The Blue Nile - Hats (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
A Walk Across The Rooftops [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Peace At Last [1996]
AlbumStudyjny16 października 1989
  • od 1984 do 1989 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Hats to drugi studyjny album szkockiego zespołu The Blue Nile, wydany 16 października 1989 roku nakładem Linn Records i A&M Records. Po długim okresie oczekiwania po poprzednim albumie, The Blue Nile wydał Hats zdobywając pochlebne recenzje, w tym rzadką pięciogwiazdkową ocenę z magazynu Q. Płyta stała się również najbardziej udanym albumem zespołu, osiągając 12 miejsce na brytyjskiej liście przebojów i wydając trzy single: "The Downtown Lights", "Headlights on the Parade" i "Saturday Night".

Rickie Lee Jones, fanka zespołu, osobiście wybrała The Blue Nile jako otwierający akt podczas swojej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 1990 roku. Później nagrała z nimi w duecie, coverową wersję ich utworu "Easter Parade" z A Walk Across the Rooftops, która ukazała się jako B-side singla Headlights on the Parade. "The Downtown Lights" zostało przerobione przez dwóch artystów w 1995 roku: Annie Lennox (z którą The Blue Nile pracował nad jej debiutanckim albumem Diva) na jej drugiej solowej płycie Medusa; oraz Rod Stewart na swoim albumie A Spanner in the Works.

Album ukazał się w październiku 1989 roku jednocześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych: ponieważ w 1989 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zasadniczo zespół nie był znany, okładka amerykańskiego wydawnictwa została nieznacznie zmodyfikowana ze względów marketingowych, a nazwa zespołu została zapisana wielkimi literami. Jako narzędzie promocyjne, A&M Records, który rozprowadzał Hats w Ameryce Północnej, zamieścił całostronicową reklamę w magazynie Billboard, oferując darmową kopię płyty każdemu, kto zadzwonił pod bezpłatny numer, który został tam podany.

W Stanach Zjednoczonych album Hats osiągnął miejsce 108 na Billboardzie 200. Singiel "The Downtown Lights" natomiast pozycję 10 na Billboard Hot Modern Rock Tracks na początku 1990 roku, stając się jedynym singlem na liście przebojów tej grupy w tym kraju.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Blue Nile - Hats1989
CD, Kanada
Virgin Records
LKHCD2
The Blue Nile - Hats2012
CD, CD, Wszystkie nośniki, Reedycja, Remastering, Collector's Edition, Wielka Brytania i Europa
Virgin
LKHCDR 2, 5099901730029