Simple Minds - Neon Lights (Album, 2001): oprawa graficzna przedniej okładki
Our Secrets Are the Same [1999]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Cry [2002]
AlbumStudyjny8 października 2001
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Neon Lights to dwunasty studyjny album z szkockiej grupy rockowej Simple Minds, wydany w październiku 2001 roku nakładem wytwórni Eagle Records. Płyta jest pierwszym albumem zespołu z nieoryginalnym materiałem, będącym zbiorem coverów innych wykonawców. Większość prac nad materiałem odbyła się w studiu Ca-Va w Glasgow w Szkocji. Wokalista Jim Kerr i gitarzysta Charlie Burchill pracowali z autorem tekstów, muzykiem i producentem Gordonem Goudie. Tytuł został zaczerpnięty z utworu "Neon Lights" grupy Kraftwerk z ich albumu The Man-Machine z 1978 roku. Z płyty ukazały się dwa single: "Dancing Barefoot" oraz kilka remiksów "Homosapien". Album zanotował obecność na liście przebojów jedynie w Niemczech (miejsce #58) oraz Szwajcarii (#65).

Historia powstawania

Po tym jak poprzedni album zespołu, Our Secrets Are the Same, wyciekł do sieci (i ostatecznie się nie ukazał w planowanym terminie), a Simple Minds zostali zwolnieni z EMI, członkowie grupy przeszli na częściową emeryturę. Frontman Jim Kerr przeprowadził się do Włoch, by założyć hotel. Tam wielu młodych włoskich artystów przychodziło do niego po porady lub jakiś wkład własny w nagrania. To w końcu doprowadziło do tego, że zespół zdecydował się stworzyć coś nowego, aby przypomnieć o sobie światu[1].

Jak stwierdził Jim Kerr w momencie wydania albumu: Neon Lights to pierwszy raz, kiedy Simple Minds stworzył kolekcję nieoryginalnego materiału. Pomyśleliśmy, że w okresie spoglądania wstecz należy sięgnąć do samych fundamentów Simple Minds, czyli oczywiście do muzyki i zespołów, które miały na nas wpływ[2].

Wydania płyty

Płyta została wydana we wrześniu 2001 (Europa) i październiku 2001 roku (reszta świata). Wydania amerykańskie i kanadyjskie zawierały dodatkowe utwory zaczerpnięte z EPki "Dancing Barefoot". W Niemczech, w limitowanej edycji 9999 sztuk, Neon Lights i "Dancing Barefoot" zostały wydane razem w unikalnym opakowaniu.

Wypuszczono również promocyjną wersję, zatytułowaną Original Versions of Songs Covered on "Neon Lights", która zawierała wszystkie oryginalne wersje piosenek, które zostały przerobione przez zespół, co sprawiło, że było to jedyne wydawnictwo Simple Minds, pozbawione ich własnej muzyki. Jednakże, Eagle Records napotkało pewne problemy z prawami autorskimi do kilku utworów, więc mniej niż 25 z tych płyt zostało wytłoczonych, co czyni je niezwykle trudnymi do znalezienia[3].

Odbiór krytyczny

Album Neon Lights nie spotkał się ze zbyt przychylnymi recenzjami. Najczęściej poddany krytyce był prawie nierozpoznawalny cover Joy Division "Love Will Tear Us Apart", który zamienia normalnie porywającą piosenkę w beztroską elektro-popową melodię, a także niezapadającą w pamięć wersja "Being Boiled" grupy The Human League. MacKenzie Wilson z serwisu AllMusic dał płycie 1.5 gwiazdki z 5 możliwych i stwierdził na sam koniec wywodu, że kompozycje na płycie nie zachwycają i jest to niestety śmieszny wysiłek[4].

Adnotacje

  1. Cornwell, Simon: "Neon Lights: Information". Dream Giver Redux.
  2. "Rejuvenation 2001-2014 Five Album Vinyl Box Set (released 7/12/18) – Album 1 'Neon Lights'". Facebook (16 Listopad 2018).
  3. Cornwell, Simon: "Neon Lights: Overseas Promotional Issues". Dream Giver Redux.
  4. Wilson, MacKenzie: "Neon Lights - Simple Minds | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Simple Minds - Real Life
Real Life
Album, 1991
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Live in the City of Light
Live in the City of Light
Album, 1987
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Once Upon a Time
Once Upon a Time
Album, 1985
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Simple Minds - Neon Lights2001
CD, HDCD, Europa
Eagle Records
EAGCD194, GAS 0000194 EAG, EDL EAG 373-2

Opinie