Toto - Isolation (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Toto IV [1982]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Fahrenheit [1986]
AlbumStudyjny18 października 1984
  • w 1984 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Isolation to piąty studyjny album grupy Toto, posiadający status Złotej Płyty, wydany 18 października 1984 roku. Był to jeden z dwóch albumów zespołu, który powstał z Fergiem Frederiksenem jako głównym wokalistą, drugi to ścieżka dźwiękowa do Dune. Płyta Isolation nie osiągnęła popularności swojej poprzedniczki, Toto IV, choć osiągnęła status złota i dała zespołowi najwyżej notowany, rockowy singiel "Stranger in Town" (nr 7). Stosunkowo niewiele piosenek z tego albumu pojawiło się w późniejszych wykonaniach na żywo po trasie koncertowej Isolation World Tour z 1985 roku.

Podczas gdy Toto IV było ogromnym, nagrodzonym Grammy sukcesem, Toto zdecydowało się nie organizować amerykańskiej trasy koncertowej promującej album. Decyzję tę, Steve Lukather od tamtej pory żałuje, gdyż być może pomogłaby stać grupie zespołem "arena rockowym". Częścią niechęci do trasy były osobiste i prawne problemy wokalisty Bobby'ego Kimballa związane z narkotykami. W miarę jak zespół rozpoczynał sesje Isolation, Kimball miał podobno zmagać się ze swoim głosem. W późniejszych latach, Kimball argumentował, że zaśpiewał wszystkie utwory na albumie, jednakże Lukather stwierdził, że ten nagrał tylko jeden główny wokal do utworu "Lion." Nawet to podobno wymagało tygodni pracy, głównie z powodu tendencji Kimballa do nie pojawienia się na sesjach, a kiedy to zrobił, do zmagania się z wokalami, które były na szczycie jego zasięgu. Ostatecznie Jeff Porcaro zwolnił Kimballa z zespołu.

Fakt, że zespół wykorzystał w swoich piosenkach wielu czołowych wokalistów, w tym Davida Paicha i Lukather'a, złagodził część wpływu utraty głównego wokalisty. Niemniej jednak, była to istotna zmiana dla zespołu. W ciągu przyszłego roku Toto skoncentruje się na innych projektach, w szczególności na ścieżce dźwiękowej do filmu Dune. Komercyjna porażka ścieżki pogłębiła jedynie uraz związany z utratą głównego wokalisty.

Kiedy zespół rozpoczął przesłuchania potencjalnych wokalistów, pracę zaproponowano najpierw Richardowi Page'owi, który ostatecznie odrzucił ofertę, ponieważ miał kontrakt dla swojego zespołu, Mr. Mister. Lukather następnie chciał zaoferować pracę Ericowi Martin'owi, z Mr. Big, ale Porcaro był zainteresowany Fergiem Frederiksen, wówczas wokalisty zespołu LeRoux. Angaż otrzymał ostatecznie Frederiksen, który wniósł nie tylko wokal do Isolation, ale współtworzył utwory "Angel Don't Cry", "Isolation", "Mr. Friendly" i "Change of Heart".

Pierwszy projekt okładki dla albumu Isolation wykonał David Lynch, z którym zespół Toto współpracował przy projekcie Dune.

Chociaż zespół wydał podobno 25.000 dolarów na dzieło, ostatecznie byli rozczarowani i nie wykorzystali go. Surrealistyczny obraz, który stał się okładką Isolation został ostatecznie wybrany przez Jeffa Porcaro.

Podczas gdy zespół był dumny z gotowego albumu, Lukather zauważył, że było oczywiste, iż Isolation nie brzmiało "jak praca tego samego zespołu, który stworzył Toto IV".

Płyta Isolation osiągnęła ostatecznie status złota w Stanach Zjednoczonych i potrójnej platyny w Japonii, ale mimo to była postrzegana jako porażka handlowa. Mimo że Frederiksen rozpoczął współpracę z Toto nad szóstym albumem, Fahrenheit, zmagał się z wokalem już do pierwszego utworu, "Could This Be Love", a zespół zatrudnił wówczas Josepha Williamsa.

Zobacz również

Toto - Fahrenheit
Fahrenheit
Album, 1986
  2 od 12.00 zł  Kup teraz
Toto - Toto
Toto
Album, 1978
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Toto - Turn Back
Turn Back
Album, 1981

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:25
4:47
4:50
4:24
3:51
3:43
4:06
4:22
4:11
4:17

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Toto - Isolation
CD, Holandia
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
CBS
CBS 462494 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Japonia250,000  3 x Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta