The Beatles - Beatles For Sale (Album, 1964): oprawa graficzna przedniej okładki
A Hard Day's Night [1964]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Meet The Beatles! [1964]
AlbumStudyjny4 grudnia 1964
  • od 11 sierpnia do 26 października 1964 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Beatles for Sale jest czwartym studyjnym albumem angielskiego zespołu rockowego The Beatles. Został wydany 4 grudnia 1964 roku w Wielkiej Brytanii w wytwórni Parlophone. Album ukazał odejście od optymistycznego tonu, który charakteryzował poprzednią twórczość Beatlesów, częściowo z powodu wyczerpania zespołu po serii tras koncertowych, które uczyniły z nich światowy fenomen w 1964 roku. Beatles for Sale ukazał się w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1987 roku, kiedy to katalog Beatlesów został przygotowany do wydania na płycie CD. Zamiast tego, osiem z czternastu utworów albumu ukazało się na równoczesnym wydawnictwie Capitol Records, Beatles '65, wydanym tylko w Ameryce Północnej.

The Beatles nagrali płytę w EMI Studios w Londynie pomiędzy trasą koncertową a występami radiowymi. Utwory wprowadziły mroczniejsze nastroje muzyczne i bardziej introspekcyjne teksty, a John Lennon przyjął autobiograficzną perspektywę w utworach takich jak "I'm a Loser" i "No Reply". Album odzwierciedlał również podwójne wpływy muzyki country i Boba Dylana, którego Beatlesi spotkali w Nowym Jorku w sierpniu 1964 roku. Częściowo w wyniku gorączkowego harmonogramu prac grupy, tylko osiem utworów to kompozycje oryginalne, a dopełnieniem albumu są coverowe wersje utworów takich artystów jak Carl Perkins, Chuck Berry, Buddy Holly i Little Richard. W trakcie sesji powstał również singiel pozalbumowy "I Feel Fine" z "She's a Woman" na stronie B.

Beatles for Sale otrzymał przychylne recenzje w brytyjskiej prasie muzycznej, gdzie zajmował pierwsze miejsce przez 11 z 46 tygodni, które spędził w pierwszej 20. Płyta odniosła podobny sukces w Australii, gdzie cover Berry'ego "Rock and Roll Music" również znalazł się na szczycie listy przebojów. Jeden z utworów pominiętych w amerykańskiej wersji albumu, "Eight Days a Week", stał się siódmym numerem jeden Beatlesów w USA, gdy został wydany jako singiel w lutym 1965 roku.

Zobacz również

The Beatles - Help!
Help!
Album, 1965
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
The Beatles - Anthology 1
Anthology 1
Kompilacja, 1995
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
The Beatles - The Beatles
The Beatles
Album, 1968

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Beatles - Beatles For Sale1969
Winyl, LP, Stereo, Reedycja, Niemcy
Odeon
1C 062-04 200

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia35,000  Złota płyta
  Kanada50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta