Simple Minds - Néapolis (Album, 1998): oprawa graficzna przedniej okładki
Good News from the Next World [1995]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Our Secrets Are the Same [1999]
AlbumStudyjny16 marca 1998
  • - Metropolis Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Capri Digital Studios
  • - Studio Plus XXX (Paris, Francja)
  • - Lochearn Studios
  • - Home Studios, Dublin
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 12.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Néapolis jest jedenastym studyjnym albumem szkockiego zespołu rockowego Simple Minds, wydanym w 1998 roku przez wytwórnię Chrysalis. Materiał został zarejestrowany aż w pięciu różnych studiach nagraniowych, które mieściły się w Szkocji, Londynie, Paryżu, Dublinie oraz we Włoszech. W celu realizacji płyty, zespół po 16 latach połączył ponownie siły z producentem Peterem Walshem, który był odpowiedzialny za ich uznane krytycznie wydawnictwo New Gold Dream (81-82-83-84) w 1982 roku. Z albumu pochodzą dwa single "Glitterball" i "War Babies", z których pierwszy zawiera wideoklip nakręcony w Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii. Wideoklipy obu utworów znalazły się na rozszerzonych wydawnictwach na CD każdego z singli.

Po wygaśnięciu kontraktu z Virgin Records, Simple Minds zdecydowali się na ponowne muzyczne wymyślenie siebie. Pracując od 1991 roku jako duet z muzykami sesyjnymi, Jim Kerr i Charlie Burchill zaprosili do współpracy, wczesną, oryginalną sekcję rytmiczną zespołu, w osobach Dereka Forbesa i Briana McGee (który powrócili odpowiednio po jedenastu i czternastu latach nieobecności). McGee nie był jednak zaangażowany w projekt poza samymi etapami prób, ale Forbes formalnie powrócił do Simple Minds jako gitarzysta basowy w lipcu 1996 roku.

Powstały w ten sposób zestaw utworów (napisanych w całości przez Kerra i Burchilla) był odejściem od ostatniego, arena rockowego i funkowego podejścia do brzmienia i powrotem do elektronicznych czasów popu wczesnych lat 80-tych (inspirowanych europejskim eksperymentalnym popem, takim jak ten Kraftwerka i Davida Bowiego), a także włączeniem do nich wpływów współczesnej muzyki tanecznej. Podczas gdy ponownie obecny Forbes zagrał wszystkie partie basowe, perkusja była obsługiwana albo przez muzyków sesyjnych Michaela Niggsa i Jima McDermotta, albo zastąpiona przez zaprogramowane pętle dostarczone przez Hamiltona Lee z Transglobal Underground. Na początku 1997 roku zespół sprowadził na sesję studyjną swojego byłego perkusistę Mela Gaynora, w wyniku czego zagrał on na perkusji w jednym utworze "War Babies".

W wywiadzie udzielonym magazynowi Q w marcu 1998 roku Kerr skomentował, że "Néapolis nie został stworzony jako swego rodzaju duchowy następca [New Gold Dream], ale przypuszczam, że wracając do składu, z którymi pracuje się nam najlepiej, pewne podobieństwo tematyczne było nieuniknione".

Odbiór krytyczny i notowania na listach przebojów

Album Néapolis pierwotnie został wydany przez wytwórnię Chrysalis i przeznaczony przede wszystkim na rynek brytyjski oraz europejski. Podobno wytwórnia nie zgodziła się w ogóle wydać tego albumu w Stanach Zjednoczonych ze względu na brak zainteresowania zespołem w Ameryce. W USA ukazał się on dopiero nakładem EMI w zremasterowanej wersji w 2003 roku.

Płyta spotkała się w momencie wydania z mieszanymi recenzjami, ale kilka lat później w Stanach Zjednoczonych, recenzent serwisu AllMusic przyznał albumowi 3 na 5 gwiazdek i stwierdził, że "miło wiedzieć, że w latach 90. jeden z klasycznych zespołów new wave nie zapomniał, o co w tym wszystkim chodzi" i dodał, że "niestety, Chrysalis uznało, że poza Europą nie ma wystarczająco dużo fanów [grupy], aby uzasadnić światowe wydanie albumu".

Néapolis nie poradził sobie zbyt dobrze na europejskich listach przebojów, notując w Top 10 tylko w dwóch krajach (Szwajcaria #7 i Niemcy #9). Na liście UK Albums Chart w Wielkiej Brytanii płyta zajęła #19 miejsce i przebywała na niej raptem przez 3 tygodnie. W sumie w całej Europie płyta nie przebywała na żadnej z list dłużej niż 8 tygodni, co można uznać za za spore komercyjne rozczarowanie.

Zobacz również

Simple Minds - Street Fighting Years
Street Fighting Years
Album, 1989
  2 od 12.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Good News from the Next World
Good News from the Next World
Album, 1995
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Live in the City of Light
Live in the City of Light
Album, 1987
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Simple Minds - Néapolis1998
CD, Wielka Brytania
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Chrysalis
7243 4 93712 2 4, 493 7122