Van Halen - Van Halen II (Album, 1979): oprawa graficzna przedniej okładki
Van Halen [1978]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Women and Children First [1980]
AlbumStudyjny23 marca 1979
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Van Halen II to drugi studyjny album amerykańskiego zespołu hardrockowego Van Halen. Wydany 23 marca 1979 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records, osiągnął #6 miejsce na liście przebojów Billboard 200 i pochodzą z niego single "Dance the Night Away" i "Beautiful Girls". Do 2004 roku sprzedał się w prawie sześciu milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Reakcja krytyków na album była również pozytywna, a opinia o nim z książki The Rolling Stone Album Guide chwali jego dobry nastrój i imprezową atmosferę piosenek[1].

Nagranie albumu miało miejsce w Sunset Studio mniej niż rok po wydaniu debiutanckiego albumu zespołu z 1978 roku, Van Halen. Prace rozpoczęły się 10 grudnia 1978 roku, zaledwie tydzień po zakończeniu ich pierwszej światowej trasy koncertowej, i zostały zakończone w ciągu tygodnia[2]. Zespół użył konsoli Putnam 610 do zarejestrowania albumu, podobnej do konsoli, którą Eddie później zainstaluje w swoim domowym studiu w 1983 roku[2]. Wiele utworów na Van Halen II jest znanych z tego, że istniały przed wydaniem pierwszego albumu, i są obecne na demach nagranych w 1976 roku przez Gene'a Simmonsa, a w 1977 roku przez Teda Templemana, w tym wczesną wersję "Beautiful Girls" (wtedy znaną jako "Bring On the Girls") i "Somebody Get Me a Doctor"[3].

Oprawa graficzna

Czarno-żółta gitara z tyłu albumu znana jako "Bumblebee" została pochowana z gitarzystą PanteryDimebagiem Darrellem, który zginął 8 grudnia 2004 roku. Eddie Van Halen umieścił ją w jego specjalnej trumnie ("Kiss Kasket") na jego pogrzebie, ponieważ Darrell powiedział, że to jego ulubiona. Jednak Eddie sam stwierdził w wywiadach, że gitara nie była w rzeczywistości używana na albumie Van Halen II, ponieważ została ukończona tylko na czas sesji zdjęciowych do albumu. David Lee Roth jest ukazany w gipsie w wewnętrznej wkładce do albumu, ponieważ rzekomo zwichnął kostkę przy trzeciej próbie skoku z rozłożonymi na bok nogami (zdjęcie skoku widnieje z tyłu okładki)[4].

W notatkach do albumu pojawia się podziękowanie dla The Sheraton Inn w Madison, Wisconsin. Podczas pierwszej trasy Van Halen zatrzymali się w tym hotelu i zniszczyli siódme piętro, urządzając walki na gaśnice na korytarzach i wyrzucając telewizory przez okna. Winą za te incydenty obarczali swoich ówczesnych kolegów z trasy, formację Journey[2].

Odbiór krytyczny

W recenzji z 1979 roku, Timothy White z Rolling Stone napisał: Rozrzucone po drugim albumie Van Halen są różne wyboje i tarcia Vanilla Fudge, pseudo brawura zaczerpnięta od Aerosmith, trochę basement funku Bad Company, a nawet kilka minidzikości Humble Pie dodając, że LP zachowuje bezwładnie żywą atmosferę[5]. W retrospektywnej recenzji, Stephen Thomas Erlewine z AllMusic ocenia Van Halen II na 4 gwiazdki z 5 i zauważa, że album jest praktycznie kopią kalki ich debiutu z 1978 roku, choć idzie dalej, aby powiedzieć, że jest "lżejszy i zabawniejszy" i zawiera niektóre z największych wykonań hard rockowych kiedykolwiek zrobionych[5]. Erlewine chwali "fenomenalny dar Eddiego" i "wiedzę Rotha o shuck and jive"[6].

Adnotacje

  1. "Van Halen: Album Guide | Rolling Stone Music". Rolling Stone Album Guide.
  2.   123"'Van Halen II' 40th Anniversary & Tribute". Van Halen News Desk (Marzec 23, 2019).
  3. "Gene Simmons Talks Lost Seventies Van Halen Demos".
  4. "Van Halen II". Classicvanhalen.com.
  5.   12Erlewine, Stephen Thomas: "Van Halen II - Van Halen | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  6. Shuckin' and jivin' to werbalna i fizyczna technika, którą niektórzy czarnoskórzy w USA stosowali, aby uniknąć trudności dostosowania się do autorytetu, a w skrajnych przypadkach, aby uratować życie lub uchronić się przed fizycznym lub psychicznym znęcaniem. Początki sięgają lat 70. XIX wieku. Obecnie określenie czyjejś wypowiedzi tym terminem odbierane jest w Stanach Zjednoczonych jako przejaw rasizmu.

Zobacz również

Van Halen - 1984
1984
Album, 1984
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - Van Halen
Van Halen
Album, 1978
Van Halen - Balance
Balance
Album, 1995
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Halen - Van Halen II1987
CD, Stany Zjednoczone
Warner Bros. Records
3312-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone5,000,000  5 x Platynowa płyta