth". Metal-rules.com.
 6.   12345Zips, Martin (12 Grudzień 2008): "Scorpions: Umstrittenes Cover - Die böse Blöße - Kultur". Süddeutsche Zeitung.
 7. "Das Rock Hard-Magazin feiert 250. Ausgabe im Großformat". Dpv.de (2 Grudzień 2008).
 8. Syrjälä, Marko: "Interview with Francis Buchholz". Metal-rules.com.
  Cytat: This was the record company, the guy who did the cover design, it was his daughter or his niece and they did this photo and said they had this great idea..
 9. "In Trance Virgin Killer: The Back to Black Collection" (Notatki z wydania). Axe Killer Music #3056462 (2000). 2000.
 10.   12"Scorpions Guitarist: We Wanted To 'Make A Masterpiece For Our Own History'". Blabbermouth.net (3 Październik 2007).
 11. Trunk, Russell A.: "Scorpions: Yet Another Sting In The Tale!". Annecarlini.com.
 12. "Uli Jon Roth Says 'Virgin Killer' Album Cover Makes Him Cringe". Blabbermouth.net (Kwiecień 3, 2006).
 13. Dennison, Ben (8 Grudzień 2008): "The 15 Worst Album Covers of All-Time". Magazyn Cracked.
 14. Jensen, K. Thor (3 Wrzesień 2008): "Weirdest & Worst Album Covers". UGO Networks.
 15. "The All-Time Worst Album Covers". Magazyn two.one.five (10 Grudzień 2008).
 16. Palmer, Andrew (28 Grudzień 1999): "Rock You Like a Piece of Meat". Village Voice.
 17. Yasui, Todd Allan (30 Sierpień 1988): "The Sign of the Scorpions; The West German Metal Meisters' Tour de Force". The Washington Post. s. F3.

Zobacz również

Scorpions - Crazy World
Crazy World
Album, 1990
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Scorpions - Best
Best
Kompilacja, 1999
Scorpions - Gold Ballads
Gold Ballads
Kompilacja, 1984

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Scorpions - Virgin Killer1976
Winyl, LP, Stany Zjednoczone
RCA Victor
PPL1-4225
Scorpions - Virgin Killer
Winyl, LP, Repress, Niemcy
RCA Victor
PPL 1-4225, 26.21820

Opinie

Virgin Killer to album Scorpions, który jest prawdopodobnie najbardziej znany z kontrowersyjnej okładki, ale ma on do zaoferowania więcej niż czysty efekt szoku.

Album zaczyna się ładnie od "Pictured Life" i "Catch Your Train", które są chwytliwymi rockerami w typowym dla Scorpions stylu. Muszę przyznać, że te dwa utwory są dla mnie największymi punktami na płycie. Następnie pojawia się piękna ballada "In Your Park". Nie jest to oczywiście szczyt ich możliwości w tej dziedzinie, ale jest niezła. "Backstage Queen" ma w sobie więcej rock n' rollowego klimatu i mimo, że nie jest tak świetny jak dwa początkowe utwory, to i tak jest przyzwoity. Utwór tytułowy jest najcięższym utworem na płycie i jedynym, który może kwalifikować się do określenia heavy metal. W mojej ocenie jest on jednak raczej przeciętny...

Z drugiej strony, "Hell Cat" jest najdelikatniej mówiąc fatalny. Wokal Rotha brzmi po prostu źle, a utwór w swoich eksperymentach dociera do granic mojej tolerancji. "Crying Days" to kolejny balladowy kawałek, ale nic specjalnego, natomiast "Polar Nights" to moim zdaniem najnudniejszy utwór na płycie. Zamykający album utwór "Yellow Raven" to również bardzo spokojna ballada, która na pewno jest świetna, gdy jest się w odpowiednim nastroju na takie klimaty, ale gdy się ma ochotę na heavy metal, to jest po prostu nijaka.

Podsumowując, powiedziałbym, że jest to całkiem dobry album, ale brakuje mu naprawdę wielkich klasycznych utworów, takich jak "In Trance" czy "He's a Woman, She's a Man". Jest też dla mnie jasne, że mimo iż Roth jest świetnym gitarzystą, nie jest jednak wielkim autorem piosenek czy wokalistą. Jasne, napisał kilka klasyków, ale przynajmniej na tym albumie wydaje się, że to on napisał słabszą połowę materiału.

Gdybym miał stworzyć kompilację best-of Scorpionsów, to tylko "Catch Your Train" na pewno by się na niej znalazł, ale myślę, że ten album i tak kiedyś wróci na talerz mojego gramofonu, bo ogólnie jest całkiem niezły.