Tears For Fears - Everybody Loves A Happy Ending (Album, 2004): oprawa graficzna przedniej okładki
Raoul and the Kings of Spain [1995]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumStudyjny14 września 2004
  • w latach 2001 - 2004
  • - Sound City Studios (Van Nuys, Stany Zjednoczone)
  • - O'Henry Sound Studios (Burbank, Stany Zjednoczone)
  • - Old Soul Studios
  • - Charlton's Garage
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Everybody Loves a Happy Ending jest szóstym i ostatnim studyjnym albumem brytyjskiej grupy pop-rockowej Tears for Fears, wydanym 14 września 2004 roku w Stanach Zjednoczonych i 7 marca 2005 roku w Wielkiej Brytanii i Europie. Ukazał się około dziewięć lat po poprzednim wydawnictwie zespołu, Raoul and the Kings of Spain (1995), i był pierwszym albumem z udziałem Curta Smitha od czasów wydanej w 1989 roku płyty The Seeds of Love.

Prace nad albumem rozpoczęły się w 2000 roku, po tym jak Roland Orzabal i Smith zakończyli swoje wieloletnie waśnie. Materiał został zarejestrowany w trzech amerykańskich studiach nagraniowych: Charlton's Garage (Sherman Oaks, Kalifornia), O'Henry Studios (Hollywood) oraz Old Soul Studio (Catskill, Nowy Jork). Album pierwotnie miał się ukazać w 2003 roku w wytwórni Arista, ale zmiany personalne w jej zarządzie, a mianowicie odejście L.A. Reida, który podpisał umowę z duetem, doprowadziły do zerwania przez zespół więzi z wytwórnią przed wydaniem jakiejkolwiek muzyki. Album ostatecznie pojawił się w USA w 2004 roku, kiedy to został wydany nakładem New Door (filia Universal Music), a w Wielkiej Brytanii w 2005 roku w brytyjskiej niezależnej wytwórni Gut Records.

Z albumu Everybody Loves a Happy Ending wydane zostały trzy single: "Closest Thing To Heaven" (21 lutego 2005, UK Singles Chart: #40, LP3: #40), "Everybody Loves a Happy Ending/Call Me Mellow" oraz "Secret World" (2006, wydanie promocyjne we Francji). Sam album nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem na listach przebojów, na których nie zanotował dłuższych obecności, niż zaledwie kilka tygodni. W Wielkiej Brytanii debiutował na pozycji #45, a w Stanach Zjednoczonych na #46 i przebywał na nich odpowiednio przez 2 i 3 tygodnie. Najlepszy wynik wydawnictwo to osiągnęło we Francji, gdzie dotarło do pozycji #28 i przebywało na liście przebojów przez 17 tygodni. Wydany na ten rynek album, posiadał także dwa ekskluzywne bonusowe nagrania: "Pullin' a Cloud" oraz "Out of Control". Według danych SoundScan, do stycznia 2008 roku Everybody Loves a Happy Ending sprzedał się w USA w nakładzie 99.000 egzemplarzy[1].

Utwór "Size of Sorrow" został napisany przez Orzabala w latach 90-tych i po raz pierwszy został wykonany na żywo podczas trasy koncertowej Elemental Tour w 1993 roku, jako jeden z kilku nowych i niepublikowanych wówczas utworów. Ta wcześniejsza wersja zawierała nieco inne teksty, a główny wokal wykonała wokalistka/basistka Gail Ann Dorsey, która pracowała i koncertowała z zespołem w tym czasie po odejściu Curta Smitha. Wersja studyjna, obecna na tej płycie, została zaśpiewana przez Smitha. Kompozycja "Ladybird" (pol. "Biedronka") cytuje w swoim refrenie angielską rymowankę "Ladybird Ladybird".

Pomimo słabej sprzedaży oraz niewielkiej popularności na światowych listach przebojów, album Everybody Loves a Happy Ending spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków. James Christopher Monger z serwisu AllMusic przyznał mu 4 z 5 możliwych gwiazdek i zauważył, że zespół ponownie stara się wydobyć z siebie elementy beatlesowe. Podsumowując swoją recenzję zauważa, że na tym albumie niewiele pozostało z przebojowości formacji, która przyniosła im sławę w latach 80-tych, ale wierni zwolennicy [...] oraz miłośnicy misternie zaaranżowanej i kunsztownie wykonanej muzyki pop, zachwycą się kolejnym rozdziałem tej enigmatycznej grupy[2].

Michael Pucci z magazynu PopMatters zauważył, że, kultowy już dzisiaj, film Donnie Darko, zawierający remake utworu "Mad World", odświeżył wystarczająco dużo banków pamięci, by tchnąć w zespół nowe życie. Nadszedł czas, by Smith i Orzabal odłożyli na bok swoje różnice, by wrócić i nagrać długo odkładaną płytę pożegnalną, Everybody Loves a Happy Ending[3].

Adnotacje

  1. Caulfield, Keith (4 Styczeń 2008): "Ask Billboard". billboard.com.
  2. Monger, James Christopher: "Everybody Loves a Happy Ending - Tears for Fears | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  3. Pucci, Michael (30 listopada 2004): "Tears for Fears: Everybody Loves a Happy Ending - PopMatters Music Review". PopMatters.

Zobacz również

Tears for Fears - Woman In Chains
Woman In Chains
Singiel, 1989
  1 za 5.00 zł  Kup teraz
Tears For Fears - Mad World
Mad World
Singiel, 1982
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Tears for Fears - Saturnine Martial & Lunatic
Saturnine Martial & Lunatic
Kompilacja, 1996
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:21
3:37
3:37
4:43
5:32
4:22
3:41
3:30
5:12
5:25
4:49
5:41

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Tears For Fears - Everybody Loves A Happy Ending2004
CD, Stany Zjednoczone
New Door Records
B0003042-02
Tears for Fears - Everybody Loves a Happy Ending2005
CD, Francja
XIII BIS Records
640569 2

Opinie