Van Der Graaf Generator - The Aerosol Grey Machine (Album, 1969): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
The Least We Can Do Is Wave To Each Other [1970]
AlbumStudyjnywrzesień 1969
  • - Trident Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Marquee Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

The Aerosol Grey Machine to debiutancki studyjny album angielskiego zespołu rocka progresywnego Van der Graaf Generator. Został wydany we wrześniu 1969 roku przez wytwórnię Mercury, tylko w USA. Początkowe wydanie zawierało utwór "Giant Squid", ale to było nieprawidłowe tłoczenie (na okładce pojawiał się "Necromancer"), późniejsze tłoczenia usuwały to nagranie i zastępowały go poprawnym.

Album został pierwotnie pomyślany jako album solowy głównego wokalisty i autora tekstów zespołu, Petera Hammilla. Kiedy grupa podpisała kontrakt z Charisma Records, opracowano umowę, na mocy której The Aerosol Grey Machine miał zostać wydany pod nazwą Van der Graaf Generator, w zamian za wydanie przez Mercury Records albumu Hammilla z jego wcześniejszego kontraktu z tą wytwórnią.

Album został wznowiony na płycie CD w 1997 roku przez niemiecką firmę Repertoire Records, wykorzystując pierwotną kolejność wydania albumu na LP i zawiera pierwszy singiel jako bonusowe utwory. Kolejne wydawnictwo z 1997 roku, wydane przez brytyjską wytwórnię Petera Hammilla FIE! Records, wykorzystuje nową kolejność nagrań (prawdopodobnie zaczerpniętą z oryginalnej taśmy-matki) i dodaje "Giant Squid" wraz z wcześniej niepublikowaną wczesną wersją "Ferret and Featherbird" jako utwory bonusowe, ale bez wyjaśnienia oba utwory zostały zintegrowane jako część albumu (a nie po prostu umieszczone na końcu CD).

W swojej retrospektywnej recenzji Steven McDonald z AllMusic nazwał album "surowym, energicznym wysiłkiem, który jednak momentami pokazał niewiele talentu młodego Hammilla", który "ma jednak kilka pięknych chwil, które wskazują na możliwości przyszłych wydawnictw".

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Der Graaf Generator - The Aerosol Grey Machine1975
Winyl, LP, Niemcy
Fontana
6430 083
Van Der Graaf Generator - The Aerosol Grey Machine1997
CD, Reedycja, Remastering, Wielka Brytania
Fie! Records
FIE 9116, FIE9116