Tangerine Dream - Thief (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Music From The Original Motion Picture Soundtrack "Sorcerer" [1977]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Wavelength (Original Soundtrack) [1983]
AlbumŚcieżka dźwiękowamarzec 1981
  • - Studio Christoph Franke
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Thief to piętnasty album niemieckiego zespołu Tangerine Dream wydany w 1981 roku przez wytwórnię Virgin Records oraz Elektra w Stanach Zjednoczonych. Jest to również ich druga ścieżka dźwiękowa skomponowana na potrzeby filmu, która zawiera w sobie oryginalną muzykę do obrazu Thief (pol. "Złodziej") w reżyserii Michaela Manna i powstawała od lutego do listopada 1980 roku. W ciągu 3 tygodni przebywania na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, płyta zajęła miejsce #43.

Różnice w wydaniach

Istnieją dwie wersje ścieżki dźwiękowej z różnymi listami utworów i okładkami albumów. Pierwsza ma tekst "Original Motion Picture Soundtrack" nad tytułem, a tuż pod nim tekst "James Caan". Tekst "Composed and Performed by Tangerine Dream" pojawia się na dole. Druga wersja ma tylko "Tangerine Dream" nad tytułem.

W 2004 roku wytwórnia Wounded Bird Records ponownie wydała tę drugą wersję z utworem "Confrontation", jednakże wystąpiły dwa błędne tłoczenia, jedno z listą utworów z pierwszej wersji, a drugie z usuniętym "Igneous" zamiast "Beach Scene". Wszystkie wznowienia na CD miały natomiast poprawną listę na etykiecie płyty i okładce.

Kompozycje

"Beach Theme" i "Beach Scene" to dwa różne miksy tego samego utworu. Albumowa wersja "Dr. Destructo" różni się od wersji filmowej. Rozbudowana wersja "Dr. Destructo" była dostępna tylko na singlu promocyjnym. "Igneous" to remiks "Thru Metamorphic Rocks" z albumu Force Majeure z 1979 roku. W filmie nie pojawiają się ani "Beach Theme", ani "Trap Feeling".

Po tym gdy Tangerine Dream skompletował ścieżkę dźwiękową, Mann potrzebował jeszcze kolejnej sekwencji. Jako, że Tangerine Dream przebywali akurat na trasie koncertowej, utwór "Confrontation" skomponował i wykonał Craig Safan. Na oryginalnej płycie LP wytwórni Elektra z 1981 roku, wydanej w Stanach Zjednoczonych, pojawił się "Confrontation", a na kolejnych wydawnictwach zamiast niego utwór "Beach Scene".

Informacje o filmie

Thief to amerykański film kryminalny w gatunku neo-noir z 1981 roku, ze scenariuszem i produkcją Michaela Manna w jego debiucie reżyserskim. Obraz oparty jest na powieści z 1975 roku - "The Home Invaders: Confessions of a Cat Burglar" autorstwa "Franka Hohimera" (pseudonim prawdziwego złodzieja klejnotów Johna Seybolda). W filmie występuje James Caan jako tytułowy złodziej, próbujący uciec od swojego życia w przestępstwie, a Tuesday Weld jako jego dziewczyna. W drugoplanową obsadę filmu zaangażowani są Willie Nelson, James Belushi, Dennis Farina i Robert Prosky.

Ciekawostki związane ze ścieżką dźwiękową

W latach osiemdziesiątych XX wieku kanadyjska stacja telewizyjna Toronto CITY-TV wykorzystywała utwór "Scrap Yard" jako muzykę w tle podczas problemów technicznych.

Soundtrack był także nominowany do najgorszej muzyki filmowej podczas drugiej edycji Złotej Maliny w 1982 roku.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Tangerine Dream - Thief1981
Winyl, LP, Wielka Brytania
Virgin
V 2198
Tangerine Dream - Thief1995
CD, Europa
Virgin, Tangerine Dream Definitive Edition
TAND 12, 7243 8 40520 2 7