U2 - Boy (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
October [1981]
AlbumStudyjny20 października 1980
  • od lipca do września 1980 roku
  • - Windmill Lane Studios (Dublin, Irlandia)
  • - Marquee Club (Londyn, Wielka Brytania)
  • - National Stadium, Dublin
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Boy to debiutancki studyjny album irlandzkiej grupy rockowej U2. Został wydany 20 października 1980 roku przez Island Records i wyprodukowany przez Steve'a Lillywhite'a. Zawiera wiele utworów z ówczesnego katalogu 40 nagrań zespołu, w tym dwie kompozycje, które zostały ponownie nagrane z ich oryginalnych wersji dostępnych na debiutanckiej EPce Three. Najwcześniejsze tłoczenia winylowe tego albumu zawierają na krawędzi etykiet tekst: "EMI Records Ltd. All Rights of the Producer and of the Owner of the Recorded Work Reserved", podczas gdy kolejne pozbawione są już informacji "EMI Records Ltd.".

Boy był nagrywany od lipca do września 1980 roku w studiu Windmill Lane Studios w Dublinie, które stało się stałym miejscem nagrań U2 w latach 80. Grupa po raz pierwszy współpracowała z Lillywhitem, który zastosował niekonwencjonalne techniki produkcji, takie jak nagrywanie perkusji Larryego Mullena na klatce schodowej oraz rejestrowanie rozbijanych butelek i dźwięków widelców uderzających w wirujące koło rowerowe. Zespół uznał Lillywhite'a za bardzo inspirującego i kreatywnego, a następnie stał się on częstym producentem ich nagrań. Pod względem tematycznym teksty albumu odzwierciedlają dorastanie, niewinność i przejście w dorosłość, tematy przedstawione na jego okładce poprzez zdjęcie twarzy małego chłopca.

Boy otrzymał ogólnie pozytywne recenzje i zawierał pierwszy singiel U2, który pojawił się na antenie amerykańskiego radia - "I Will Follow". Album wspiął się na #52 miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii oraz na #63 w USA, a po nim odbyła się pierwsza trasa koncertowa zespołu po Europie kontynentalnej i Stanach Zjednoczonych - Boy Tour. W 2003 roku, Boy znalazł się na 417 miejscu na liście magazynu Rolling Stone "The 500 Greatest Albums of All Time". W 2008 roku ukazała się zremasterowana edycja albumu.

Zobacz również

U2 - With Or Without You
With Or Without You
Singiel, 1987
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
U2 - Boy2008
2 CD, CD, Box Set, Reedycja, Remastering, Europa
Island Records, Mercury Music Group, Interscope Records, Universal
1761670
U2 - Boy
CD, Reedycja, Wielka Brytania i Europa
Island Records
842 296-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta