Chwilowo sklep działa w trybie tylko do odczytu, gdyż trwają prace konserwacyjne (maksymalnie przez 5 minut)
Można przeglądać katalog, ale nie działają akcje koszyka
The Stranglers - Dreamtime (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Aural Sculpture [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
10 [1990]
AlbumStudyjny27 października 1986
  • od marca do kwietnia 1986 roku
  • - Spaceward Studios (Cambridge, Wielka Brytania)
  • - Crescent Studios (Bath, Wielka Brytania)
  • - Farmyard Studios (Little Chalfont, Wielka Brytania)
  • - ICP Recording Studios (Brussels, Belgia)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Dreamtime to dziewiąty studyjny album wydany w 1986 roku przez brytyjski zespół rockowy The Stranglers. Materiał został zarejestrowany w okresie od marca do kwietnia 1986 w czterech różnych studiach nagraniowych, z czego trzy zlokalizowane były w Anglii, a jeden w Belgii. Gotowe wydawnictwo ukazało się pod koniec października nakładem wytwórni Epic, a jej producentem był inżynier dźwięku Mike Kemp, który wcześniej zajmował produkcją płyt mniej znanych zespołów, chociaż miał też na koncie współpracę z Garym Numanem. Tytułowy utwór został zainspirowany wierzeniami rdzennych mieszkańców Australii o nazwie "Czas Snu" (ang. "Dreamtime")[1].

Notowania

Singiel "Always The Sun" dotarł do #30 miejsca na liście przebojów UK Singles Chart, a Dreamtime notował na #16 pozycji zestawienia UK Albums Chart, co było najniższym wynikiem ze wszystkich studyjnych wydawnictw zespołu w okresie gdy w jego skład wchodził wokalista Hugh Cornwell (1977-90). Z tego albumu wydane zostały również single "Nice In Nice" (miejsce #30), "Big In America" (#48) oraz "Shakin' Like A Leaf" (#58). Piąty singiel został zaproponowany przez wytwórnię, a remiksowana wersja utworu "Was It You?" została nagrana, ale nigdy nie została wydana.

Wydania

Album Dreamtime został oryginalnie wydany na większości terytoriów w trzech formatach: na winylu, CD oraz kasecie magnetofonowej. W Wielkiej Brytanii ukazała się również limitowana winylowa edycja Picture Disc (#EPC 11 26648). W 2001 roku album został zremasterowany i wydany na płycie kompaktowej z sześcioma bonusowymi nagraniami (#504593 2, 5045932000). Do dzisiaj album nie doczekał się wznowienia na winylu.

Odbiór krytyczny

W porównaniu z poprzednią produkcją, Dreamtime nie został zbyt pozytywnie odebrany przez krytyków muzycznych. Alex Ogg z serwisu AllMusic przyznał płycie jedynie 1.5 gwiazdki z 5 możliwych i uznał wydawnictwo za pewne rozczarowanie, które nie było samo w sobie jakieś okropne, ale też nie okazało się istotne. Docenił dwa nagrania, "Always the Sun" oraz "Nice in Nice", ale stwierdził, że to za mało jak na tak wielki zespół. Recenzent odniósł się również do etnicznej tematyki albumu, którą skomentował słowami: Próby etnicznego podejścia w nagraniach "Mayan Skies" i tytułowym utworze (zaczerpnięte z aborygeńskiej koncepcji nieświadomej podróży) są dość żenujące[2].

Adnotacje

  1. "Czas snu" (także alczeringa, alcziranga lub altjeringa; w językach aborygeńskich malchera, alcheringa, mura-mura, Tjukurrpa) to termin z mitologii australijskich Aborygenów oraz koncepcja tak zwanego czasu mitycznego, podczas której ziemia była zamieszkiwana przez postaci przodków, często o heroicznych atrybutach lub o nadprzyrodzonych zdolnościach. Według rdzennych mieszkańców Australii, "Czas snu" nadal istnieje i można się do niego dostać lub też porozumieć się z żyjącymi tam duchami dzięki odpowiednim rytuałom magicznym.
  2. Ogg, Alex: "Dreamtime - The Stranglers | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

The Stranglers - In The Night
In The Night
Album, 1992
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
The Stranglers - Aural Sculpture
Aural Sculpture
Album, 1984
The Stranglers - All Live And All Of The Night
All Live And All Of The Night
Album, 1988
  1 za 25.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Stranglers - Dreamtime1986
CD, Europa
Epic
EPC 26648, CDEPC 26648, CD EPC 26648
The Stranglers - Dreamtime1986
Winyl, LP, Europa
Epic
EPC 26648
The Stranglers - Dreamtime2001
CD, Reedycja, Wielka Brytania i Europa
Epic
504593 2, 5045932000

Opinie

Nie jest to jeszcze tak zła płyta jak ich kolejna, która ukaże się cztery lata później. Wciąż obecne są na tym albumie piosenki, które można z przyjemnością posłuchać. Jak w przypadku większości wydawnictw Stranglersów, jest tam kilka klasyków, ale w przeważającej części jest to po prostu przyjemny pop rock. Najlepszy utwór to ten, który zapewne wszyscy znają, czyli "Always the Sun", ale dobra jest też tytułowa kompozycja.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta 5 stycznia 1987