Vanessa Paradis - M & J (Album, 1988): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Variations Sur Le Même T'Aime [1990]
AlbumStudyjny15 sierpnia 1988
  • - Local Studio
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 89.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

M & J to debiutancki album popularnej francuskiej wokalistki i modelki Vanessy Paradis, która w momencie wydania go w połowie sierpnia 1988 roku miała zaledwie 15 lat. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni Polydor, a materiał powstawał w latach 1987-88 i został zarejestrowany w studiu Local Studio w Rueil-Malmaison, na zachodnich przedmieściach Paryża. Z albumu pochodzi przebojowy singiel "Joe Le Taxi" wydany rok wcześniej. Produkcją wszystkich kompozycji (poza wspomnianym pierwszym singlem) oraz autorem muzyki był Franck Langolff, z którym artystka związała swe przyszłe muzyczne losy aż do jego śmierci w 2006 roku. Teksty utworów są natomiast autorstwa Étienne'a Roda-Gila. Album dotarł we Francji do #13 miejsca listy przebojów i uzyskał tam status podwójnie złotej płyty 22 maja 1989 roku (200.000 sprzedanych egzemplarzy) oraz platynowej 23 sierpnia 1996 roku (300.000)[1]. Obecnie szacuje się, że rozszedł się w nakładzie około 500.000 kopii.

Album został oficjalnie wprowadzony na rynek w czerwcu, ale pojawił się w Europie dopiero w sierpniu, gdyż był to okres, w którym Vanessa mogła go promować, będąc wówczas na wakacjach szkolnych. Po ukazaniu się w późniejszym okresie niż w Europie singla "Joe le Taxi" na takich rynkach jak Azja, Ameryka Południowa i Kanada, album zostaje tam wydany dopiero na początku roku szkolnego 1988. W Stanach Zjednoczonych pojawi się natomiast dopiero w marcu 1989 roku, ale bez większego sukcesu.

Kompozycje

Głównym singlem z albumu i tym najbardziej znanym był utwór "Joe le taxi". Piosenka ta stała się hitem we Francji, gdzie była numerem jeden, a także wysoko notowała w Wielkiej Brytanii (#3), Szwecji (#7) i Norwegii (#5). Tekst nagrania opowiada o taksówkarzu imieniem Joe, który pracuje w Paryżu. Tak naprawdę Joe to pseudonim Marii José Leão dos Santos, portugalskiej taksówkarki i paryskiej postaci życia nocnego, która w latach 70. uciekła z autorytarnego reżimu Estado Novo do Francji z powodu swojego homoseksualizmu[2].

Innym, również znanym utworem był ten poświęcony Marilyn Monroe, zatytułowany "Marilyn & John". Od tytułu tej piosenki pochodzi także tytuł albumu, którego inicjały odnoszą się do Marilyn Monroe oraz Johna Kennedy'ego i ich historii miłosnej. Vanessa od najmłodszych lat była fanką amerykańskiej aktorki oraz piosenkarki i złożyła jej tym nagraniem hołd.

Spośród pozostałych kompozycji znajdujących się na płycie, warto także wspomnieć o piosence "Maxou", która traktuje o amerykańskim aktorze Jamesie Deanie i nawiązuje do filmu East of Eden (pol. Na wschód od Edenu) z 1955 roku, w którym dwóch braci rywalizuje o miłość surowego ojca i zakochuje się w tej samej dziewczynie. Utwór "Scarabée" przywołuje natomiast historię przyjaźni angielskiego zespołu The Beatles.

Różnice w wydaniach

Ponieważ wydania w poszczególnych rejonach są rozłożone aż na 2 lata, lista nagrań różni się w niektórych krajach. Oryginalna edycja na płycie winylowej zawiera tylko 9 utworów. Angielska wersja kompozycji "Marilyn and John" została natomiast dodana jako bonusowy utwór na wydaniach na CD. W Australii, Anglii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych francuskie wersje "Coupe, Coupe" i "Maxou" zostały zastąpione przez angielskie: "Cut Cut Brother (English Version)" i "Maxou (English Version)". Kanadyjskie wydanie CD jest jedynym, który zawiera wszystkie trzy wersje angielskie, jak również odpowiadające im wersje francuskie (w sumie 12 utworów). Edycja amerykańska jako jedyna zawiera natomiast kompozycję "Manolo Manolete", wydaną jako samodzielny singiel (łącznie 11 utworów). Hiszpańska wersja "Joe le taxi" nie znajduje się na żadnym z wydań albumu. Podobnie jak B-side z tego singla, utwór "Varvara Pavlovna".

Adnotacje

  1. "Les certifications". SNEP.
  2. Haus, Hélène (6 Marzec 2019): "Maria-José, la femme qui a inspiré «Joe le taxi» de Vanessa Paradis, est décédée". Le Parisien.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Vanessa Paradis - M & J1988
Winyl, LP, Niemcy
  1 za 89.00 zł  Kup teraz
Polydor, Fa Productions
835 949-1
Vanessa Paradis - M & J1993
CD, Reedycja, Japonia
Polydor, Fa Productions
POCP-2239

Opinie

Przed przesłuchaniem tej płyty znałem tylko jeden utwór, "Joe le taxi" i jest on rzeczywiście najlepszą kompozycją na tym albumie. Sama zaś płyta nie jest oczywiście jakaś okropna. Stwierdziłbym raczej, że jest ona nieco amatorska, ze słodkim dziewczęcym wokalem. Jak na debiut, nie zawiera ona jakichś wielkich głupot, jakie można by znaleźć na pierwszym wydawnictwie chociażby Britney Spears. Pojawia się wprawdzie kompozycja o ananasowym kocie, ale ogólnie odbieram to wydawnictwo pozytywnie. Być może wpływ na to ma fakt, iż wszystkie piosenki zaśpiewane zostały po francusku, a to taki piękny język.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada50,000  Złota płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Francja400,000  Platynowa płyta