The Moody Blues - The Other Side of Life (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
The Present [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Sur La Mer [1988]
AlbumStudyjny9 kwietnia 1986
  • - Good Earth Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

The Other Side of Life to dwunasty studyjny album angielskiego zespołu z gatunku rocka progresywnego The Moody Blues, wydany w 1986 roku przez wytwórnię Polydor Records. Materiał został nagrany w studiu Good Earth Studios w Londynie i wyprodukowany przez Tony'ego Viscontiego, znanego ze współpracy z Davidem Bowiem w latach 70. Głównymi autorami utworów byli wokalista/gitarzysta Justin Hayward i basista John Lodge, z jednym tylko utworem, "The Spirit", skomponowanym przez Patricka Moraza i perkusistę Graeme Edge'a.

Jest to trzecia płyta z ery Patricka Moraza, a pierwsza dla flecisty i wokalisty Raya Thomasa, który nie odgrywa na niej większej roli. Muzyka na The Other Side of Life zapoczątkowała okres dominującego użycia syntezatorów, sekwencera i automatu perkusyjnego podczas produkcji, do tego stopnia, że cały album można było sklasyfikować jako synth-popowy. Była to zaskakująca zmianę stylistyczna dla zespołu, który był pionierem rocka symfonicznego.

Notowania i sprzedaż

The Other Side of Life zawiera wielki przebój, "Your Wildest Dreams", który, podobnie jak "Nights in White Satin" przed nim, był hitem w Top 10 w Stanach Zjednoczonych. Zawiera również piosenkę "Rock 'n' Roll Over You", która pojawiła się w scenie rozbijania tafli lodu w filmie The Karate Kid, Part II. Album dotarł do miejsca #9 na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200, a łącznie spędził na niej 42 tygodnie. W Wielkiej Brytanii zanotował debiut na #24 pozycji, nie zdołał wspiąć się już wyżej i po zaledwie 6 tygodniach znikł z listy UK Albums Chart. The Other Side of Life uzyskał 2 lipca 1986 roku w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty, a 7 lat później, 10 listopada 1993 roku platynowej, za sprzedaż miliona egzemplarzy.

Odbiór krytyczny

Anthony DeCurtis w swojej pozytywnej recenzji dla magazynu Rolling Stone zasugerował, że album w przeważającej części odnosi się do swych wieloletnich muzycznych mocnych stron: soczystych faktur symfonicznych, bogatych, dostojnych melodii i gęsto nakładanych aranżacji wokalnych[1] i pochwalił zespół za skuteczne unikanie pompatycznych tekstów, które w jego odczuciu były obecne tylko w "The Spirit".

Bruce Eder z serwisu AllMusic stwierdził, że Najlepszy album Moody Blues od pięciu lat skorzystał głównie z obecności singla "Your Wildest Dreams" z Top 10, autorstwa Justina Haywarda, który zmienił ich status ocalałych z psychodelicznej ery lat 60-tych za sprawą świetnego beatu na początku płyty[2]. Ocenił ją jednak na 3 z 5 możliwych gwiazdek i uznał, że Niestety, nic innego, co Hayward lub ktokolwiek inny stworzył na potrzeby tego albumu, nie było tak chwytliwe, a w rzeczywistości, znaczna część reszty płyty - poza "It May Be a Fire" Johna Lodge'a, który przypomina jego i Haywarda współpracę nad albumem Blue Jays - pokazuje oznaki pustki twórczej w poczynaniach grupy[2].

Recenzent z najstarszego polskiego internetowego serwisu muzycznego ArtRock, Wojciech Kapała wystawił albumowi The Other Side of Life umiarkowane noty, określając to wydawnictwo jako po prostu słabe i gdyby nie utwór tytułowy, nie byłoby sobie co nią głowy zawracać[3]. Podczas wyliczania w miarę znośnych kawałków, zauważył jednak, że parę się uzbierało, ale ogólne odczucie pozostało niezmienne.

Album The Other Side of Life został również zrecenzowany w polskim magazynie muzycznym Tylko Rock, w numerze 46 z czerwca 1995 roku, we wkładce poświęconej grupie The Moody Blues. Autor oceny Grzesiek Kszczotek przyznał płycie 2 z 5 możliwych gwiazdek.

Adnotacje

  1. DeCurtis, Anthony (17 lipca 1986): "Recenzja płyty" Rolling Stone (478/479).
  2.   12Eder, Bruce: "The Other Side of Life - The Moody Blues | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  3. Kapała, Wojciech (16 listopada 2012): "Moody Blues, The - The Other Side of Life | recenzje ArtRock.pl". ArtRock.

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Moody Blues - The Other Side of Life1986
CD, Dania
Polydor, Threshold Records
829 179-2
The Moody Blues - The Other Side Of Life1986
Winyl, LP, Niemcy
Polydor, Threshold
829 179-1

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta 10 listopada 1993