Van Halen - Women and Children First (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Van Halen II [1979]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Fair Warning [1981]
AlbumStudyjny26 marca 1980
  • od grudnia 1979 do lutego 1980 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Women and Children First to trzeci studyjny album amerykańskiego hard rockowego zespołu Van Halen, wydany 26 marca 1980 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records. Wyprodukowany przez Teda Templemana oraz z inżynierią Donna Landee, był pierwszym, który zawierał tylko kompozycje napisane przez zespół, i został opisany przez krytyka Stephena Thomasa Erlewine z AllMusic jako płyta, na której grupa zaczęła stawać się cięższa, zarówno dźwiękowo, jak i, w mniejszym stopniu, tematycznie[1]. Album uzyskał w Stanach Zjednoczonych status trzykrotnie platynowej płyty za sprzedaż trzech milionów sztuk.

Tło powstania i nagrywanie

Otwierający utwór "And the Cradle Will Rock..." zaczyna się od czegoś, co brzmi jak gitara, ale w rzeczywistości jest to elektryczne pianino Wurlitzer z efektem przesuwu fazowego, grane przez model 100-watowego wzmacniacza Marshalla Plexi z lat 60[2].

Tak jak jego dwa poprzednie albumy, Women and Children First został nagrany w Hollywood w Sunset Studios, w ciągu 2 tygodni. Mimo to, różni się on nieco od dwóch pierwszych wydawnictw zespołu, gdyż zawiera więcej studyjnych overdubów i kładzie mniejszy nacisk na poboczne wokale, częściowo dlatego, że dwie z piosenek, "In A Simple Rhyme" i "Take Your Whiskey Home" zostały już napisane i nagrane jako dema w Cherokee Studios w 1974 roku, jeszcze zanim dołączył do grupy Michael Anthony, aczkolwiek obie z pewnymi różnicami lirycznymi i muzycznymi. "Could This Be Magic?" zawiera jedyny żeński wokal wspierający kiedykolwiek nagrany dla piosenki Van Halen, w wykonaniu Nicolette Larson, która śpiewa podczas niektórych refrenów. Dźwięk deszczu w tle nie jest efektem, gdyż rzeczywiście padało na zewnątrz, a zespół zdecydował się nagrać dźwięk w stereo przy użyciu dwóch mikrofonów Neumann KM84 i dodał go do utworu[3].

Pierwszym singlem z albumu był napędzany klawiszami "And the Cradle Will Rock...". Chociaż nie był to sukces jak poprzednie single "Dance The Night Away" czy cover "You Really Got Me", sam album został dobrze przyjęty i w ciągu roku uzyskał status platynowej płyty i jeszcze bardziej ugruntował pozycję zespołu jako popularnej atrakcji koncertowej. Piosenka "Everybody Wants Some!!!" była również podstawą podczas trasy 1984 Tour i była nadal wykonywania przez Davida Lee Rotha po jego odejściu z Van Halen[3].

Album zawiera utwór na końcu "In a Simple Rhyme", krótki instrumentalny kawałek zatytułowany "Growth", który zaczyna się w 4:19. Podczas gdy na oryginalnym winylowym LP i kasecie "Growth" się wycisza, na płycie kompaktowej otrzymał ostre zakończenie przy pełnej głośności. W tym czasie zespół rozważał pomysł rozpoczęcia kolejnego albumu, Fair Warning, kontynuacją "Growth", ale do tego nie doszło. "Growth" był podstawą występów zespołu na żywo z Rothem i często był używany jako początek bisów. Istnieje kilka odrzutów z tych sesji, w tym niewydany utwór instrumentalny, często określany jako "Act Like It Hurts", który był tytułem, jaki Eddie Van Halen pierwotnie chciał nadać nagraniu "Tora! Tora!". "Act Like It Hurts" dostarczył również riffu do kompozycji "House of Pain", wydanej na 1984.

Winylowa wersja LP zawierała plakat z fotografią Helmuta Newtona przedstawiającą Rotha przykutego do płotu[4].

Odbiór krytyczny

Recenzje dla Women and Children First były ogólnie przychylne. David Fricke z Rolling Stone wymienia utwory "Romeo Delight", "Everybody Wants Some!!!" i "Loss of Control", nazywając je dziełami sztuki o wysokiej głośności[5]. Fricke chwali zespół, nazywając ich wyjątkowo dobrymi graczami[5]. Zarówno Fricke jak i Robert Christgau porównują pracę gitary Eddiego do Jimiego Hendrixa. Christgau przyznaje albumowi ocenę B, stwierdzając, [Eddie] zasługuje na porównania do Hendrixa i nie jest klonem - jest szybszy, zimniejszy, bardziej strukturalny[6]. W retrospektywnej recenzji dla AllMusic, Stephen Thomas Erlewine ocenił album na 4.5 gwiazdki z 5 możliwych. Erlewine nazywa album dojrzałym, a przynajmniej... trochę poważnym[1], zauważając, że na tej płycie bije trochę mrocznego serca[1].

Magazyn Kerrang! wymienił album na #30 miejscu wśród "100 największych metalowych albumów wszech czasów"[7], a Rolling Stone na #36 ich podobnego zestawienia[8].

Adnotacje

  1.   123Erlewine, Stephen Thomas: "Women and Children First - Van Halen | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  2. "And The Cradle Will Rock...". Van Halen News Desk.
  3.   12"Women And Children First". Van Halen News Desk.
  4. Renoff, Greg: "The Private Photo Shoot that Sparked a War Inside Van Halen". Cuepoint.
  5.   12Fricke, David (26 czerwca 1980): "Women And Children First". Rolling Stone.
  6. Christgau, Robert (październik 1990): "Recenzja płyty". Christgau's Record Guide: The '80s. Pantheon Books.
  7. Galbraith, David (London, UK Styczeń 21, 1989): Kerrang!. Spotlight Publications Ltd..
  8. "The 100 Greatest Metal Albums of All Time". Rolling Stone.

Zobacz również

Van Halen - Live: Right Here, Right Now.
Live: Right Here, Right Now.
Album, 1993
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
Van Halen - Balance
Balance
Album, 1995
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Van Halen - For Unlawful Carnal Knowledge
For Unlawful Carnal Knowledge
Album, 1991
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Van Halen - Women and Children First2000
CD, Europa
Warner Bros. Records
9362-47739-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta