Simple Minds - Empires and Dance (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Real to Real Cacophony [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Sister Feelings Call [1981]
AlbumStudyjny12 września 1980
  • od maja do lipca 1980 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Empires and Dance jest trzecim studyjnym albumem szkockiego zespołu new wave Simple Minds, wydanym 12 września 1980 roku przez wytwórnię płytową Arista. Materiał został zarejestrowany w okresie od maja do lipca 1980 roku w Rockfield Studios w Walii na mobilnym urządzeniu Rolling Stones. Był to trzeci i ostatni album wyprodukowany przez Johna Leckiego, a także ostatni powstały dla wytwórni Arista, gdyż zespół po jego wydaniu podpisał kontrakt z Virgin Records. Wszystkie teksty są autorstwa Jima Kerra, a cała muzyka została skomponowana przez Simple Minds.

Empires and Dance został dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych, przy czym magazyn NME nazwał album "dziwną, wzburzoną płytą", a serwis AllMusic opisał go jako "klasyk post-punkowej muzyki tanecznej". Choć album odniósł większy sukces niż ich poprzednie, w ogóle nie notujące na listach przebojów wydawnictwo Real to Real Cacophony, to i tak stosunkowo słabo poradził sobie na brytyjskiej liście UK Albums Chart, osiągając zaledwie #41 miejsce. Według AllMusic, było to spowodowane przede wszystkim tym, że wytwórnia Arista wydawała tylko niewielką liczbę egzemplarzy na raz, zanim każda partia nie została wyprzedana. Miało to wpływ na ograniczoną dostępność wydawnictwa dla fanów.

Utwór otwierający "I Travel" został wydany jako singiel w 1980 roku, ale nie udało mu się wskoczyć na listy przebojów. "Celebrate" został wybrany jako drugi singiel ze względu na popularność wśród fanów. Został on jednak wydany dopiero po opuszczeniu wytwórni Arista przez Simple Minds. W rezultacie singiel sprzedał się bardzo słabo, a 7" wersja jest jednym z najtrudniejszych do znalezienia singli zespołu.

Okładka

Zdjęcie na przedniej okładce, zostało wykonane przez niemieckiego fotografa Michaela Ruetza i zostało ono zauważone przez wokalistę Jima Kerra w magazynie podczas lotu samolotem. Wyszczerbiony posąg został wykorzystany również jako motyw na okładkach singli, plakatach koncertowych i koszulkach w okresie odbywania przez zespół trasy koncertowej promującej album. Postać przedstawiona na rzeźbie, często nazywana "żołnierzem", w rzeczywistości była oficerem lotnictwa, o czym świadczą skrzydła na kieszeni na piersi.

Stylizowane na cyrylicę liternictwo na okładce Empires and Dance zostało zaprojektowane przez studio The Artifex Studio i było źródłem inspiracji przy tworzeniu okładki trzeciego albumu grupy Manic Street PreachersThe Holy Bible. Podczas gdy album Simple Minds odwracał wszystkie litery R i N, przypominając litery cyrylicy, ten drugi odwracał tylko litery R. Dwadzieścia lat później, Empires and Dance został wymieniony jako mający kluczowy wpływ na płytę Futurology, dwunasty album Manic'ów. Pozostaje ona jedną z ulubionych płyt wokalisty i gitarzysty grupy, Jamesa Deana Bradfielda.

Zobacz również

Simple Minds - Cry
Cry
Album, 2002
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Real Life
Real Life
Album, 1991
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Simple Minds - Empires And Dance1980
Winyl, LP, Stereo, Wielka Brytania
Zoom Records
SPART 1140
Simple Minds - Empires and Dance
CD, Repress, Wielka Brytania
Virgin
CDV 2247, 0777 7 86383 2 2