The Power Station - The Power Station (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Living In Fear [1996]
AlbumStudyjny25 marca 1985
  • w 1984 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 10.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

The Power Station to debiutancki album supergrupy The Power Station, wydany w 1985 roku przez wytwórnię Capitol Records, EMI i Parlophone. Materiał został zarejestrowany w 1984 w studiu Power Station w Nowym Jorku, które przed 1977 rokiem było zwyczajną elektrownią. Nazwa grupy i studia oraz tytuł albumu pochodzą od angielskiego słowa określającego elektrownię (Power Station).

Album znalazł się na miejscu #6 na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 i #12 na brytyjskiej UK Albums Chart. Wszystkie trzy single wydane z albumu były hitami w Top 40 w Stanach Zjednoczonych. Jubileuszowe wydanie albumu ukazało się 21 lutego 2005 roku i zawierało 7 bonusowych utworów oraz 35-minutowe DVD.

The Power Station była supergrupą, którą tworzyli Robert Palmer, Tony Thompson (z Chic) oraz Andy Taylor i John Taylor z Duran Duran. Spotkali się w 1984 roku, aby nagrać jednorazowy album, jako wytchnienie od ciągłej, globalnej trasy koncertowej i promocji Duran Duran.

Pierwotny plan tego jednorazowego projektu zakładał, że trzech muzyków (Taylor, Taylor i Thompson) zapewni materiał muzyczny na pełen album, lecz w każdym z utworów wystąpi inny wokalista. Wśród zaproszonych znaleźli się Mick Jagger, Billy Idol, Mars Williams (który ostatecznie zapewnił na płycie partie z instrumentami dętymi), Richard Butler (z The Psychedelic Furs) oraz Mick Ronson.

Następnie grupa zaprosiła eklektycznego soulowego wokalistę Roberta Palmera do nagrania wokalu do utworu "Communication". Kiedy usłyszał, że nagrali dema do utworu "Get It On (Bang a Gong)", poprosił o wypróbowanie wokalu również w tym nagraniu, a pod koniec dnia grupa wiedziała, że odkryła tę nieuchwytną chemię, która wyróżnia zespoły odnoszące sukcesy. Wkrótce zdecydowali się nagrać całą płytę z Palmerem.

Jednak związek nie utrzymał się zbyt długo. Zanim zespół zdecydował się wyruszyć w trasę z promocją, Palmer odszedł aby nagrać swój solowy album Riptide (który, prawdopodobnie z powodu zaangażowania uczestników The Power Station - Edwardsa, Thompsona i Andy'ego Taylora, jest bardzo podobny w brzmieniu do albumu The Power Station). Zastąpił go Michael Des Barres (znany jako współtwórca utworu "Obsession" formacji Animotion).

W ramach promocji albumu, EMI wydało trzy single, w tym cover "Get It On" grupy T. Rex. Wersje tych trzech singli znalazły się wśród utworów bonusowych na reedycji w 2005 roku. Ponadto, reedycja zawiera również utwór "Somewhere, Somehow, Someone's Gonna Pay", jedyny znany utwór Power Station z udziałem Michaela Des Barresa na wokalu głównym. Utwór ten został wykorzystany w napisach końcowych filmu akcji Commando z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej i został zatytułowany "We Fight for Love".

Podczas gdy rzeczywista nazwa albumu to The Power Station, konkretne formaty zostały przyjęte jako część jej nazwy (podobnie jak w przypadku albumuPiL z 1986 roku), stąd też na okładce wydania winylowego widnieje The Power Station 33⅓, a The Power Station CD na płycie kompaktowej.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Power Station - The Power Station1985
CD, Francja
  1 za 10.00 zł  Kup teraz
Parlophone
CDP 7 46127 2