Sting - ...Nothing Like The Sun (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
The Dream Of The Blue Turtles [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
...Nada Como El Sol (Selecciones Especiales En Espanol Y Portugues) ‎ [1988]
AlbumStudyjny13 października 1987
  • od marca do sierpnia 1987 roku
  • - AIR Studios
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 25.00 zł do 39.00 zł

Informacje o płycie

 6 minut czytania

…Nothing Like the Sun jest drugim solowym studyjnym albumem angielskiego wokalisty i autora tekstów o pseudonimie Sting. Został wydany 13 października 1987 roku przez wytwórnię A&M (na całym świecie) i eksploruje gatunki pop rocka, soft rocka, jazzu, reggae, muzyki światowej, rocka akustycznego, tanecznego i funk rocka. Utwory zostały nagrane w okresie marzec-sierpień 1987 roku na sesjach, które odbyły się w Air Studios na wyspie Montserrat na Karaibach, przy wsparciu producentów płyty Hugh Padghama, Bryana Lorena i Neila Dorfsmana. Występuje w nim wielu wysokiej klasy gitarzystów, w tym były członek The PoliceAndy Summers, Eric Clapton, Mark Knopfler i Hiram Bullock, i jest powszechnie uważany za kulminację łagodniejszego brzmienia z wczesnej twórczości Stinga, bardziej zorientowanego na dojrzałych odbiorców.

Płyta została przychylnie przyjęta przez większość krytyków muzycznych, a w 1989 roku znalazła się na 90. miejscu na liście magazynu Rolling Stone "100 najlepszych albumów lat osiemdziesiątych". Utwory "We'll Be Together", "Be Still My Beating Heart", "Englishman In New York", "Fragile" oraz "They Dance Alone" ukazały się jako single.

Wydawnictwo to zdobyło nagrodę za najlepszy brytyjski album podczas gali Brit Awards w 1988 roku, a w 1989 roku otrzymało trzy nominacje Grammy, w tym w kategorii Album Roku, a drugi singiel albumu ("Be Still My Beating Heart") był nominowany do nagrody Utwór Roku i Najlepsze popowe męskie wykonanie wokalne.

Tytuł albumu

Tytuł pochodzi z Sonetu nr 130 Szekspira ("My mistress' eyes are nothing like the sun", pol. "Oczy mojej kochanki nie są podobne do słońca"), który Sting wykorzystał w piosence "Sister Moon". Dodał, że inspiracją dla niego było bliskie spotkanie z pijakiem, któremu Sting zacytował sonet w odpowiedzi na natrętne pytanie pijaka: Jak piękny jest księżyc?[1].

Produkcja i nagrywanie

Na album wpłynęły dwa wydarzenia z życia Stinga. Pierwsze to śmierć jego matki pod koniec 1986 roku, które przyczyniło się do mrocznego tonu kilku piosenek. Natomiast drugie, to jego udział w trasie Conspiracy of Hope Tour w imieniu Amnesty International, która przywiodła Stinga do części Ameryki Łacińskiej, spustoszonej przez wojny domowe i zapoznała go z ofiarami rządowego ucisku. Utwór "They Dance Alone (Cueca Solo)" został zainspirowany jego obserwacją publicznych demonstracji żałoby przez żony i córki mężczyzn zaginionych w Chile, torturowanych i zamordowanych przez ówczesną dyktaturę wojskową, które tańczyły Cueca (tradycyjny taniec Chile) same, ze zdjęciami swoich bliskich przypiętymi do ubrań. "Be Still My Beating Heart" i "The Lazarus Heart" poruszają tematy życia, miłości i śmierci. W innym miejscu na płycie, "Englishman in New York", na cześć angielskiego pisarza Quentina Crispa, kontynuuje jazzowe wpływy muzyczne, które częściej można znaleźć na poprzednim albumie Stinga, podobnie jak "Sister Moon". "The Lazarus Heart" został pierwotnie napisany przez Stinga jako muzyczny finał filmu z 1988 roku, Who Framed Roger Rabbit we wczesnym projekcie, w którym tragiczne zakończenie powieści, Who Censored Roger Rabbit? Gary'ego K. Wolfa z 1981 roku, gdzie Roger ginie w krzyżowym ogniu w ostatecznym pojedynku było nadal w scenariuszu. Kiedy Disney zamówił swoje standardowe zakończenie (gdzie Roger jest wciąż żywy w ostatecznym pojedynku), piosenka została usunięta i wylądowała zamiast tego na albumie Stinga.

Wydanie

Pierwszy singiel i największy przebój albumu, "We'll Be Together", miał wyraźny taneczny rytm i funkowy wydźwięk. Osiągnął miejsce #7 na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 pod koniec 1987 roku, a nawet pojawił się na zestawieniu R&B tego magazynu. Album był jednym z najdroższych, jakie kiedykolwiek nagrano w tamtym czasie, co skutkowało ceną katalogową, która była wyższa niż większość, aby pokryć koszty wyczerpujących nagrań.

Album ten zainspirował również hiszpańsko-portugalski odpowiednik, mini-album z 1988 roku Nada Como el Sol. Zawierał on cztery z piosenek z albumu zaśpiewane po hiszpańsku lub portugalsku, a w przypadku "Fragile" w obu językach. Brazylijska edycja CD ...Nothing Like the Sun zawierała również "Fragile" po portugalsku ("Frágil") jako dziesiąty utwór (pomiędzy "Rock Steady" a "Sister Moon")[2].

Trzy lata po wydaniu zarówno na płycie, jak i w formie singla, "Englishman in New York" został zremiksowany w połowie 1990 roku przez holenderskiego producenta Bena Liebranda. Dzięki mocniejszemu tanecznemu rytmowi oraz wydłużonemu wstępowi, piosenka stała się hitem w klubach i osiągnęła pozycję #15 na brytyjskiej liście przebojów. Ten maxi-singiel zawierał również taneczny remiks "If You Love Somebody (Set Them Free)" jako stronę B.

...Nothing Like the Sun było jednym z pierwszych w pełni cyfrowych nagrań audio (DDD), które osiągnęło status multi-platyny.

Odbiór krytyczny

...Nothing Like the Sun był chwalony przez wielu krytyków. W recenzji dla Rolling Stone, Anthony DeCurtis napisał: ...Nothing Like the Sun reprezentuje [imponujący] rozwój Stinga. Jego głos jest bogaty, chropowaty i bardziej dojrzały; jego pomysły stają się coraz bardziej złożone; a muzycznie rozciąga się bez napinania. Oczy jego kochanki mogą nie przypominać słońca, ale na tym wspaniałym nowym albumie nieustraszony talent Stinga świeci jasno[1]. W 1989 roku album znalazł się na #90 miejscu listy "100 najlepszych albumów lat osiemdziesiątych" magazynu Rolling Stone[3].

Redaktor AllMusic Stephen Thomas Erlewine wymienił utwór "We'll Be Together" jako wyróżniający się, jednocześnie chwaląc album jako całość, pisząc: Jeśli Dream of the Blue Turtles był bezczelnie pretensjonalnym romansem, to wygląda pozytywnie lekko w porównaniu z drugim wysiłkiem Stinga, Nothing Like the Sun, jednym z najbardziej uporczywie poważnych albumów popowych, jakie kiedykolwiek nagrano[4]. Erlewine dodał, Jeśli Nothing Like the Sun trwa trochę za długo, z tylko jego wspomaganym przez Gila Evansa coverem "Little Wing" wyróżniającym się w ostatniej ćwiartce, to wciąż utrzymuje swój ton do końca[4] i zauważył, że jest to jeden z jego lepszych albumów[4].

Gdzie indziej pojawiły się też ostrzejsze oceny, z niektórymi krytykami takimi jak Robert Christgau z The Village Voice[5] i Ira Robbins z Trouser Press[6] dyskredytującymi płytę jako "pretensjonalną." Robbins w szczególności był bardzo krytyczny, nazywając ją samowystarczalną... nużącą, zbankrutowaną i pustą muzyczną pieczarą. Krytyk Chicago Tribune Greg Kot czuł, że zniuansowany śpiew i dosłowne teksty[7] Stinga zostały osłabione przez ponurą muzykę[7].

Odbiór komercyjny

W Stanach Zjednoczonych, album zadebiutował na miejscu #54 na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 w tygodniu 31 października 1987 roku i ostatecznie osiągnął szczyt na pozycji #9 w swoim trzecim tygodniu od wydania. Album spędził w sumie 52 tygodnie na liście przebojów. 24 października 1991 roku, album otrzymał status podwójnej platyny od Recording Industry Association of America (RIAA) za sprzedaż ponad dwóch milionów egzemplarzy w USA.

W Wielkiej Brytanii, album zadebiutował na pozycji pierwszej na liście UK Albums Chart. W drugim tygodniu album spadł na miejsce trzecie. Spędził w sumie na zestawieniu 42 tygodnie. Album otrzymał status platynowej płyty nadany przez British Phonographic Industry (BPI) za sprzedaż na Wyspach ponad 300.000 egzemplarzy.

Adnotacje

  1.   12DeCurtis, Anthony (22 stycznia 1997): "Nothing Like The Sun - Rolling Stone". Rolling Stone.
  2. Nothing Like The Sun (CD, Brazylia, 1987), A&M Records, #396941-2
  3. "100 BEST ALBUMS OF THE EIGHTIES". Rolling Stone.
  4.   123Erlewine, Stephen Thomas: "Nothing Like the Sun - Sting | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  5. Christgau, Robert (październik 1990): "Recenzja płyty". Christgau's Record Guide: The '80s. Pantheon Books.
  6. Robbins, Ira: "Sting". TrouserPress.
  7.   12Kot, Greg (7 marca 1993): "Feeling A Sting". Chicago Tribune.

Zobacz również

Sting - If on a Winter's Night...
If on a Winter's Night...
Album, 2009
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Sting - Mercury Falling
Mercury Falling
Album, 1996
  1 za 12.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:34
5:32
4:25
4:58
7:16
3:54
4:52
3:54
4:27
3:46
5:04
2:03

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Sting - ...Nothing Like the Sun1987
CD
Mobile Fidelity Sound Lab
UDCD 546
Sting - ...Nothing Like The Sun1987
CD, Europa
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
A&M Records
39 3912-2
Sting - ...Nothing Like The Sun1987
2 x Winyl, LP, No Inserts, Wielka Brytania
A&M Records
AMA 6402
Sting - ...Nothing Like The Sun1987
2 x Winyl, LP, Węgry
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Gong
SLPXL 37175/76
Sting - ...Nothing Like The Sun1988
2 x Winyl, LP, Polska
Polskie Nagrania Muza
SX 2670, SX 2671
Sting - ...Nothing Like the Sun2000
CD, Remastering, CD-Extra, Rosja
Digitally Remastered
STCD 02010406/87

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Szwajcaria100,000  2 x Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Francja689,200  2 x Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Japonia221,000
  Holandia200,000  2 x Platynowa płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta