Simple Minds - Sons and Fascination (Includes Sister Feelings Call) (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Sons And Fascination [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
New Gold Dream (81-82-83-84) [1982]
AlbumStudyjny12 września 1981
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Sons and Fascination/Sister Feelings Call to (podwójny LP) czwarty album szkockiego post-punkowego zespołu Simple Minds. Został on wydany we wrześniu 1981 roku i był ich pierwszym albumem, który dotarł do szerokiej międzynarodowej publiczności. Zawiera single "The American", "Love Song" i "Sweat in Bullet".

Sons And Fascination oraz Sister Feelings Call to dwa oddzielne albumy. Zostały one zmontowane z tych samych sesji i wydane w tym samym czasie, a w niektórych przypadkach sprzedawane jako podwójny zestaw płyt. Oba wydawnictwa są różnie klasyfikowane jako podwójny album, dwa pojedyncze albumy lub pojedynczy album i rozszerzone odtwarzanie. Obecny remastering CD zawiera wszystkie utwory, które zostały podzielone na dwa albumy LP, z zachowaniem kolejności ich odtwarzania. Oryginalna reedycja CD z 1985 roku usunęła dwa utwory z Sister Feelings Call, "League of Nations" i "Sound in 70 Cities", ponieważ maksymalny czas wydania na CD w tym czasie nie pomieściłby całego zestawu, a wytwórnia Virgin nie chciała wydać materiału jako zestawu na dwie płyty.

Proces nagrywania materiału

Sesje są ostatnimi, które mają taki sam skład jak wszystkie wcześniejsze płyty. Perkusista Brian McGee odszedł zaraz po nagraniu materiału i został zastąpiony przez Kenny'ego Hyslopa jako członka na pół etatu na nadchodzącą trasę. Hyslop wystąpił również w teledyskach "Sweat in Bullet" i "Love Song".

Po zakończeniu kontraktu z Aristą sesje były pierwszymi nagraniami, które zespół wykonał dla Virgin Records. Współpracowali z producentem Stevem Hillagem, który był gitarzystą zespołu Gong specjalizującego się w rocku progresywnym. Jedna rzecz wspólna dla Hillage'a i Simple Minds to miłość do muzyki krautrockowej. Poprzednie trzy albumy zespołu zostały wyprodukowane przez Johna Leckiego.

Sekcja rytmiczna została wyeksponowana bardziej niż na którymkolwiek wcześniejszym albumie zespołu, będąc głośniejszą, cięższą i czasem zakotwiczającą utwór do jednego lub dwóch wiodących rytmów, ale także często współpracując z niektórymi innymi instrumentami lub z wokalem Kerra (jak w "The American" czy "Sweat in Bullet"). Dało to piosenkom przestrzenne, wielopłaszczyznowe i atmosferyczne brzmienie, przy jednoczesnym zachowaniu dynamiki.

Utwór "Boys from Brazil", jak stwierdził Kerr w wywiadach, jest inspirowany powieścią o tym samym tytule (pol. Chłopcy z Brazylii) amerykańskiego pisarza Iry Levina, która ukazała się 1976 roku. W tym również roku wydana została inna powieść tego samego autora, Dziecko Rosemary, która z pewnością jest bardziej znana polskiemu odbiorcy za sprawą nagradzanej adaptacji filmowej w reżyserii Romana Polańskiego. Werset "babies cannot manage crocodiles" (pol. "dzieci nie potrafią poradzić sobie z krokodylami") jest prawdopodobnie zainspirowana zagadką logiczną Lewisa Carrolla (autora powieści Alicja w Krainie Czarów z 1865 roku): Wszystkie dzieci są nielogiczne / Nikt nie jest pogardzany, kto potrafi poradzić sobie z krokodylem / Nielogiczne osoby są pogardzane.

Wydania i różnice

Interpretując wydawnictwo jako winylowe płyty LP, to Sons and Fascination jest czwartym albumem Simple Minds, a Sister Feelings Call piątym. Albo po prostu ich czwartym, dwupłytowym albumem. W rzeczywistości, dwa zostały wydane jednocześnie w 1981 roku, a Sons and Fascination jest głównym albumem, z Sister Feelings Call dołączonym jako bonusową płytą z pierwszych 10.000 kopii oryginalnego wydania. Płyta osiągnęła #11 pozycję na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, #31 na liście Australian Kent Music Report, #7 na nowozelandzkiej liście RIANZ i #4 na szwedzkiej liście Sverigetopplistan. W 1981 roku płyta uzyskała status Złotej nadany przez brytyjski przemysł fonograficzny.

Zrestrukturyzowana kanadyjska wersja albumu Sons and Fascination (rozszerzona do dziesięciu utworów, sześciu z ośmiu na brytyjskim wydawnictwie i kolejnych czterech wziętych z Sister Feelings Call, tam skrócona do pięciu utworów na płycie winylowej i sześciu na kasecie) miała znacznie inną kolejność odtwarzania, zaczynając się od "Love Song".

Po wydaniu pierwszego wydania na CD w 1985 roku, Sons and Fascination pojawiło się z pięcioma z siedmiu utworów z Sister Feelings Call dodanych bezpośrednio po głównym zestawie, dzięki czemu płyta odtwarzała się jako jeden długi album. Ponieważ dwa utwory z Sister Feelings Call zostały porzucone ze względu na ograniczenia techniczne ówczesnych płyt kompaktowych (płyta musiała zmieścić się w ciągu 74 minut), to album nie był kompletny. Na okładce i płycie nie było w ogóle żadnych informacji, że pięć ostatnich utworów pochodzi z Sister Feelings Call. Wśród porzuconych utworów znalazły się "League of Nations" oraz "Sound in 70 Cities" (instrumentalna wersja "70 Cities as Love Brings the Fall" z Sons and Fascination), które później pojawiły się na singlu CD i oba pochodziły z 12-calowej wersji "The American". Ponownie pojawiły się one w formie albumu w 2002 i 2003 roku, kiedy to ukazał się podwójny zestaw pod tytułem Sons and Fascination/Sister Feelings Call.

W 2012 roku, wytwórnia Virgin Records wydała zestaw X5 z pięcioma pierwszymi albumami zespołu, z których każdy zawiera dodatkowe utwory. Można by uznać, że zawiera on ostateczną wersję albumu(ów), gromadzącą wszystkie nagrania rozsiane po różnych dotychczasowych wydaniach.

Single wydane z albumu

"The American", "Love Song" i "Sweat in Bullet" zostały wydane jako single. "The American" poprzedził album i stał się pierwszym singlem grupy na liście przebojów w Wielkiej Brytanii od czasu, gdy "Life in a Day" w 1979 roku dotarł do pozycji #59.

Po nim pojawił się "Love Song" i notował nieznacznie wyżej, bo na #47 miejscu w Wielkiej Brytanii. "Love Song" okazał się być pierwszym przebojem zespołu na listach przebojów w kilku krajach. Był to przebój w pierwszej dwudziestce w Szwecji i Australii. W dniu 6 lutego 1982 roku dotarł do miejsca #46 na kanadyjskiej liście przebojów RPM National Top 50 Albums Chart i pozostał na niej przez cztery tygodnie.

"Sweat in Bullet" został zremiksowany do singla przez Petera Walsha. Singiel osiągnął miejsce #52 w Wielkiej Brytanii, #47 w Nowej Zelandii i #17 w Szwecji. Walsh zajał się również produkcją kolejnego albumu zespołu New Gold Dream (81/82/83/84) w 1982 roku, który okaże się sporym sukcesem komercyjnym.

Odbiór krytyczny

W książce The Essential Rock Discography (2006) Martin C. Strong wysoko ocenił Sons and Fascination/Sister Feelings Call i napisał: Simple Minds zaczęli znajdować swoją niszę, włączając swoje tendencje w bardziej konwencjonalne i melodyjne struktury piosenek[1]. Album został uznany przez gazetę Sounds za 18 najlepszy album roku 1981[2].

Spuścizna albumu została dodatkowo wzmocniona w retrospektywnych recenzjach krytyków. W 2007 roku magazyn Mojo wymienił Sons and Fascination/Sister Feelings Call jako jeden z 80 największych albumów lat 80.[3], podczas gdy gazeta The Guardian wybrała płytę jako jeden z "1000 albumów, które musisz usłyszeć przed śmiercią", pisząc: Zanim doszli do epickiego rocka, Simple Minds byli nośnikami niezwykle romantycznego, oryginalnego, futurystycznego synthpopu. Sons and Fascination pokazuje, że umiejętnie wydobywają na powierzchnię hipnotyzująco lśniący art-rock, podczas gdy utwory takie jak "Love Song" były tak cudownie połyskujące, że można było nawet wybaczyć im ich przyszłość[4]. W recenzji serwisu AllMusic płyta zdobyła 3.5 na 5 gwiazdek, a recenzent Andy Kellman zauważa, że album, będący pomostem pomiędzy artystycznym disco Empires and Dance oraz arcydziełem New Gold Dream, ostatecznie jawi się słabszym, gdyż zespół wykracza poza swój potencjał[5].

Adnotacje

  1. Strong, Martin C. (2006): "Recenzja płyty" The Essential Rock Discography – Volume 1. s. 970.
  2. "Sounds End of Year Lists". Rock List Music.
  3. "Sons and Fascination - Simple Minds". Acclaimed Music.
  4. "1000 albums: Artists beginning with S". The Guardian (20 Listopad 2007). Guardian Media Group (20 Listopad 2007).
  5. Kellman, Andy: "Sons and Fascination/Sister Feelings Call - Simple Minds | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Simple Minds - Street Fighting Years
Street Fighting Years
Album, 1989
  2 od 12.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - New Gold Dream (81-82-83-84)
New Gold Dream (81-82-83-84)
Album, 1982
  2 od 19.00 zł  Kup teraz
Simple Minds - Live in the City of Light
Live in the City of Light
Album, 1987
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Simple Minds - Sons and Fascination (Includes Sister Feelings Call)2003
CD, Remastering, Wielka Brytania i Europa
Virgin
SIMCD4, 7243 813169 24, 7243 8 13169 2 4, 07243 8 13169 2 4

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta