Van Halen - Balance (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
For Unlawful Carnal Knowledge [1991]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Van Halen III [1998]
AlbumStudyjny24 stycznia 1995
 • - Little Mountain Sound Studios (Vancouver, Kanada)
 • - 5150 (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Balance jest dziesiątym studyjnym albumem zespołu rockowego Van Halen, wydanym 24 stycznia 1995 roku za pośrednictwem wytwórni Warner Bros. Records. Materiał został zarejestrowany w dwóch studiach nagraniowych: w 5150 Studios w dzielnicy Studio City w Los Angeles w Kalifornii oraz w kanadyjskim Little Mountain Sound Studios w Vancouver. Była ta jedyna płyta grupy wyprodukowana przez Bruce'a Fairbaina, współpracującego wcześniej z Bon Jovi oraz Aerosmith. Wszystkie kompozycje zostały napisane przez Eddiego Van Halena, Michaela Anthony'ego, Sammy'ego Hagara i Alexa Van Halena.

Album jest ostatnim z czterech studyjnych wydawnictw formacji, w którym Sammy Hagar występuje jako główny wokalista. Płyta osiągnęła pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 w lutym 1995 roku i uzyskała status potrójnej platyny 12 maja 2004 roku sprzedając ponad trzy miliony egzemplarzy w USA. Pochodzący z tego albumu utwór "The Seventh Seal" został nominowany do nagrody Grammy za najlepsze wykonanie hard rockowe[1].

Nagrywanie i produkcja

Zgodnie z książką Iana Christe'a, Everybody Wants Some: The Van Halen Saga, Balance został wydany w trakcie wewnętrznych walk pomiędzy Sammym Hagarem oraz Eddiem i Alexem Van Halenem. Zespół pracował nad nim po osiem godzin dziennie przez trzy miesiące. Pierwszy utwór na płycie, "The Seventh Seal", ma mistyczne podteksty, które po części pochodzą z nowo odkrytej przez Eddiego trzeźwości. Jego terapeuta, Sat-Kaur Khalsa, namówił go do relaksu i wyobrażenia sobie, gdzie jest po wypiciu sześciopaka piwa. Po paleniu papierosów, piciu piwa i grze na gitarze przez dwadzieścia lat, próbował komponować na trzeźwo i w ciągu pół godziny napisał trzy piosenki. Następnie album wkracza na terytorium Sammy'ego z "Can't Stop Lovin' You". Piosenka przedstawia punkt widzenia jego byłej żony, gdyż ten wierzył, że ona nadal była w nim zakochana. Zespół odniósł większy sukces ze swoim hard rockowym brzmieniem, co widać po utworze "Aftershock".

Większość albumu Balance została nagrana w 5150 Studios Eddiego Van Halena, mieszczących się w Studio City, z wyjątkiem pięciu głównych utworów wokalnych, które zostały zarejestrowane w Vancouver, gdzie mieszkał producent albumu Bruce Fairbairn. Miksował go Mike Fraser, a masteringiem w Sterling Sound w Nowym Jorku zajął się George Marino.

Po nagraniu Balance i jego późniejszej trasie Ambulance Tour (zespół zmienił nazwę trasy Balance Tour na "ambulansową", ponieważ Eddie miał problemy z biodrami, a brat Alex musiał nosić aparat na szyję[2]), drugie wcielenie Van Halen rozpadło się. Jeśli chodzi o ten okres, to w 1997 roku Eddie Van Halen powiedział magazynowi Guitar World: Od czasu, gdy 2 października 1994 roku rzuciłem picie, między menadżerem Rayem Dannielsem, Sammy'm i zespołem doszło do różnych konfliktów... Zrobiło się tak źle, że zacząłem znowu pić.

Otwierająca album kompozycja "The Seventh Seal" (pol. "Siódma pieczęć"), wypełniona jest śpiewem mnichów i dudniącymi metalowymi dzwonami. Odsłoniła ona rozległą, otwartą, przypominającą nieco gitarowe brzmienie U2 przestrzeń, najbardziej mroczną z jaką kiedykolwiek zmagali się muzycy[3]. Eddie ujawnił w 2012 roku, że "The Seventh Seal" został napisany zanim Van Halen został jeszcze zespołem[4].

"Amsterdam" został napisany o stolicy kraju urodzenia Eddiego i Alexa Van Halenów, choć ich faktycznym miejscem urodzenia było miasto Nijmegen, położone dalej na wschodzie. Eddie stwierdził w Guitar World: Zawsze nienawidziłem zwrotu "Wham, Bam Amsterdam", z Balance, ponieważ wszystkie one dotyczyły palenia trawki. Były po prostu głupie. Teksty powinny zasiać jakieś ziarno do przemyśleń, a przynajmniej być trochę bardziej metamorficzne[5].

Podczas trasy koncertowej The Balance tour w Pensacoli na Florydzie, Hagar stwierdził, że "Take Me Back (Déjà Vu)" to "prawdziwa historia". Sama piosenka zawiera prawie 20-letni wówczas riff, który Eddie wykorzystał wcześniej w utworze zatytułowanym "No More Waiting", który zespół grał okazjonalnie w epoce przed Van Halen[6].

Oprawa graficzna

Oryginalny tytuł albumu to The Seventh Seal, do którego fotograf Glen Wexler stworzył kilka koncepcji, w tym jedną z androgynicznym czteroletnim chłopcem. Ostatecznie wybrali Balance, co Alex wyjaśnił Wexlerowi mówiąc o zawirowaniach i zmianach wokół Van Halen, w tym o niedawnej śmierci wieloletniego menedżera Eda Lefflera. Alex zapytał o coś "badającego dwoistość ludzkiej psychiki". Następnie Wexler naszkicował nowe koncepcje, przy czym zespołowi spodobał się ten z połączonymi bliźniakami na huśtawce. Ten androgyniczny chłopiec, który właściwie pochodzi z Denver, ale fani mylnie uznali go za syna Eddiego, Wolfganga Van Halena[7], został następnie sfotografowany w hollywoodzkim studio Wexlera, a dłoń córki artysty widnieje na obrazie, gdy ciągnie włosy chłopca (po lewej stronie). Zdjęcia zostały połączone z miniaturowym pejzażem w tle za pomocą programu Fractal Design Painter (obecnie Corel Painter). Wexler doprecyzował, że okładka Balance miała wiele ironii: Niemożliwość, by bliźniaki się bawiły na huśtawce; "spokojny" bliźniak jest agresywny, ciągnąc włosy swojego rodzeństwa, by stworzyć wrażenie agresywnego dziecka; i nie ma nikogo innego do zabawy w odludnej post-apokaliptycznej scenerii, w której bezużyteczny sprzęt do zabawy jest jedynym obiektem w zasięgu wzroku. Dodał, że bliźniaki zostały "zaprojektowane" tak, by naśladować kształt logo "VH". Alternatywna okładka została użyta w japońskim wydaniu, powołując się na obrazę kulturową pierwotnej wersji[8]. Wewnątrz, na płycie kompaktowej znajduje się rysunek Leonarda da Vinci przedstawiający człowieka witruwiańskiego, a na odwrocie książeczki - jajko zbalansowane pionowo na gitarze.

Wydanie i promocja

Balance został wydany 24 stycznia 1995 roku i jest pierwszym wydawnictwem wytwórni Warner Bros. ze statusem platynowej płyty od kiedy Danny Goldberg przejął stanowisko prezesa/CEO. Jest to również pierwszy album zespołu od czasu utraty wieloletniego menedżera Eda Lefflera, który zmarł na raka tarczycy 16 października 1993 roku, zanim Ray Danniels przejął kierownictwo nad zespołem (głównie z powodu osobistych relacji Alexa z Dannielsem jako szwagrem). Wiceprezes ds. merchandisingu i reklamy Warner Bros., Jim Wagner powiedział, że początek 1995 roku będzie właściwym momentem na wydanie nowego albumu Van Halen, ponieważ wydaje się, że zawsze odnosiliśmy sukcesy z dużymi zespołami zaraz na początku roku (album Van Halen 1984 roku ukazał się na początku stycznia 1984 roku).

"Don't Tell Me (What Love Can Do)", pierwszy singiel z Balance, trafił do pierwszej 40-tki i wyemitowany został przez radio rockowe 28 grudnia 1994 roku[9]. Van Halen zadebiutował na szczycie listy przebojów jako pierwszy wykonawca czyniący to w 1995 roku, ponieważ sprzedaż 295.000 sztuk w pierwszym tygodniu przyniosła albumowi miejsce numer jeden na Billboardzie 200. Tygodniowy wynik sprzedaży Balance Van Halen był o 21% wyższy niż For Unlawful Carnal Knowledge, poprzedniej studyjnej produkcji zespołu, który latem 1991 roku przekroczył próg 243.000 sztuk[10].

Dwa koncerty podczas trasy Balance Tour zostały sfilmowane i wyemitowane w Amfiteatrze Molsona w Toronto (Ontario, Kanada) 18 i 19 sierpnia jako wydarzenie pay-per-view. Mówiono o wydaniu płyty DVD z występami na żywo, które okazały się być w szczytowe w tym momencie kariery formacji. Podczas gdy wydawnictwo DVD nigdy się nie zmaterializowało, większość materiału źródłowego można obejrzeć na YouTube.

Adnotacje

 1. https://www.grammy.com/grammys/awards/38th-annual-grammy-awards-1995
 2. "14th anniversary of the Balance Tour". Van Halen news desk.
 3. Christe, Ian (Hoboken, New Jersey 2007): Everybody Wants Some: The Van Halen Story. John Wiley & Sons, Inc.. s. 186. ISBN. 978-0-470-03910-6.
 4. "Interview: Eddie Van Halen Talks 'A Different Kind of Truth'". Guitar World (Sierpień 30, 2012).
 5. "Interviews – Eddie Van Halen". Guitar World (Grudzień 1996). Vhlinks.com (Grudzień 1996).
 6. "Unreleased Music". Classicvanhalen.com.
 7. Stuba, Chris: "All access photo interview". VH news desk. VH News Desk.
 8. "Van Halen: Balance". RESOURCEMAGONLINE.com.
 9. Rosen, Craig: "Van Halen strikes a 'balance'; new Warner album reflects changes". Billboard.
 10. Mayfield, Geoff (Luty 11, 1995): "Between the Bullets" Billboard (6). s. 94.

Zobacz również

Van Halen - For Unlawful Carnal Knowledge
For Unlawful Carnal Knowledge
Album, 1991
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - Live: Right Here, Right Now.
Live: Right Here, Right Now.
Album, 1993
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
Van Halen - 1984
1984
Album, 1984
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Halen - Balance1995
CD, Nieoficjalne wydanie, Rosja
Not On Label
none
Van Halen - Balance1995
Kaseta, Polska
Polton
PCW-657
Van Halen - Balance1995
CD, Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records
9362-45760-2
Van Halen - Balance1995
CD, Japonia
Warner Bros. Records
WPCR-110

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Brazylia100,000  Złota płyta
  Kanada300,000  3 x Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta