Thin Lizzy - Chinatown (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Black Rose (A Rock Legend) [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Renegade [1981]
AlbumStudyjny10 października 1980
  • od kwietnia do sierpnia 1980 roku
  • - Good Earth Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Chinatown jest dziesiątym studyjnym albumem irlandzkiego zespołu Thin Lizzy, wydanym 10 października 1980 roku nakładem wytwórni Warner Bros. Records w USA, Mercury w Kanadzie oraz Vertigo na pozostałych terytoriach. Materiał został nagrany pomiędzy kwietniem a sierpniem w dzielnicy Soho, której część nazywa się Chinatown, w studiach Good Earth, których właścicielem był wówczas Tony Visconti. Wyprodukowany został natomiast przez członków grupy i Kita Woolvena, który był inżynierem dźwięku na poprzednim albumie formacji, Black Rose: A Rock Legend.

Album powstał przy udziale nowego gitarzysty Snowy'ego White'a, który zastąpił Gary'ego Moore'a. Wcześniej White współpracował z Cliffem Richardem, Peterem Greenem i Pink Floyd. Snowy zagra także na kolejnym albumie Thin Lizzy, Renegade i występować będzie z nimi na żywo w latach 1980-82. Również podczas nagrań Chinatown do zespołu dołączył 17-letni wówczas klawiszowiec Darren Wharton, który stanie się stałym członkiem formacji po kolejnym wydawnictwie. Po opublikowaniu Chinatown zajął #7 miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart. Dwa single, "Chinatown" (#21) i "Killer on the Loose" (#10) również pojawiły się na zestawieniu UK Singles Chart.

Okładka

Autorem projektu graficznego był Jim Fitzpatrick, a obraz na przedniej okładce przedstawia wielkiego smoka, z którego oczu biją wiązki światła. Cała grafika, wraz z liternictwem stylizowana jest na kulturę wschodnią. Sam artysta stwierdził, że obraz ten był jednym z najbardziej wyszukanych, jakie kiedykolwiek stworzył dla tego irlandzkiego zespołu rockowego. Stwierdził także: Zawsze pamiętam, jak Philip i Scott badali go po tym, jak przyleciałam do Londynu z pracą. Philip był zachwycony, podziwiając moc obrazu. Scott natomiast skupiony na dziele, analizując każdy szczegół, powiedział: Jezu, Jim, namalowałeś każdą łuskę na tym pie...onym smoku. Zdaniem artysty oryginalny projekt został jednak skradziony w 1980 roku[1].

Wydania

Album Chinatown ukazał się oryginalnie w 1980 roku na winylu oraz kasecie magnetofonowej. W ciągu całej dekady został jedynie dwukrotnie wznowiony na czarnym krążku: w 1985 w Europie oraz rok później w Wielkiej Brytanii. W 1989 ukazało się w Japonii pierwsze wydanie na CD. Kompaktowa edycja ze zremasterowanym dźwiękiem ukazała się w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych. Nowe zremasterowane i rozszerzone wydanie Chinatown ukazało się 27 czerwca 2011 roku. Ta nowa edycja deluxe to zestaw na 2 płyty CD, z oryginalnym albumem na płycie pierwszej i bonusowym materiałem na drugiej. W skład dodatkowego materiału wchodziły wersje singlowe nagrań, wykonania na żywo, a także próby sesyjne. Od 2011 roku album jest także wznawiany na czarnym krążku.

Odbiór krytyczny

Greg Prato z serwisu AllMusic opisał Chinatown jako "zawód" w porównaniu z poprzednim albumem Black Rose: A Rock Legend, obwiniając za to nieobecność Gary'ego Moore'a i producenta Tony'ego Viscontiego, oraz problemy narkotykowe Phila Lynotta i Scotta Gorhama. Prato chwalił stronę pierwszą jako zawierającą najlepszy materiał, w tym "hymn" "We Will Be Strong", oraz "popową perfekcję" "Sweetheart". Stronę drugą określił jednak jako zawierającą prawie w całości nijaki wypełniacz[2], choć uważał, że Chinatown nie jest ich najgorszym albumem[2]. Kanadyjski dziennikarz Martin Popoff napisał, że choć zawiera on pewne ekscytujące melodie, (...) lirycznie i tematycznie piosenki wydają się wymuszone i zbyt aktualne[3] oraz, że ogólny poziom jakości jest poniżej standardów Lizzy[3], a Snowy White jest bardziej uczonym muzykiem sesyjnym[3] niż nowym członkiem zespołu.

Adnotacje

  1. "CHINATOWN – Jim FitzPatrick". Jim FitzPatrick Gallery.
  2.   12Prato, Greg: "Chinatown - Thin Lizzy | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  3.   123Popoff, Martin (1 listopada 2005): "Recenzja płyty" The Collector's Guide to Heavy Metal: Volume 2 - The Eighties. s. 354.

Zobacz również

Thin Lizzy - Dedication: The Very Best Of Thin Lizzy
Dedication: The Very Best Of Thin Lizzy
Kompilacja, 1991
  1 za 79.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Thin Lizzy - Chinatown1980
Winyl, LP, Niemcy
Vertigo
6359 030
Thin Lizzy - Chinatown
CD, Reedycja, Wielka Brytania i Europa
Vertigo
830 393-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta 1980