Stevie Nicks - The Other Side Of The Mirror (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Rock a Little [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Street Angel [1994]
AlbumStudyjny11 maja 1989
  • w 1988 roku
  • - The Hit Factory (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  • - Lion Share Recording Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Farmyard Studios (Little Chalfont, Wielka Brytania)
  • - Soundcastle (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Ground Control
  • - Smoketree Ranch
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Other Side of the Mirror jest czwartym solowym studyjnym albumem amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów Stevie Nicks. Wydany został 11 maja 1989 roku przez wytwórnię Modern Records w Ameryce Północnej oraz przez EMI w pozostałych częściach świata. Sesje nagraniowe odbyły się w Los Angeles w Kalifornii oraz w The Hit Factory w Nowym Jorku, a materiał, wyprodukowany przez Ruperta Hine'a, został zmiksowany w Buckinghamshire w Anglii i jest luźno oparty na temacie powieści Przygody Alicji w Krainie Czarów autorstwa Lewisa Carrolla z 1865 roku.

Po wydaniu albumu Nicks odbyła swoją pierwszą i jak dotąd jedyną solową trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie (w tym Szwecji, Francji i Holandii). Odbyła się również trasa po Stanach Zjednoczonych, choć Nicks od tego czasu komentowała, że nie pamięta tych koncertów z powodu jej rosnącego uzależnienia od przepisanego w tym czasie leku uspokajającego Klonopin.

Modern Records wydało również specjalne, długoformatowe wideo z wywiadem na temat powstawania albumu, zatytułowane Reflections from the Other Side of the Mirror, które zawierało nowo nakręcony materiał przez Herberta Worthingtona III. Jednakże, był on ograniczony do ogólnoświatowego wydania 10.000 albumów i tylko 500 wydań VHS.

Single

W Stanach Zjednoczonych "Two Kinds of Love" został wydany jako singiel, z wokalem Bruce'a Hornsby'ego i instrumentalnym przerywnikiem Kenny'ego G, stając się pierwszym singlem Nicks, który nie wszedł na listy przebojów, nie trafiając zarówno na zestawienie Billboard Hot 100, jak i Cash Box. Jednak "Long Way to Go" zyskał znaczną ilość emisji w radiu, dzięki czemu znalazł się liście Mainstream Rock Billboardu, a także w Top 75 na UK Singles Chart, podobnie jak "Whole Lotta Trouble". Nakręcono promocyjne teledyski do utworów "Rooms on Fire" i "Whole Lotta Trouble". Pierwszy z nich został wydany w dwóch nieco innych wersjach, podczas gdy teledysk do "Whole Lotta Trouble" został nakręcony podczas amerykańskiej części trasy Nicks w Summit Arena w Houston, w Teksasie.

Inne kompozycje

Wcześniejsza, instrumentalna wersja piosenki "Juliet" (zatytułowana "Book of Miracles") została wydana przez Fleetwood Mac w 1987 roku jako B-side do "Seven Wonders", podczas gdy "Ooh My Love" zostało nagrane na potrzeby Tango in the Night, ale ostatecznie zostało odłożone na półkę. Piosenka "Cry Wolf" została pierwotnie nagrana przez amerykańską piosenkarkę Laurę Branigan na jej piąty album studyjny Touch (1987).

Wydania

Album The Other Side of the Mirror ukazał się oryginalnie w połowie maja 1989 roku na płycie winylowej, kasecie magnetofonowej oraz na kompakcie. W Polsce dostępny był jedynie jako nieoficjalne wydanie kasetowe od pirackiej wytwórni Coda i miał numer katalogowy #KMS 003.

Japońskie wznowienie albumu na CD z 1991 roku (EMI – #TOCP-6864) zawiera bonusowy utwór "Has Anyone Ever Written Anything for You?" nagrany na żywo podczas trasy Rock a Little.

W Wielkiej Brytanii album został wydany z limitowaną edycją holograficznej naklejki, a jej rozmiar był zależny od formatu płyty. Nabywcy mieli również możliwość zakupienia w sprzedaży wysyłkowej specjalnego stojaka na naklejkę.

Album doczekał się wznowienia na limitowanym 180 gramowym winylu w 2000 roku (Modern Records, Simply Vinyl – #91245-1, SVLP 236) i przeznaczony był jedynie na rynek amerykański.

Odbiór komercyjny

Po ogromnym sukcesie albumu Fleetwood MacTango in the Night z 1987 roku w Wielkiej Brytanii, The Other Side of the Mirror stał się najlepiej sprzedającym się albumem solowym Nicks, osiągając miejsce #3 na UK Albums Chart i przynosząc jej pierwszy brytyjski przebój Top 40 z utworem "Rooms on Fire" (osiągającym pozycję #16), który Nicks wykonała w programie BBCTop of the Pops. Album otrzymał status złota w Wielkiej Brytanii za sprzedaż przekraczającą 100.000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych album dotarł do pozycji #10 zestawienia Billboard 200 i otrzymał status platynowej płyty za sprzedaż miliona kopii. The Other Side of the Mirror jest najwyżej notowanym albumem Nicks w różnych krajach europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Odbiór krytyczny

Alex Henderson z serwisu AllMusic przyznał albumowi 3 gwiazdki na 5 możliwych i napisał: Czwarty solowy album Stevie Nicks otrzymał więcej niż tylko część negatywnych recenzji od krytyków rockowych, którzy mylili jej poetyckie i nie zawsze okropnie czytelne teksty z pretensjonalnością. Choć nie tak mocny jak trzy poprzednie solowe dokonania Nicks, The Other Side of the Mirror jest przyzwoitym albumem, który ma o wiele więcej plusów niż minusów. Choć jest tu kilka mniej zapadających w pamięć momentów, niektóre z piosenek - w tym "Long Way to Go", "Ghosts" i "Whole Lotta Trouble" - są całkiem mocne. Bardziej oddani zwolennicy Nicks będą chcieli mieć ten album, który należy kupować tylko wtedy, gdy ma się już Bella Donna, The Wild Heart i Rock a Little[1].

Adnotacje

  1. Henderson, Alex: "The Other Side of the Mirror - Stevie Nicks | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:34
4:07
4:46
5:03
4:54
4:55
3:16
4:09
5:47
4:51
5:36
4:08

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Stevie Nicks - The Other Side Of The Mirror1989
CD, Wielka Brytania i Europa
EMI, Modern Records
CDP 7 92542 2, CDEMD 1008
Stevie Nicks - The Other Side Of The Mirror1989
CD, Wielka Brytania i Europa
EMI, Modern Records
CDP 7 92542 2, CDEMD 1008

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia100,000
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta