Talk Talk - Laughing Stock (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
   Spirit of Eden [1988]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   8.4
   Ocena 8.4 / 10

   Najwyższa
   10
   Najniższa
   5
   Na podstawie 7 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Laughing Stock jest piątym i ostatnim studyjnym albumem brytyjskiego zespołu Talk Talk. Po poprzednim wydawnictwie Spirit of Eden (1988) i odejściu basisty Paula Webba, które sprowadziło zespół do duetu Mark Hollis i Lee Harris, Talk Talk zaciekle opuścił EMI i podpisał kontrakt z jazzową wytwórnią Verve Records, a następnie nagrał Laughing Stock w Wessex Sound Studios w Londynie z producentem Timem Friese-Greenem i inżynierem Phillem Brownem od września 1990 do kwietnia 1991 roku.

   Podobnie jak poprzedni, Spirit of Eden, album zawierał improwizowane instrumentarium dużego zespołu muzyków, w tym aż siedmiu altowiolistów, a motywy liryczne są często religijne. Sesje nagraniowe osiągnęły status niemal mityczny wśród fanów muzyki undergroundowej. Magazyn Tape Op zamieścił obszerny artykuł opisujący wymagające sesje nagraniowe, naznaczone tendencjami perfekcjonistycznymi Marka Hollisa oraz używanie świec i kadzideł do nadawania nastroju. Inżynier Phill Brown stwierdził, że album, podobnie jak jego poprzednik, został "nagrany na zasadzie przypadku i po godzinach próbowania każdego możliwego pomysłu". Jednak w porównaniu z poprzednimi albumami Talk Talk, zauważa dalej, że "Laughing Stock to inna bestia. Jestem bardzo dumny z albumu, jest to prawdopodobnie jeden z moich najlepszych projektów.... ale uważam, że jest mroczny i klaustrofobiczny".

   Album został wydany we wrześniu 1991 roku. Choć nie był to sukces komercyjny i początkowo otrzymywał on mieszane recenzje, to jednak album został doceniony w retrospektywnych recenzjach i jest obecnie postrzegany jako prekursor gatunku post-rocka i wpłynął na wielu niezależnych, folkowych i eksperymentalnych artystów. Kilku krytyków zaliczyło album do największych w latach 90-tych, a nawet i wszech czasów. Magazyn Pitchfork uznał go 11. najlepszym albumem lat 90-tych, mówiąc, że "tworzy własne środowisko i staje się czymś więcej niż tylko sumą swoich dźwięków". Zespół rozpadł się po wydaniu Laughing Stock, ostatecznie ustanawiając je swoim ostatnim oficjalnym wydawnictwem.

   Zobacz również

   Talk Talk - The Colour of Spring
   The Colour of Spring
   Album, 1986
     1 za 55.00 zł  Kup teraz
   Talk Talk - It's My Life
   It's My Life
   Album, 1984
     2 od 25.00 zł  Kup teraz
   Talk Talk - The Party's Over
   The Party's Over
   Album, 1982
     2 od 49.00 zł  Kup teraz

   Góra