Van Halen - Fair Warning (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Women and Children First [1980]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Diver Down [1982]
AlbumStudyjny29 kwietnia 1981
  • od marca do kwietnia 1981 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 59.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Fair Warning to czwarty studyjny album amerykańskiego zespołu rockowego Van Halen. Wydany 29 kwietnia 1981 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records, rozszedł się w ponad dwóch milionach egzemplarzy, ale nadal był najsłabiej sprzedającym się albumem zespołu w erze Davida Lee Rotha. Pomimo komercyjnie rozczarowującej sprzedaży albumu, Fair Warning spotkał się jednak z przeważnie pozytywnymi recenzjami krytyków.

Powstawanie materiału

Kiedy Van Halen powrócił do Sunset Sound Studios w Hollywood z producentem Tedem Templemanem na początku 1981 roku (nagrywanie odbywało się od marca do kwietnia), napięcie między Eddiem i Davidem było wyczuwalne. Eddie właśnie cofnął swoją decyzję o odejściu z zespołu[1] i przyzna później, że podczas nagrywania był zły, sfrustrowany i zagubiony[2]. W rezultacie album ten zawiera jedne z najmroczniejszych materiałów, jakie zespół kiedykolwiek nagrał.

Gra Eddiego na tej płycie to jedne z jego najlepszych dokonań, z ognistymi solówkami i ciężkimi schematami rytmicznymi. Fair Warning prezentuje także zdecydowaną zmianę w stosunku do beztroskiego stylu pierwszych trzech wydawnictw formacji. Szefowie Warner Bros. obawiali się, że album nie odniesie sukcesu, ponieważ nie brzmiał wystarczająco komercyjnie, nie miał też żadnych zdecydowanie "popowych" utworów.

Po raz pierwszy Eddie zastosował re-recording na szeroką skalę, pomimo odmowy Templemana, który twierdził, że rezultat nie może być odtworzony na scenie. Eddie nie przejmował się tym i często spotykał się z inżynierem dźwięku Donem Landee, gdy Templeman opuszczał studio. Doprowadzi go to do zbudowania własnego studia nagraniowego (przyszłego Studio 5150), aby mieć większą kontrolę nad swoją twórczością[2].

Na płycie pojawia się syntezator w utworze "Sunday Afternoon In the Park". Eddie skomponował to nagranie na cześć swojej żony Valerie Bertinelli, którą poślubił 11 kwietnia 1981 roku[2]. Pod koniec "Unchained" (2:32) osobą, która wypowiada słowa "Come on Dave, gimme a break" jest producent zespołu, Ted Templeman.

Oprawa graficzna

Na okładce albumu znajduje się szczegół z dzieła The Maze, obrazu kanadyjskiego artysty Williama Kurelka, który przedstawia jego udręczoną młodość[3].

Okładce albumu towarzyszy wkładka z czarno-białym portretem członków zespołu, oprócz innego czarno-białego zdjęcia zewnętrznej ściany z popękanymi oknami i tekstem otwierającego album utworu "Mean Street" w odręcznym graffiti. To drugie zdjęcie zostało zrobione przez znanego fotografa rockowego Neila Zlozowera.

Odbiór krytyczny

Robert Christgau z The Village Voice ocenił Fair Warning na B-, co oznacza kompetentną lub łagodnie interesującą płytę, która zwykle zawiera przynajmniej trzy warte uwagi kawałki. Stwierdził, że zawiera ona nie tylko najnowsze efekty dźwiękowe Eddiego, ale także kilka dobrych żartów obok tych złośliwych i sekcję rytmiczną, która potrafi poradzić sobie z punkowym tempem emocjonalnie i technicznie. Wyjaśnił również, że czasami można nawet powiedzieć, że Eddie odgrywa ekspresyjną - liryczną? - rolę. Oczywiście trudno powiedzieć, co on wyraża. Technokracja nakładająca patynę na cynizm[4].

Przegląd retrospektywny przeprowadzony przez Stephena Thomasa Erlewine'a z AllMusic uznał album za dość pozytywny. W recenzji początkowo stwierdził, że jest to mroczna, dziwna bestia, częściowo dlatego, że nie ma na nim żadnej piosenki tak czysto rozrywkowej jak hity z pierwszych trzech płyt i że niezależnie od powodu, Fair Warning kończy się jako mroczny, brudny, paskudny kawałek pracy. Dalej stwierdził, że nudne to nie jest, a Fair Warning zawiera jedne z najostrzejszych, najtwardszych utworów, jakie Van Halen kiedykolwiek stworzył. Nie ma wątpliwości, że Eddie Van Halen wygrał wszelkie wewnętrzne potyczki, [...] nawet pomimo braku jednego dedykowanego instrumentalnego popisu. Podsumował, że paskudność jest cechą definiującą Fair Warning, co z pewnością nie czyni go zabawnym, ale pokazuje zwiniętą moc Van Halen lepiej niż jakikolwiek inny album, co czyni go przy okazji wartym odwiedzenia[5].

The Rolling Stone Album Guide, jednak dał albumowi zaledwie dwie i pół gwiazdki na pięć, stwierdzając, że najbardziej znaczącym muzycznym rozwojem jest syntezator wprowadzony pod koniec Fair Warning, który będzie wykorzystywany z większym skutkiem na późniejszych albumach[6].

W 1994 roku, krytyk Artur Łobanowski na łamach magazynu Tylko Rock przyznał temu albumowi ocenę tylko 2 gwiazdek na 5[7], jednak już w 2001 inny recenzent tego czasopisma, Rafał Dąbrowski, ocenił go na cztery gwiazdki[8].

Adnotacje

  1. "Fair Warning". ClassicVanHalen.com.
  2.   123VHND (4 Maj 2011): "Kicks Like You Ain’t Never Seen: Van Halen’s Fair Warning Album and Tour". vhnd.com.
  3. "The Maze by WILLIAM KURELEK - Peter Nahum At The Leicester Galleries". Leicestergalleries.com.
  4. Christgau, Robert (październik 1990): "Recenzja płyty". Christgau's Record Guide: The '80s. Pantheon Books.
  5. Erlewine, Stephen Thomas: "Fair Warning - Van Halen | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  6. "Van Halen: Album Guide | Rolling Stone Music". Rolling Stone Album Guide.
  7. Łobanowski, Artur (luty 1994): "Recenzja płyty" Tylko Rock (30). s. 31.
  8. Dąbrowski, Rafał (luty 2001): "Recenzja płyty" Tylko Rock (114). s. 69.

Zobacz również

Van Halen - Hot For Teacher
Hot For Teacher
Singiel, 1984
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Van Halen - 1984
1984
Album, 1984
  2 od 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - Balance
Balance
Album, 1995
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Halen - Fair Warning1981
Winyl, LP, Kolumbia
Warner Bros. Records
WB 56 899
Van Halen - Fair Warning
Winyl, LP, Reedycja, Europa
  1 za 59.00 zł  Kup teraz
Warner Bros. Records
WB 56 899, K 56 899

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta