Van Halen - Van Halen III (Album, 1998): oprawa graficzna przedniej okładki
Balance [1995]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
A Different Kind of Truth [2012]
AlbumStudyjny17 marca 1998
  • od marca do grudnia 1997 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Van Halen III to jedenasty studyjny album amerykańskiego zespołu rockowego Van Halen, wydany 17 marca 1998 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records. Wyprodukowany przez Mike'a Posta i Eddiego Van Halena, jest pierwszym studyjnym albumem zespołu od trzech lat po Balance (1995), jedynym, w którym wystąpił główny wokalista Extreme, Gary Cherone i ostatnim, na którym pojawił się basista Michael Anthony, zanim został zastąpiony przez syna Eddiego Wolfganga w 2006 roku. Jednakże Anthony gra na basie tylko w trzech utworach, podczas gdy reszta partii basowych jest wykonywana przez Eddiego Van Halena. Prace nad kolejnym albumem z Cheronem rozpoczęły się w 1999 roku, ale nigdy nie posunęły się dalej niż kilka demówek[1].

Van Halen III był ostatnim studyjnym albumem zespołu przez czternaście lat, aż do powrotu w 2012 roku z A Different Kind of Truth, wydanym przez Interscope Records. Trwający ponad 65 minut, Van Halen III jest ich najdłuższym wydawnictwem.

Produkcja

Tytuł albumu odnosi się do trzeciego składu Van Halen, oraz do dwóch pierwszych tytułów albumów zespołu, Van Halen i Van Halen II. Żaden z jego materiałów nie znalazł się na The Best Of Both Worlds, kompilacji zespołu z 2004 roku.

Jako producenta Eddie zatrudnił swojego przyjaciela Mike'a Posta. Ostatnia piosenka albumu, "How Many Say I", była niezwykłą akustyczną fortepianową balladą z udziałem Eddiego na wokalu prowadzącym i Cherone na wokalu wspierającym. Eddie oświadczył, że został zmuszony do śpiewania i dodał harmonie, aby nie występować sam[2].

Van Halen III jest również znany z minimalnego wykorzystania umiejętności Michaela Anthony'ego na gitarze basowej. Anthony zagrał na basie tylko w utworach "Without You", "One I Want" i "Fire In The Hole". Eddie Van Halen nagrał bas w pozostałych utworach na płycie, w których pojawiła się gitara basowa. Po odejściu Michaela Anthony'ego z Van Halen, artysta potwierdził, że Eddie Van Halen dyktował mu jak ma na tej płycie grać na basie. Powiedział, że w czasie tworzenia tego albumu, Eddie grał na basie bardziej niż na perkusji. Nie wiem, czy Eddie w zasadzie robił solową płytę, a tym właśnie wydawał mi się Van Halen III[3]. Piosenka zatytułowana "That's Why I Love You" została w ostatniej chwili porzucona na rzecz "Josephina". "Fire in the Hole" został dodany do ścieżki dźwiękowej filmu Lethal Weapon 4 (pol. Zabójcza broń 4).

Wolałbym pojechać z nimi w trasę, a potem wydać płytę, powiedział Cherone w wywiadzie dla stacji radiowej KNAC z Los Angeles. Byłoby lepiej, gdybym najpierw ustabilizował swoją pozycję, a potem udał się do studia z zespołem... Było tam kilka świetnych pomysłów i kilka małych perełek, ale nie była to wielka płyta. Dobrze się bawiłem, ale momentami było to jak bycie obcym na obcej ziemi[4].

Oprawa graficzna

Okładka albumu to stopklatka z materiału filmowego przedstawiający Franka "Cannonballa" Richardsa, artystę wodewilowego i tanecznego, znanego z tego, że strzelał sobie w brzuch kulą armatnią.

Odbiór komercyjny i krytyczny

Van Halen III zadebiutował na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 na pozycji #4, ze 191.000 sprzedanych egzemplarzy[5]. Jedynym znaczącym hitem radiowym z albumu był utwór "Without You", który osiągnął pozycję #1 na Mainstream Rock Tracks w wydaniu z 7 marca 1998 roku Billboardu i pozostał tam przez sześć tygodni. Inne utwory, które były emitowane w rockowym radiu to "Fire in the Hole" i "One I Want".

Odbiór krytyczny Van Halen III był w większości mieszany do negatywnego. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic stwierdził, że album, cierpi na te same problemy, co Van Halen z ery Hagara - kulejące riffy, słabe melodie i powolne, bezbarwne rytmy[6]. Entertainment Weekly dało mu ocenę B, mówiąc, sądząc po odnowionej intensywności gry Eddiego na gitarze przez większą część III, posiadanie jedynie kompetentnego, względnie wolnego od ego wokalisty wydaje się ożywiać jego muzę[7], ale dalej mówi, że "How Many Say I", piosenka, w której Eddie śpiewał główny wokal, była "żenująca" i "niezamierzenie zabawna". Greg Kot z Rolling Stone dał jej 2 gwiazdki na 5, zauważając, Cherone brzmi niepokojąco jak Hagar, pełen wrzaskliwej gadaniny i niezdolny do niedopowiedzeń[8] i gdy zespół gra ciężko, grzęźnie w smole lat siedemdziesiątych, tylko z refrenem "Without You" osiągającym jakikolwiek popowy rezonans[8]. Kot komplementuje wokal Eddiego, mówiąc: "How Many Say I" ukazuje gitarzystę śpiewającego rozbrajająco pociągającym, poplamionym nikotyną głosem nad nastrojową melodią fortepianu[8]. Recenzent Billboardu Paul Verna podsumował III jako zmarnowaną okazję do tchnięcia życia w zmęczoną już formułę[9].

Adnotacje

  1. "Gary Cherone Reflects on his Three-Year Stint In Van Halen". Rolling Stone.
  2. Evans Price, Deborah (21 Luty 1998): "Van Halen Revs Up with New Singer". Billboard.
  3. Yates, Rod (Wrzesień 2009): "Quick and Dirty with Michael Anthony". Rolling Stone. s. 114.
  4. Carr, David; KNAC.com; 16 czerwca 2009
  5. Mayfield, Geoff (4 Luty 1998): "Between the Bullets". Billboard. s. 84.
  6. Erlewine, Stephen Thomas: "Van Halen III - Van Halen | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  7. Sinclair, Tom (20 marca 1998): "Van Halen III | EW.com". Entertainment Weekly.
  8.   123Kot, Greg (2 marca 1998): "Van Halen III - Rolling Stone". Rolling Stone.
  9. Verna, Paul (28 Marzec 1998): "Reviews & Previews - Albums". Billboard. s. 55.

Zobacz również

Van Halen - 1984
1984
Album, 1984
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - For Unlawful Carnal Knowledge
For Unlawful Carnal Knowledge
Album, 1991
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - Van Halen
Van Halen
Album, 1978

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Halen - Van Halen III1998
CD, Stany Zjednoczone
Warner Bros. Records
9 46662-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta