Status Quo - In the Army Now (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Back To Back [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Ain't Complaining [1988]
AlbumStudyjny29 sierpnia 1986
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.20 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

In the Army Now to siedemnasty studyjny album angielskiego zespołu rockowego Status Quo, wydany 29 sierpnia 1986 roku przez wytwórnię Vertigo Records. Nagrane w Chipping Norton Recording Studios w Oxfordshire i Jacobs Studios w Surrey w okresie od września 1985 do lutego 1986 roku, było to pierwsze wydawnictwo w składzie po koncercie Live Aid, z basistą Rhino Edwardsem i perkusistą Jeffem Richem, którzy dołączyli w marcu 1986 roku[1]. Produkcją materiału zajął się Dave Edmunds (dla którego była to pierwsza i jedyna wyprodukowana dla tego zespołu płyta) oraz współpracujący z grupą już od lat 70. Pip Williams. Album był numerem jeden na liście przebojów w Szwajcarii, a także uplasował się na pozycji #7 na UK Albums Chart w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał także status złotej płyty, dwa miesiące po wydaniu.

In the Army Now był pierwszym wydawnictwem długogrającym po prawie trzech latach od ukazania się Back To Back w 1983 roku. Sukces występu na Live Aid w 1985 roku w składzie Rossi-Parfitt-Lancaster doprowadził do odrodzenia się zespołu. Jednakże odmowa współpracy z Alanem Lancasterem przez wytwórnię, połączona z wieloletnimi wewnętrznymi konfliktami pomiędzy członkami grupy, doprowadziła do kłótni i przedłużających się sporów sądowych.

Frontman Francis Rossi wspominał: Później powiedziano mi, że nikt w tej wytwórni nie był zainteresowany Status Quo z [basistą] Lancasterem i [gitarzystą Rickiem] Parfittem. Chcieli Parfitta i mnie. Dowiedziałem się też, że jeśli nie zrobimy czegoś razem, będziemy musieli zapłacić dużo pieniędzy... Byłem nieugięty w kwestii ponownej pracy z Lancasterem, ale ostrzegł mnie, że jeśli to zrobimy, to naz pozwie. A kiedy wygraliśmy, on kompletnie oszalał[2].

Single i kompozycje

Cztery single zostały wydane jako wsparcie dla albumu: "Rollin' Home", "Red Sky", "In the Army Now" oraz "Dreamin'". Największy sukces odniosła przeróbka piosenki holenderskiego duetu Roba i Ferdiego Bollandów - "You're in the Army Now", która po raz pierwszy została nagrana w 1981 roku na potrzeby ich albumu The Domino Theory. Wersja Quo osiągnęła #2 miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart. Album zawierał również kolejny cover, utwór byłego wokalisty Mott The Hoople, Iana Huntera zatytułowany "Speechless", wcześniej wydany na jego albumie All of the Good Ones Are Taken w 1983 roku.

Okładka

Oprawa graficzna została zaprojektowana przez Marka Wilkinsona, znanego ze współpracy w latach osiemdziesiątych z neoprogresywną formacją Marillion. Przód okładki stylizowany jest na słynne zdjęcie z czasów Drugiej Wojny Światowej, przedstawiające moment zatknięcia flagi na wyspie Iwo Jima, jednak zamiast amerykańskich żołnierzy flagę, tutaj brytyjską, trzymają członkowie zespołu.

Odbiór krytyczny

Dave Thompson z serwisu AllMusic w swej retrospektywnej recenzji ocenił album na 4 z 5 możliwych gwiazdek i stwierdził: Status Quo powrócił z albumem, który był tak samo bliski jak Święta Bożego Narodzenia, aby odtworzyć chwałę, którą większość fanów uważała za pochowaną dziesięć lat wcześniej[3]. Recenzent pochwali przede wszystkim covery, a najbardziej tytułowy utwór, zauważając, że Bollandowie prawdopodobnie nie zdołaliby go tak zagrać, nawet gdyby próbowali. Autor podsumował płytę słowami: Rzeczywiście, bez względu na to, jak wiele zbrodni przeciwko własnej reputacji mogło zostać popełnionych przez Quo na początku dekady, In the Army Now zaoferowało zbawienie i przebaczenie na całym świecie. I tylko przez chwilę, można było mieć wrażenie, że to było jedno spotkanie, które naprawdę miało na celu poprawę wizerunku[3].

Do swego wydawnictwa odniósł się także później Parfitt, który oceniając je stwierdził: Utwór tytułowy był świetny, ale album miał zbyt wiele wypełniaczy[4].

Adnotacje

  1. Ling, Dave (1 Grudzień 2005): "In the Army Now" (Notatki z wydania) [booklet]. Mercury Records (983 412-5). s. 2.
  2. Ling, Dave (Styczeń 2002): "Again again again…". Classic Rock. s. 73.
  3.   12Thompson, Dave: "In the Army Now - Status Quo | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  4. Ling, Dave (Marzec 2017): "R.I.P. Rick Parfitt". Classic Rock. s. 51.

Zobacz również

Status Quo - Rockin' All Over The World
Rockin' All Over The World
Album, 1977
  2 w magazynie  Zobacz
Status Quo - Live
Live
Album, 1977
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Status Quo - Thirsty Work
Thirsty Work
Album, 1994
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:25
4:04
5:08
4:25
4:41
2:55
4:59
3:16
4:14
3:41
5:25

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Status Quo - In the Army Now
CD, Reedycja, Europa
Vertigo
830 049-2
Status Quo - In The Army Now
CD, Reedycja, PMDC, Wielka Brytania i Europa
  1 za 15.20 zł  Kup teraz
Vertigo
830 049-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta 13 października 1986