The Alan Parsons Project - Stereotomy (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Vulture Culture [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Gaudi [1987]
AlbumStudyjnylistopad 1985
  • - Abbey Road Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Mayfair Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Stereotomy to dziewiąty studyjny album The Alan Parsons Project, wydany w 1985 roku przez wytwórnię Arista. Materiał został zarejestrowany w całości na sprzęcie cyfrowym. Nagrania oraz miksowanie zostało zrealizowane pomiędzy październikiem 1984 a sierpniem 1985 roku w londyńskim studiu Mayfair Studios. Partie orkiestrowe natomiast w Abbey Road Studios. Był to ostatni album z udziałem basisty Davida Patona, który po tej płycie dołączył do zespołu koncertowego Eltona Johna.

Nie tak udany komercyjnie jak jego poprzednik Vulture Culture, album ma inną strukturę niż wcześniejsze albumy Projektu, zawiera trzy długie utwory - "Stereotomy" o ponad siedmiu minutach, "Light of the World" o ponad sześciu minutach oraz instrumentalne "Where's the Walrus?" trwające siedem i pół minuty (co czyni go najdłuższym instrumentalnym nagraniem Projektu w historii). Jest to w pełni cyfrowa produkcja, a zarówno płyty LP jak i CD zostały zakodowane przy użyciu dwukanałowego formatu Ambisonic UHJ.

Na okładce znajduje się wizerunek demona "Rainmana". Oryginalne winylowe opakowanie albumu różniło się od wszystkich reedycji: zawierało nieco bardziej wyszukaną okładkę, do którego dołączona była specjalna kolorowa wkładka. Po włożeniu jej, ta przefiltrowywała niektóre kolory okładki, pozwalając na cztery różne warianty (po 2 z każdej strony). Miało to symbolizować wizualną stereotomię. W kolejnych wydaniach pozostał już tylko jeden wariant.

Słowo "stereotomia" zostało zaczerpnięte z "Zabójstwa przy Rue Morgue" Edgara Allana Poe. Odnosi się ono do cięcia istniejących brył na różne formy i używane jest jako metafora sposobu, w jaki sławni ludzie (piosenkarze, aktorzy itp.) są często "kształtowani" przez wymagania sławy.

Płyta Stereotomy zdobyła nominację do Grammy w 1987 roku za Najlepsze Rockowe Wykonanie Instrumentalne - Orkiestra, Zespół, lub Solista za utwór "Where's the Walrus?".

Zobacz również

The Alan Parsons Project - Gaudi
Gaudi
Album, 1987
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
The Alan Parsons Project - I Robot
I Robot
Album, 1977
  2 od 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Alan Parsons Project - Stereotomy1985
CD, Niemcy
Arista
259 050
The Alan Parsons Project - Stereotomy1985
Winyl, LP, Portugalia
Arista
03.207463.55, 207 463
The Alan Parsons Project - Stereotomy1985
Winyl, LP, Europa
Arista
207 463
The Alan Parsons Project - Stereotomy1985
Winyl, LP, Edycja klubowa, Niemcy
Arista
43 532 1, S 207 463
The Alan Parsons Project - Stereotomy2008
CD, Remastering, Expanded, Stany Zjednoczone
Arista, Legacy
82876838602