The Cure - Disintegration (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Kiss Me Kiss Me Kiss Me [1987]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Wish [1992]
AlbumStudyjny2 maja 1989
  • od listopada 1988 do lutego 1989 roku
  • - Outside Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Disintegration to ósmy studyjny album angielskiego zespołu rockowego The Cure, wydany 2 maja 1989 roku przez Fiction Records. Płyta stanowi powrót do introspektywnego i mrocznego gotycko-rockowego stylu, który zespół zapoczątkował na początku lat 80-tych. W miarę zbliżania się do wieku 30 lat, wokalista i gitarzysta Robert Smith odczuwał zwiększoną presję, aby kontynuować sukcesy grupy w dziedzinie muzyki bardziej popularnej. To, w połączeniu z niechęcią do zdobytej przez grupę popularności, spowodowało, że Smith powrócił do używania leków halucynogennych, których efekty miały silny wpływ na produkcję albumu. The Cure nagrał Disintegration w Hookend Recording Studios w Checkendon, Oxfordshire, ze współproducentem Davidem M. Allenem od końca 1988 do początku 1989 roku. Po zakończeniu miksowania albumu, członek-założyciel Lol Tolhurst został zwolniony z zespołu.

Płyta Disintegration stała się pierwszym komercyjnym sukcesem zespołu, zajmując trzecie miejsce w Wielkiej Brytanii i 12 w Stanach Zjednoczonych i produkując kilka hitów, w tym "Lovesong", który osiągnął szczyt na drugim miejscu na Billboard Hot 100. Płyta pozostaje dotychczas najlepiej sprzedającym się wydawnictwem w dorobku The Cure, z ponad trzema milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Została ona powitana ciepłym przyjęciem krytycznym, zanim została później jeszcze bardziej doceniona i ostatecznie umieszczona pod numerem 326 na liście "500 Greatest Albums of All Time" magazynu Rolling Stone. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic nazwał ją "kulminacją wszystkich muzycznych kierunków, które The Cure realizowali w latach 80".

Płyta Disintegration była tematycznym powrotem Roberta Smitha do mrocznej i ponurej estetyki, którą The Cure badało na początku lat 80. Smith celowo starał się nagrać album, który był przygnębiający, ponieważ był odbiciem przygnębienia, które wówczas odczuwał. Brzmienie albumu był szokiem dla amerykańskiej wytwórni Elektra Records, która poprosiła Smitha o przesunięcie daty wydania o kilka miesięcy. Smith wspominał "myśleli, że jestem "świadomie niejasny", co było faktycznym cytatem z listu [Smitha otrzymanego od Elektry]. Od tamtej pory zdałem sobie sprawę, że wytwórnie płytowe nie mają pojęcia, co robi The Cure i co oznacza The Cure". Pomimo pogłosek, że Smith był jedynym autorem płyty, potwierdził, że ponad połowa z tuzina utworów z albumu miała znaczący wkład muzyczny ze strony reszty zespołu.

Podczas gdy Disintegration składa się głównie z ponurych utworów, "Lovesong", "Pictures of You" i "Lullaby" były w równej mierze popularne ze względu na swą dostępność. Smith chciał stworzyć balans na albumie poprzez włączenie utworów, które miały zrównoważyć odbiór tych nagrań, które były mniej przyjemne. Smith napisał "Lovesong" jako prezent ślubny dla swojej żony, Mary Poole. Teksty miały wyraźnie inny nastrój niż reszta płyty, ale Smith uważał, że jest to integralny element dezintegracji: "To otwarty pokaz emocji. Minęło dziesięć lat, zanim dotarłem do punktu, w którym czuję się komfortowo śpiewając bardzo prostą piosenkę miłosną". Teksty były znaczącą zmianą w jego zdolności do ujawniania uczuć.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Cure - Disintegration1989
CD, Wielka Brytania i Europa
Fiction Records
839 353-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Francja200,000  2 x Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat2,700,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży