The Cars - Panorama (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Candy-O [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Shake It Up [1981]
AlbumStudyjny12 sierpnia 1980
  • od kwietnia do maja 1980 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Panorama to trzeci studyjny album amerykańskiego zespołu new wave The Cars, wydany w sierpniu 1980 roku nakładem wytwórni Elektra. Materiał został zarejestrowany w okresie od kwietnia do maja w nowojorskim studiu The Power Station oraz Cherokee Studios w Los Angeles. Produkcji płyty ponownie podjął się Roy Thomas Baker, współpracujący z zespołem od ich debiutu w 1978 roku, a który w latach 70-tych zajmował się wczesnymi wydawnictwami zespołu Queen. Autorem wszystkich kompozycji jest wokalista Ric Ocasek.

Płyta wyznaczyła moment zmiany stylu w stosunku do przebojowego pop rocka i hard rocka z poprzednich albumów grupy, reprezentując bardziej agresywne i eksperymentalne brzmienie[1]. Magazyn Billboard stwierdził, że chociaż Panorama zachowała minimalistyczne podejście The Cars z ich debiutanckiego albumu, brzmiała ono na tyle inaczej, że grupa nie wydawała się być karykaturą samą w sobie[2]. Wydawnictwo nie odniosło jednak aż takiego komercyjnego sukcesu jak poprzednie lub kolejne albumy formacji (do Door to Door z 1987 roku). Album zdołał mimo wszystko dotrzeć do #5 pozycji na liście przebojów Billboard 200 i uzyskać już w grudniu status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Pochodzący z albumu singiel "Touch and Go" zanotował natomiast obecność na zestawieniu Billboard Hot 100, gdzie uplasował się na miejscu #37.

Wydania

Album Panorama ukazał się oryginalnie w 1980 roku na winylu, kasecie magnetofonowej oraz na ośmiościeżkowych kartridżach w Ameryce Północnej. Pierwsze wydanie na CD ukazało się dopiero w 1987 roku, a ze zremasterowanym dźwiękiem w 2012, ale tylko w Japonii. W Europie oraz Stanach Zjednoczonych remastering na kompakcie dostępny był w 2017 roku i w tym też roku w USA wydana została rozszerzona edycja na 180 gramowym winylu, która zawierała dodatkową płytę z materiałem, który częściowo nie był do tej pory oficjalnie opublikowany.

Odbiór krytyczny

Krytyk Tim Sendra z serwisu AllMusic pozytywnie odniósł się do tego wydawnictwa przyznając mu ocenę 3.5 gwiazdki na 5 możliwych i stwierdzając, że zespół świadomie podążał za zmianami we współczesnym biznesie muzycznym, dostosowując swój styl do panującej mody/warunków, a nie powtarzając w kółko ten sam schemat z wcześniejszych wydawnictw. W swojej recenzji autor stwierdził: O ile prawdą jest, że Panorama może być dziełem zespołu w okresie przejściowym, stawiającego dziecinne kroki w nowych kierunkach, to jest to również dzieło zespołu, który nie mógł bez względu na wszystko powstrzymać się od robienia świetnej muzyki. "Touch and Go" może być piosenką, którą ludzie na pewno zapamiętają, ale kolejne przesłuchanie lub dwa ujawnią bogactwo utworów, które są tak samo mocne. Produkcja również jest tak samo uderzająca, jak wcześniejsze starania, podobnie jak wykonanie. Ujmując to wszystko razem, trudno jest zrozumieć, dlaczego niektórzy uważają Panoramę za słabe ogniwo we wczesnej karierze zespołu. Może jest trochę blada w porównaniu z The Cars i Candy-O, ale jest to nadal pierwszorzędny współczesny pop[3].

Adnotacje

  1. "How the Cars Pushed Back With Their Third Album, 'Panorama'". Ultimate Classic Rock.
  2. "Top Album Picks". s. 84.
  3. Sendra, Tim: "Panorama - The Cars | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

The Cars - Greatest Hits
Greatest Hits
Kompilacja, 1985
The Cars - Heartbeat City
Heartbeat City
Album, 1984
The Cars - You Might Think
You Might Think
Singiel, 1984

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Cars - Panorama1980
Winyl, LP, Europa
Elektra
ELK 52240, 5E-514
The Cars - Panorama1987
CD, Stany Zjednoczone
Elektra
5E-514-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta grudzień 1980