Simple Minds - Once Upon a Time (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Sparkle In The Rain [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Street Fighting Years [1989]
AlbumStudyjny21 października 1985
  • - The Town House (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Once Upon a Time jest siódmym studyjnym albumem szkockiego pop rockowego zespołu Simple Minds, wydanym w październiku 1985 roku przez wytwórnię Virgin oraz A&M w USA. Materiał został zarejestrowany w londyńskim studiu Townhouse Studios. Płyta połączyła grupę z producentem muzycznym Jimmym Iovine. Ten zaś współpracował z artystami o agresywnym, gitarowym brzmieniu, w tym z wokalistami Brucem Springsteenem oraz Stephanią Nicks i takie też podejście przyniósł zespołowi. Iovine szczególnie namawiał frontmana Jima Kerra do zmiany stylu, dążąc do jego bardziej energicznego wokalu.

Mimo że w momencie wydania albumu Once Upon a Time Simple Minds odniósł już wcześniej sukces w swojej ojczyźnie w Wielkiej Brytanii oraz różnych krajach Europy i Oceanii, to w ostatnim czasie stał się również popularny w Stanach Zjednoczonych za sprawą utworu "Don't You (Forget About Me)", autorstwa Keitha Forseya i Steve'a Schiffa. Nagranie to pojawiło się na ścieżce dźwiękowej do filmu The Breakfast Club i stało się w USA hitem #1.

Zespół celowo zrezygnował jednak z umieszczenia tego utworu na swoim albumie, z powodu sporej niechęci do tego nagrania. Wciąż jednak przebojowe pop-rockowe brzmienie okazało się wpływowe w konstrukcji dużej części Once Upon a Time, a w szczególności rockowo-arenowego singla "Alive and Kicking". Album był również w dużej mierze podobny do wcześniejszego wydawnictwa grupy, Sparkle in the Rain, który wykorzystywał zbliżony styl pisania piosenek.

Notowania na listach przebojów oraz odbiór krytyczny

Once Upon a Time znalazł się na szczycie brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart już w momencie debiutu dnia 2 listopada 1985 roku. Na amerykańskim Billboardzie 200 doszedł do pozycji #10 w dniu 1 marca 1986 roku, debiutując 5 miesięcy wcześniej na miejscu #69. W sumie album spędził na tej liście pięć kolejnych tygodni w pierwszej dziesiątce oraz 16 tygodni w pierwszej dwudziestce.

Z albumu zostały wydane cztery single, z których trzy uplasowały się w Top 10 w Wielkiej Brytanii oraz jeden w Stanach Zjednoczonych: "Alive and Kicking" (WB #7, USA #3), "All the Things She Said" (WB #9, USA #28), "Sanctify Yourself" (WB #10, USA #14) oraz "Ghost Dancing" (WB #13).

Krytyk muzyczny MacKenzie Wilson retrospektywnie pochwalił album w serwisie AllMusic, stwierdzając, że zapewnił on słuchaczom "surową energię i solidną kompozycję nie do końca uchwyconą na poprzednich albumach". Szczególnie pochwalił także single "Alive and Kicking" i "Sanctify Yourself".

Album w co najmniej 4 krajach zdobył status platynowej płyty, w Wielkiej Brytanii natomiast potrójnej platyny. W Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w nakładzie minimum 500.000 egzemplarzy, co przyniosło mu tam status złotej płyty.

Różnice w wydaniach

Once Upon a Time był dostępny z dwoma okładkami na oryginalnym winylowym wydawnictwie. Alternatywna okładka wykorzystuje obraz umieszczony z tyłu na przodzie i na odwrót. Przesuwa również logo Simple Minds na prawo od okładki. Co ciekawe obrazy dwóch okładek pasują do siebie, gdy są umieszczone obok siebie lub nad sobą, a przy umieszczaniu albumu w brytyjskich sklepach z płytami obie okładki były układane w formie siatki, przeplatając się na przemian jak dwa kolory na szachownicy.

Okładka albumu została ustandaryzowana dla oryginalnego wydania CD i od tego czasu ta wersja była używana do różnych reedycji albumu. Została również wyprodukowana kolekcjonerska płyta LP z obrazem (Picture Disc). Płyta była umieszczona w luksusowej okładce gatefold i zawierała złoty, cętkowany wzór. Unikatowa karta z tekstami została również dodana do tego wydania. Puzzle magnetyczne zostały również wyprodukowane przez Virgin Records w celu promocji albumu.

Płyta była wielokrotnie wznawiana w zremasterowanej formie, ostatnio w 2015 roku. Virgin Records wznowiło wydawanie albumu w wersji zremasterowanej w 2002 roku (tekturowa replika wydania winylowego) i na początku 2003 roku (jewel-case). Album został również wydany na SACD w 2003 roku.

W 2005 roku Virgin wydało kolejną reedycję albumu: wersję DVD-Audio (w rzeczywistości płyta nosi logo DVD-Audio/Video), co jest godne uwagi jako całkowicie zremiksowany album. Wszystkie utwory zostały zremiksowane w dźwięku przestrzennym 5.1, a dodatkowo stworzona została wersja stereofoniczna 2.0 w wersji downmixed dla kompatybilności z nieprzestrzennymi odtwarzaczami DVD-Audio. Ścieżki na remiksowanym albumie różnią się długością w stosunku do wersji oryginalnej. W większości przypadków są one dłuższe niż w oryginalnym miksie. Wszystkie utwory na remiksowanym albumie zawierają materiał, który ma częstotliwości powyżej częstotliwości odcięcia CD-Audio (22 kHz), sięgające ponad 30 kHz (hołd dla oryginalnych wielościeżkowych taśm analogowych oraz dla producentów).

W 2012 roku oryginalny 8-ścieżkowy album znalazł się w zestawie 5 Album Set, w którym znalazły się również cztery inne albumy Simple Minds: Sons And Fascination, New Gold Dream (81-82-83-84), Sparkle in the Rain oraz Street Fighting Years.

Zobacz również

Simple Minds - Live In L.A.
Live In L.A.
Album, 1992
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Life in a Day
Life in a Day
Album, 1979
Simple Minds - Real Life
Real Life
Album, 1991
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Simple Minds - Once Upon A Time1985
Winyl, LP, Stereo, Wielka Brytania
Virgin
V2364
Simple Minds - Once Upon A Time1985
Winyl, LP, Europa
Virgin
207 350, 207 350-630
Simple Minds - Once Upon a Time2003
CD, Remastering, Wielka Brytania i Europa
Virgin
SIMCD7, 7243 8 13016 2 3, 7243 813016 23

Opinie

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych płyt Simple Minds. Najbardziej podoba mi się z niej utwór tytułowy "Once Upon a Time". Ta perkusja i pianino są jak dla mnie genialne. Dosłownie mogę go zapętlić i słuchać bez przerwy przez godzinę.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Wielka Brytania900,000  3 x Platynowa płyta
  Holandia100,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta