The Temper Trap - Conditions (Album, 2009): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
The Temper Trap [2012]
AlbumStudyjny19 czerwca 2009
  • w latach 2008 - 2009
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Conditions jest debiutanckim studyjnym albumem australijskiego zespołu rockowego The Temper Trap, wydanym w Australii przez wytwórnię Liberation Music 19 czerwca 2009 roku, a następnie w Zjednoczonym Królestwie w dniu 10 sierpnia. Wydawnictwo zadebiutowało na miejscu #9 na australijskiej liście przebojów, gdzie uzyskało również certyfikat platynowej płyty. W Wielkiej Brytanii album osiągnął pozycję #25, głównie dzięki sukcesowi debiutanckiego singla "Sweet Disposition", który znalazł się na szóstym miejscu na liście singli. Utwór "Science of Fear" pojawił się w grze wideo EA Sports FIFA 10 oraz w grze wyścigowej Codemasters DiRT 2. "Sweet Disposition" rozbrzmiewa natomiast na napisach końcowych filmu 3 Days to Kill (pol. "72 godziny") z 2014 roku, z Kevinem Costnerem w roli głównej.

Nagrywanie i produkcja

Po podpisaniu ogólnoświatowego kontraktu płytowego z niedawno wznowioną wytwórnią Infectious Records (wcześniej mającą pod skrzydłami takie formacje jak Muse, Ash i Garbage) oraz przygotowaniu zwiastuna i ścieżki dźwiękowej do amerykańskiego filmu 500 Days of Summer, zespół spotkał się z producentem Jimem Abbissem (współpracujący z Kasabian, Unkle, Arctic Monkeys, Adele), aby pracować nad swoim debiutanckim albumem na początku 2009 roku[1].

Album został ukończony w marcu 2009 roku w ramach finałowej sesji nagraniowej z Abbissem w Londynie, po wcześniejszej czterotygodniowej wizycie w Sing Studios w Melbourne ze słynnym australijskim producentem Kalju Tonuma, który był odpowiedzialny za inżynierię dźwięku[1].

Promocja albumu

W Melbourne, wraz z premierą albumu, logo i tytuł płyty zostały namalowane sprayem na chodnikach, również w centralnej dzielnicy biznesowej Melbourne. W Stanach Zjednoczonych wydawnictwo ukazało się dopiero 13 października 2009 roku za pośrednictwem wytwórni Glassnote Records, specjalizującej się w alternatywnej muzyce rockowej. Nie cieszyło się jednak w USA zbyt wielkim zainteresowaniem, debiutując na Billboardzie 200 dopiero 20 marca 2010 roku na pozycji #174 i opuszczając zestawienie po dwóch tygodniach.

Z okazji dziesięciolecia debiutu, została zapowiedziana limitowana edycja albumu na winylu w ramach promocji nadchodzącej wówczas trasy koncertowej w Australii. 9 sierpnia Conditions został wznowiony na białym winylu z pamiątkowymi zdjęciami z pierwszych dni kariery zespołu[2].

Odbiór krytyczny

Generalnie, wczesne australijskie recenzje albumu były pozytywne. Magazyn Rave wysoko ocenił album stwierdzając: Niektóre zespoły mogą tylko marzyć o tak pomyślnym debiucie jak ten[3].

Odnosząc się do głosu Mandagiego, Michael Hann z The Guardian zauważył, że ze swoim wokalem i zespołem o takiej dynamice, mógłby nawet zaśpiewać program wyścigów konnych[4]. The Times napisał, że główny wokalista tego czteroosobowego zespołu z Melbourne wzbija się w powietrze na debiutanckim albumie głosem, który bez ostrzeżenia zamienia się w zgrzytliwy, ostry tenor o porywającym, dynamicznym uderzeniu[5], podczas gdy Keira Burgess z BBC skomentowała tak: Falsetowy wokal Mandagiego stanowi oś, wokół której obraca się reszta zespołu, ukazany zarówno w często niezrozumiałym "Love Lost", jak i w stylu śpiewania syntezatorowego popu "Fader"[6].

Nie wszystkie recenzje były jednak pozytywne, a według krytyka z Pitchfork Media grupa jest zdefiniowana prawie w każdym aspekcie poza kreatywnością muzyczną czy liryczną pomysłowością. Recenzent stwierdza także, że gdy przejawiasz oznaki o rewolucyjnym znaczeniu, nie wykazując dużego zainteresowania wyjściem poza rewolucje sprzed dwudziestu lat, brzmisz śmiesznie[7].

Adnotacje

  1.   12"Conditions". Jbhifionline.com.au (19 Czerwiec 2009).
  2. "The Temper Trap celebrate debut album Conditions’ tenth anniversary with a tour".
  3. Bill Holdswoth (17 Czerwiec 2009): "Brisbane Street Press - THE TEMPER TRAP – Conditions". Rave Magazine.
  4. Hann, Michael (7 sierpnia 2009): "The Temper Trap: Conditions". The Guardian.
  5. Cairns, Dan (9 sierpnia 2009): "The Temper Trap: Conditions". The Times.
  6. Burgess, Keira (2009): "Recenzja płyty". BBC.
  7. Hogan, Marc (24 sierpnia 2009): "Recenzja płyty". Pitchfork Media.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
The Tempest Trap - Conditions2009
CD, Digipak, Australia
Liberation Music
LMCD0056
The Temper Trap - Conditions2009
CD, Wielka Brytania i Europa
Liberation Music, Infectious Records
INFECT102CD

Opinie